16 000 zł za m2. Ceny mieszkań szaleją. Przegląd prasy 09.10.2023

paź 09, 2023 · Time 4 min. czytania

Średnia cena metra kwadratowego nowych mieszkań w Krakowie przekroczyła pułap 15 tysięcy złotych, a w Warszawie – 16 tysięcy złotych. To kolejne bariery cenowe, które mogą zniechęcać do zakupu mieszkań. Jednocześnie część deweloperów świadomie ukrywa najmniejsze mieszkania o najniższej cenie całkowitej. Rynek spodziewa się bowiem, że w przyszłości kupujący zapłacą za nie jeszcze więcej.

Przegląd prasy

Kolejne bariery cenowe przekroczone. W Warszawie już średnio 16 tysięcy za metr kwadratowy. TVN24.pl, 07.10.2023

We wrześniu 2023 roku średnia cena metra kwadratowego nowych mieszkań w Krakowie przekroczyła pułap 15 tysięcy złotych, a w Warszawie – 16 tysięcy złotych – wynika ze wstępnych danych BIG DATA RynekPierwotny.pl. Eksperci wskazują, że za to w Łodzi ubiegły miesiąc przyniósł stabilizację cen, zaś w Trójmieście nawet jej minimalny spadek.

Nieruchomości rolne. Szykują się ułatwienia w zasiedzeniu i nabyciu. Forsal.pl, 04.10.2023

Już nie tylko rolnicy indywidualni będą mogli zasiedzieć grunt rolny. Znikną też pewne ograniczenia w nabywaniu nieruchomości, w których użytki rolne mają powierzchnię mniejszą, niż 0,3 ha – to niektóre z istotnych zmian w obrocie ziemią rolną.

Źródło: Szykują się ułatwienia w zasiedzeniu i nabyciu

Najmniejsze mieszkania wyprzedane przez BK2%? „Niektórzy deweloperzy celowo je ukrywają”. Bankier.pl, 05.10.2023

Część deweloperów świadomie ukrywa najmniejsze mieszkania o najniższej cenie całkowitej. Rynek spodziewa się bowiem, że w przyszłości kupujący zapłacą za nie jeszcze więcej. Eksperci spodziewają się drugiej fali wniosków w programie “BK2%” pod koniec roku, jednocześnie ostrzegając kupujących przed owczym pędem.

Źródło: Najmniejsze mieszkania wyprzedane przez BK2%?

Gorączka w najmach opada. Rzeczpospolita, 05.10.2023

Małgorzata Porowska, dyrektor Freedom Nieruchomości Warszawa Mokotów, zauważa, że początek października to czas stabilizacji na rynku najmu. – Większość studentów już znalazła mieszkanie. Od czasu do czasu pojawiają się spóźnialscy – mówi. – W mojej ocenie stawki są niższe niż w ub.r., szczególnie gdy weźmiemy pod uwagę inflację, rosnące koszty utrzymania i przygotowania nieruchomości do wynajmu.

Źródło: Gorączka w najmach opada

Kolejne bariery cenowe przekroczone. W Warszawie już średnio 16 tysięcy za metr kwadratowy. TVN24.pl, 07.10.2023

We wrześniu 2023 roku średnia cena metra kwadratowego nowych mieszkań w Krakowie przekroczyła pułap 15 tysięcy złotych, a w Warszawie – 16 tysięcy złotych – wynika ze wstępnych danych BIG DATA RynekPierwotny.pl. Eksperci wskazują, że za to w Łodzi ubiegły miesiąc przyniósł stabilizację cen, zaś w Trójmieście nawet jej minimalny spadek.

Źródło: Kolejne bariery cenowe przekroczone

Patowa sytuacja na rynku najmu. “Czynsze doszły do granicy”. Money.pl, 08.10.2023

Rządowy kredyt rozgrzał rynek nieruchomości, jednak oferta dostępnych mieszkań szybko się kurczy. W efekcie banki nie nadążają dziś z obsługą złożonych wniosków, a deweloperzy i agencje nieruchomości przeżywają oblężenie. Sytuacja na rynku najmu jest odwrotna. W wielu miastach w Polsce właściciele całymi tygodniami czekają na najemców. Dostępna oferta jest dość szeroka, bo na rynek wróciło wiele mieszkań. Jest kilka powodów tej sytuacji. Wiele osób, zamiast wynajmować, wybrało rządowy kredyt. Na rynku widać także odpływ Ukraińców, którzy wyjeżdżają z Polski.

Źródło: Patowa sytuacja na rynku najmu

Ewelina Zdancewicz

Content manager Freedom

Content manager marki. Od 2014 roku związana z dziennikarstwem i marketingiem. Specjalistka w zakresie tworzenia skutecznych treści reklamowych i storytellingu marki. Posiada tytuły Competent Communicator oraz Competent Leader marki Toastmasters International.

Może to też Ci się spodoba

All I want for Christmas, czyli 5 pomysłów na świąteczne dekoracje

Inspiracje na święta – krwistoczerwone choinki Melanii Trump w Białym Domu, dodatki scandi, a może naturalność i prostota stylu rustykalnego? Poznaj 5 pomysłów na świąteczne dekoracje i zamień swój dom w magiczną zimową krainę! Od czego zacząć dekorowanie domu na święta? Przede wszystkim zdecyduj się na żywą choinkę w doniczce. Odpowiednio pielęgnowana przetrwa czas Bożego […]

Jak segregować śmieci w domu? 7 praktycznych porad

Segregowanie śmieci w domu to dobry nawyk, który na szczęście coraz częściej praktykowany jest w domach Polaków. O czym jednak warto pamiętać, by zwyczaj oddzielania segregowanych śmieci od tych zmieszanych, z powodzeniem wdrożyć w życie? Okazuje się, że tak naprawdę potrzeba naprawdę niewiele, by zacząć zaliczać się do grona dbających o środowisko naturalne Polaków. Jest […]

Wilgoć w mieszkaniu – jak ją zwalczać?

Zanim na ścianach pojawi się grzyb, w mieszkaniu będzie śmierdziało stęchlizną, a domownicy zaczną częściej chorować, pojawia się kilka znaków ostrzegawczych, że wilgoć w mieszkaniu jest zbyt wysoka. Jak je rozpoznać i jak sobie poradzić z problemem? Wilgoć w mieszkaniu to złożony temat. Optymalna wilgotność powietrza w mieszkaniu powinna oscylować między 45 a 60%. Gdy […]

Chcesz sprzedać nieruchomość?

Napisz do nas

    Proszę o zaznaczenie zgody.