“Bezpieczny kredyt 2 proc.” - co ze środkami na 2024 rok? Przegląd prasy 27.11.2023

lis 27, 2023 · Time 3 min. czytania

Ostatnie miesiące na rynku mieszkaniowym upłynęły pod znakiem programu “Bezpieczny kredyt 2 proc.”. Chociaż nie obowiązują limity składania wniosków o kredyty hipoteczne z dopłatami, to wraz z końcem 2023 roku środki już się kończą. Dopłaty na przyznane finansowanie obciążają kwotę zarezerwowaną na kolejny, 2024 rok. Bank Gospodarstwa Krajowego poinformował, jakie będzie podejście do wniosków złożonych, ale nie zarejestrowanych w tym roku.

Przegląd prasy

Deweloperzy w końcu zaczęli budować mieszkania. Czy trend się utrzyma? Forsal.pl, 24.11.2023

Najnowsza informacja GUS, prezentująca statystyki budownictwa mieszkaniowego w październiku oraz dziesięciu miesiącach bieżącego roku, potwierdziła przyśpieszenie ich dynamiki z poprzedniego miesiąca września, jednak niczym szczególnym się nie wyróżniła. Pytanie, czy aktywność inwestycyjna deweloperów, która we wrześniu pozytywnie zaskoczyła wartościami nie notowanymi od połowy ubiegłego roku, ma szanse na kontynuację wzrostów.

Źródło: Deweloperzy w końcu zaczęli budować mieszkania

Jakie będą ceny mieszkań w 2024 roku? W dużych miastach możliwe nawet 20-proc. spadki. Forsal.pl, 23.11.2023

W Polsce są miasta, w których rynkiem nieruchomości rządzą sprzedający, ale i takie, w których tanie lokale nie mogą się doczekać nabywców. W niektórych dzielnicach dużych miast możliwe są nawet dwucyfrowe spadki. Co zdaniem ekspertów stanie się z cenami mieszkań w 2024 roku?

Źródło: Jakie będą ceny mieszkań w 2024 roku?

„Bezpieczny kredyt 2 procent” na wyczerpaniu. BGK podał termin. Bankier.pl, 24.11.2023

W 2023 r. nie obowiązują limity składania wniosków o kredyty hipoteczne z dopłatami. Środki jednak się już kończą. Bank Gospodarstwa Krajowego poinformował, jakie będzie podejście do wniosków złożonych, ale nie zarejestrowanych w tym roku.

Źródło: „Bezpieczny kredyt 2 procent” na wyczerpaniu

W miastach nawet o 30 proc. spadła liczba ofert sprzedaży mieszkań w najpopularniejszym przedziale cenowym. Raport Polskiego Instytutu Ekonomicznego. 22.11.2023

III kwartał przyniósł blisko 200 procentowy wzrost liczby złożonych wniosków kredytowych w porównaniu do analogicznego okresu w 2022 r. 41 proc. wszystkich kredytów mieszkaniowych w lipcu, sierpniu i wrześniu zostało udzielonych w ramach programu „Bezpieczny Kredyt 2 %”. W tym samym czasie o około 10 proc. wzrosły średnie ceny mieszkań r/r i średnio o 5 proc. spadła liczba nowych ofert sprzedaży. Najbardziej spadek podaży jest odczuwalny w kategorii mieszkań w przedziale cenowym 400-600 tys. PLN, których liczba spadła o 11,5 proc. w porównaniu z II kwartałem, a w największych miastach nawet o 33 proc. Średnie ceny najmu mieszkania w III kwartale wzrosły o 3,5 proc., a liczba nowych ofert na tym rynku wzrosła o 6,5 proc.

Źródło: W miastach nawet o 30 proc. spadła liczba ofert sprzedaży mieszkań w najpopularniejszym przedziale cenowym

Ewelina Zdancewicz

Content manager Freedom

Content manager marki. Od 2014 roku związana z dziennikarstwem i marketingiem. Specjalistka w zakresie tworzenia skutecznych treści reklamowych i storytellingu marki. Posiada tytuły Competent Communicator oraz Competent Leader marki Toastmasters International.

Może to też Ci się spodoba

Rosną ceny mieszkań w największych miastach. Przegląd prasy 22.05.2023

Ceny mieszkań w Polsce rosną – dotyczy to największych miast. Pierwszy kwartał przyniósł mocne odbicie po słabym 2022 roku. Z drugiej strony zaczyna brakować podaży z powodu niskiej aktywności deweloperów. Z kolei na hiszpańskim rynku nieruchomości gorącym tematem są dzicy lokatorzy, którzy nielegalnie zajmują domy i mieszkania. Hiszpańscy “dzicy okupas” zajmują domy należące do cudzoziemców. […]

Ile zarabia agent nieruchomości?

Chciałbyś wiedzieć ile zarabia agent nieruchomości? Zastanawiasz się nad karierą w branży i chciałbyś wiedzieć, na co musisz się przygotować na początku pracy? Ciekawią Cię formy zatrudnienia i to, na jakie wsparcie możesz liczyć ze strony biura? Przejdźmy zatem do konkretów.

Wspólnota mieszkaniowa

Zgodnie z ustawą o własności lokali, właściciele, których wyodrębnione lokale wchodzą w skład danej nieruchomości, z mocy prawa tworzą wspólnotę mieszkaniową. Zatem kiedy kupujemy mieszkanie, już w momencie podpisania aktu notarialnego i dokonania wpisu do księgi wieczystej, stajemy się członkami wspólnoty mieszkaniowej. Nie trzeba jej więc zakładać, nie można również zrezygnować z bycia jej członkiem.  […]

Chcesz sprzedać nieruchomość?

Napisz do nas

    Proszę o zaznaczenie zgody.