Co to jest mieszkanie bezczynszowe?

Mar 26, 2020 · Time 5 min. czytania

Brak czynszu to przywilej, który do pewnego czasu zarezerwowany był jedynie dla właścicieli domów jednorodzinnych. Dzisiaj mieszkania bezczynszowe znajdziemy zarówno w ofercie deweloperów jak i na rynku wtórnym. