10 rzeczy, które musisz sprawdzić przed podpisaniem umowy

sty 24, 2016 · Time 5 min. czytania

Znalazłeś mieszkanie, które spełnia wszystkie Twoje wymagania. Wykończone jak należy, w spokojnej, dobrze skomunikowanej okolicy i co najważniejsze – w zasięgu Twojego portfela. Niestety, za Tobą dopiero połowa drogi. W tej chwili powinieneś przestać słuchać serca i włączyć racjonalne myślenie. Oto co musisz sprawdzić przed podpisaniem umowy.

Nie bój się zadawać pytań właścicielowi, gdy ten po prezentacji nieruchomości zapyta: czy jest jeszcze coś, co chciałbyś wiedzieć? Możesz być bardziej lub mniej dociekliwy, ale poniższe 10 punktów po prostu musisz wypełnić wiedzą, jeżeli nie chcesz, by najmowanie nieruchomości skończyło się katastrofą! Jak wynajmować z głową i na co zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy?

1. Sprawdź umowę

Absolutna podstawa jakiegokolwiek najmu. Jeżeli ktoś chce Ci udostępnić mieszkanie bez jej podpisania – uciekaj. Jeśli jest skonstruowana na Twoją niekorzyść – uciekaj. Jeżeli nie wiesz, co oznaczają jej zapisy – sprawdź. Nie zapomnij zapytać, jak długo obowiązuje oraz co grozi za jej wcześniejsze zerwanie. Więcej na temat umów znajdziesz tutaj.

2. Zapytaj o zwierzęta i znajomych

Trzymanie swoich pupili i przyjmowanie znajomych lub całych ich grup, stanowi równie częstą kość niezgody na linii właściciel – najmujący, co palenie papierosów w mieszkaniu. Warto upewnić się, że nie ma żadnych przeciwwskazań, aby umilać sobie wolne chwile towarzystwem najbliższych istot.

3. Sprawdź, czy możliwe jest zameldowanie tymczasowe

Jako ktoś, kto skorzystał z szansy na staż, dobrze radzę – upewnij się, że właściciel nie widzi przeszkód w zapewnieniu Ci tymczasowego meldunku. Wyobraź sobie, że otrzymujesz szansę na start w wymarzonej firmie, ale z racji braku zameldowania szansa przechodzi Ci koło nosa. Przykre, prawda? W końcu płacisz przecież za tymczasowe mieszkanie w mieście, które chce Ci dać szansę.

4. Dowiedz się, czy możesz korzystać z piwnicy

Wbrew pozorom, nie jest ona jedynie siedliskiem wszystkich dziecięcych koszmarów, czy też miejscem na przechowywanie domowych słoików. Jeździsz rowerem? Chcesz gdzieś wynieść niepotrzebny mebel? Potrzebujesz przetrzymać coś poza mieszkaniem? Musisz bardzo ufać przechodniom skoro chcesz wystawić to przed budynek 😉

5. Zapytaj o czynsz i opłaty

Jakie składowe wchodzą w czynsz? Ile wynoszą opłaty dodatkowe i co w sytuacji, kiedy nastąpi ich nieoczekiwany wzrost (np.: zwiększenie czynszu w spółdzielni)? Na podstawie czego i jak są naliczane? Czy będziesz mógł zobaczyć rachunki na własne oczy? Czy zdarzają się dopłaty? Jeżeli tak, to jakiej są średnio wysokości i co ile miesięcy możesz spodziewać się ewentualnej, przykrej niespodzianki? Pamiętaj, że Twoim najważniejszym obowiązkiem jest regulowanie należności. Zadbaj o to, żeby nic nie mogło Cię w tej kwestii zaskoczyć.

6. Zbadaj stan mieszkania i instalacji

Udokumentuj stan nieruchomości przed wprowadzeniem się. Jeżeli podczas oglądania lokalu znajdują się w nim jeszcze poprzedni najmujący to koniecznie ustal, co po nich zostaje (np. jakie meble). Dobrą praktyką jest, aby umowę podpisać dopiero po wyprowadzce z mieszkania poprzednich lokatorów i obejrzeniu aktualnego stanu mieszkania.

