Adaptacja poddasza - na co zwrócić uwagę?

Jun 24, 2019 · Time 4 min. czytania

Znalazłeś wymarzone miejsce do zamieszkania lub świetną lokalizację pod inwestycję. I co dalej? Jakie czyhają na Ciebie zagrożenia, a na jakie korzyści możesz liczyć? Adaptacja poddasza – na co zwrócić uwagę? Przeczytaj nasz poradnik.

Poddasze. Przede wszystkim musisz mieć na uwadze dosłowność znaczenia tego słowa. Będziesz mieszkać dosłownie “pod dachem”. I to jest Twój punkt wyjścia. Od momentu zakupu mieszkania powinien stać się tematem dogłębnej analizy. Jak powinna przebiegać prawidłowa adaptacja poddasza?

Konstrukcja dachu

W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na stan więźby dachowej. Konstrukcja dachu jest częścią wspólną całego budynku, zatem za jej stan odpowiadać powinna cała wspólnota lub właściciel budynku. Jeżeli strop jest odkryty, zdecydowanie polecam zabrać na miejsce znajomego konstruktora.

Poszycie dachu – to również element części wspólnych. Zatem tak samo należy zwrócić uwagę, czy nie ma jakichś przecieków i w jakim stanie jest całe poszycie dachowe – wierzchnia warstwa dachu.

Kolejną kwestią do rozpoznania jest temat termoizolacji. Tu sprawa może już wchodzić na budżet potencjalnego nabywcy, czyli Ciebie. Jeżeli zastanawiasz się, czy warto przeznaczyć na ten cel środki, to nie powinieneś się zbyt długo wahać. Brak izolacji odczuwalny jest w dwóch przeciwstawnych przypadkach – gdy jest ciepło i gdy jest zimno.

Termoizolacja mieszkania na poddaszu

Latem, zwłaszcza podczas intensywnych upałów, brak termoizolacji powoduje, iż na poddaszu można się dosłownie “ugotować”. W okresie zimowym (i nie tylko, patrząc na nasz klimat), bardzo odczuwalne są wysokie rachunki za ogrzewanie z racji ucieczki ciepła. Trzeba pamiętać o zasadzie konwekcji, czyli unoszenia się ciepła do góry – w tym wypadku ciepło ucieka właśnie dachem.

Aby zasięgnąć informacji o stanie dachu, czy też wypisanych powyżej elementach, których nie widać gołym okiem, najlepiej udać się do zarządcy budynku z zapytaniem czy i kiedy planowane są remonty dachu. Jeśli były one niedawno wykonywane, co dokładnie zostało zrobione. Dobrym źródłem będzie również Twój przyszły sąsiad, mieszkający na tym samym poziomie. 

Nadzór konserwatorski

Jeżeli chodzi o wykorzystanie możliwości poddasza, dobrze jest sprawdzić, czy budynek znajduje się pod nadzorem konserwatorskim. W przypadku chęci umieszczenia centrali klimatyzacyjnej na dachu bądź chęci stworzenia dodatkowego doświetlenia za pomocą świetlików czy też okien dachowych, może nam to dodatkowo utrudnić sprawę.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę? Na powierzchnię mieszkania. Czy podano Ci informację o powierzchni użytkowej, czy całkowitej? Patrząc na sam rzut mieszkania z góry, możemy nie zarejestrować gdzie występują miejsca z małą wysokością. Jeżeli mamy nad sobą dach ze spadkiem, skosy mogą nam skutecznie pokrzyżować plany wykorzystania pełnej powierzchni. Przy licznych skosach zdecydowanie polecam skorzystanie z usług architekta wnętrz, który dostosowując projekt do Twoich potrzeb może “sprytnie” wykorzystać potencjał nieruchomości. Również tej, która posiada dużą ilość skosów, m.in. na funkcjonalne schowki.

Dwupoziomowe mieszkanie na poddaszu? Czemu nie!

Aby w pełni wykorzystać potencjał poddasza, np. w kamienicy, warto również dokładnie zmierzyć wysokość mieszkania. Jeżeli wysokość na to pozwala, w niektórych przypadkach, możemy śmiało zrobić z poddasza mieszkanie dwupoziomowe. Niektórzy antresolę kojarzą z kombinacją dziecięcego biurka z łóżkiem nad nim, może się jednak okazać, że kupując powierzchnię poddasza, możemy stworzyć “dodatkowe mieszkanie”.

Podsumowując, mieszkania na poddaszu niewątpliwie noszą w sobie wielki potencjał. Aby ustrzec się przed zagrożeniami związanymi z mieszkaniem pod dachem, należy zawczasu przeanalizować temat pod kątem technicznym. Wtedy będziemy mieli pewność, iż mieszkanie będzie nam służyć przez lata w sposób bezpieczny i komfortowy.

Mieszkanie na ostatnim piętrze będzie cieszyło swoim klimatem Twoich gości, a w przypadku sprzedaży wzbudzi zainteresowanie potencjalnych kupców. Adaptacja mieszkania oznacza również wybór wystroju. W tym przypadku warto rozpocząć współpracę z profesjonalnym projektantem wnętrz.

Może to też Ci się spodoba

Udane pierwsze półrocze 2022 na rynku kredytów hipotecznych

Niedawno zakończony drugi kwartał 2022 roku był jednym z najciekawszych okresów w ostatnich latach. Na rynku od początku roku do lipca uruchomiono 34,7 mld kredytów, co oznacza spadek o 31% względem 2021 roku. Trzeba pamiętać, że rok 2021 był rokiem wyjątkowym pod kątem wolumenów sprzedaży. Patrząc na trochę dłuższy horyzont czasu i porównując miniony okres […]

Rekord w 2021 roku. 10 nowych oddziałów Freedom Nieruchomości!

Tego nie mogliśmy się spodziewać po roku z pandemią. Freedom Nieruchomości podpisało 10 nowych umów franczyzowych i zamyka pierwszy kwartał 2021 roku z 56 oddziałami w całej Polsce na koncie. Co przyciąga nowych przedsiębiorców do różowej sieci? Dlaczego z Freedom sukces w branży jest pewny, a Ty masz poczucie stabilizacji? Mogłoby się wydawać, że nie […]

Jak się mentalnie przygotować do założenia własnego biznesu

Powodów, które sprawiają, że zaczynamy myśleć o własnej firmie jest pewnie tyle, ilu przedsiębiorców. Czasem to kwestia wyboru, czasem wręcz przeciwnie – braku innego wyjścia. Niezależnie jednak od tego, dlaczego podejmujemy decyzję o przejściu na swoje, warto dobrze się przygotować. Nie tylko finansowo i merytorycznie, ale również mentalnie. To szczególnie istotne, jeśli pomysł na biznes […]

Chcesz sprzedać nieruchomość?

Napisz do nas

    Proszę o zaznaczenie zgody.