3 rzeczy, które musisz sprawdzić przed wybraniem działki pod budowę domu

Feb 07, 2015 · Time 3 min. czytania

Każdy, kto w końcu zdecyduje się na budowę wymarzonego domu, zaczyna odczuwać wielką euforię. Może się ona jednak szybko przerodzić w lęk i niepewność. Jak bowiem w pełni świadomie wybrać tę odpowiednią działkę, na której stanie dobytek naszego życia?

Dla jednych będzie to kilkanaście arów na obrzeżach miast, z których szybko będą mogli przemieścić się do pracy, a dla innych teren wśród gęstych lasów i w sąsiedztwie pobliskiego jeziora. Tylko czy aby na pewno wiemy na co zwracać uwagę przy wyborze działki pod budowę domu?

Zacznij od miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego

Wybierając teren, zacznij przede wszystkim od sprawdzenia, czy na pewno jest sklasyfikowana jako działka budowlana. Upewnij się również, czy na danym gruncie można postawić budynek dwukondygnacyjny. Oczywistą rzeczą jest sprawdzenie dostępu do drogi publicznej oraz tego, czy grunt uzbrojony jest w niezbędną infrastrukturę techniczną, czyli prąd, wodę i gaz. Warto też sprawdzić czy w pobliżu znajduje się jakakolwiek sieć światłowodowa lub czy zasięg sieci komórkowych jest na tyle silny, aby odbierał sygnał internetowy.

Te i podobne informacje, wraz z możliwością zabudowy, znajdziesz w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego działki. Takie dokumenty dostępne są w każdym urzędzie gminy. Wyczytamy z nich także warunki dopuszczalne, potrzebne do funkcjonowania wymarzonego domu, takie jak wysokość płotu oddzielającego od sąsiadów czy możliwość prowadzenia nieuciążliwej działalności usługowej.

Przyroda ma znaczenie!

Warto zastanowić się, czy okna wychodzące z salonu nie będą usytuowane od zachodu. Może to oznaczać oślepiające promienie słońca popołudniami. Przed rozpoczęciem budowy warto sprawdzić też np. nachylenie terenu. W niektórych przypadkach może ono wręcz ułatwić aranżację oczka wodnego czy ogrodu kaskadowego.

Przed zakupem działki budowlanej warto uzyskać informację, czy na naszej działce nie rosną chronione pomniki przyrody. Mogą to być np. 30-letnie, rzadkie gatunki drzew. Ich obecność w niektórych przypadkach może spowodować wieloletnie procedury urzędowe ze względu na uzyskanie zgody na wycinkę.

Sprawdź, jak może pomóc Ci dobry pośrednik

Wykwalifikowany pośrednik nieruchomości dysponuje wiedzą, dzięki której wybór odpowiedniej działki będzie przyjemnością. Dodatkowo zapewni bezpieczeństwo późniejszej transakcji. Zajmie się też wszystkimi kwestiami prawnymi i związanymi z nimi stosami dokumentów. Jeżeli wybierzemy kompetentnego agenta nieruchomości z pewnością zaoszczędzimy czas i pieniądze, które będziemy mogli potem wykorzystać na urządzanie wymarzonego miejsca na ziemi.

 

Może to też Ci się spodoba

Pewny wybór 05: Strasznie duża prowizja, dlaczego tak drogo?

Dlaczego tak drogo? – pytanie, z którym pośrednicy spotykają się w swojej pracy na co dzień.

Ile wynosi opłata franczyzowa we Freedom?

Ile wynosi opłata franczyzowa we Freedom?

Wyłączność – gdy pośrednik nie wywiązuje się z umowy

Co się stanie, gdy podpiszę umowę na wyłączność, a pośrednik nie zrobi nic w mojej sprawie? Co gwarantuje mi umowa na wyłączność?

Chcesz sprzedać nieruchomość?

Napisz do nas

    Proszę o zaznaczenie zgody.