7. Poznaj właściciela

Wybadaj jaką jest osobą. W jaki sposób z Tobą rozmawia i co jest dla niego ważne. Sprawdź, czy nie zamierza odwiedzać mieszkania częściej niż jest to wymagane. Wspólny język, zaufanie i otwartość to cechy, którymi powinien charakteryzować się właściciel idealny. I najważniejsze – sprawdź czy faktycznie jest właścicielem!

8. Porozmawiaj z sąsiadami

To nie wścibskość ani nachodzenie, to przezorność. Nikt nie wie więcej o bloku niż ludzie, którzy mieszkają w nim na co dzień. Dasz się przy okazji poznać jako osoba zorganizowana i odpowiedzialna. Przedstawienie się sąsiadom wcześniej niż przed imprezą powitalną, pozwoli z pewnością ocieplić przyszłe kontakty.

9. Sprawdź usytuowanie mieszkania

Spokojna wieczorami ulica może tętnić wszystkimi możliwymi hukami rano, a okna skierowane na północ zapewnią Ci wampiryczny nastrój przez większość roku. Skoro Twój portfel jest już zrujnowany przez czynsz, który przyjdzie Ci cyklicznie opłacać, to zadbaj chociaż o to, aby Twój nastrój nie cierpiał dodatkowo.

10. Połóż się na łóżku!

Spędzamy w nim ⅓ naszego życia. Zadbaj o to, żeby budzić się rano w mieszkaniu w dobrym humorze i stanie psychofizycznym 😉

Powyższy dekalog to absolutne podstawy tego, o co musisz zapytać na spotkaniu z właścicielem. Jak zapewne się domyślasz, ważnych kwestii jest zdecydowanie więcej. Jeżeli potrzebujesz jeszcze bardziej rozbudowanej analizy to pamiętaj, że gdzieś niedaleko znajdują się różowi agenci, gotowi pomóc Ci w najęciu wymarzonego M.
Na co jeszcze Twoim zdaniem najmujący powinni zwracać szczególną uwagę?

Powyższe 10 punktów stanowi swoisty dekalog wszystkich najmujących nieruchomości. Warto zastanowić się dwa razy przed podpisaniem umowy z właścicielem.

Może to też Ci się spodoba

Tańsze projektowanie wnętrz? Olsztyn z usługą liftingu nieruchomości

Myślisz o nadaniu swojej nieruchomości nowego ducha? Chciałbyś przeprowadzić metamorfozę wnętrza, ale bez przeprowadzania większych remontów? Może potrzebujesz pomocy jedynie przy dobraniu kolorów i oświetlenia? Na olsztyńskim rynku funkcjonuje od niedawna usługa dla Ciebie: lifting nieruchomości, czyli szybka i tania aranżacja wnętrz od Freedom Nieruchomości.

Korekta cen i nowe zasady oceny zdolności kredytowej. Przegląd prasy 10.08.2022

Nadchodzi korekta cen Ceny mieszkań od deweloperów lipcu minimalnie drgnęły Sprzedaż mieszkań w największych miastach spadła Ceny nowych mieszkań w lipcu 2022. Infor.pl, 03.08.2022 Ceny mieszkań od deweloperów lipcu minimalnie drgnęły do góry w większości obserwowanych miast. Spadek odnotowano tylko w jednym. Mimo to kupujący wrócili na rynek, choć wciąż nie jest ich tylu, co […]

Zapytania w social mediach. Jak wykorzystać ich potencjał sprzedażowy?

Jak często dyskusje na temat nieruchomości przenoszą się do mediów społecznościowych? Które tematy są wiodące? Jak wykorzystać zapytania w social mediach i przekuć je na realne zyski dla firmy? Zapoznaj się z wynikami badań Freedom Nieruchomości i Instytutu Monitorowania Mediów!

Chcesz sprzedać nieruchomość?

Napisz do nas

    Proszę o zaznaczenie zgody.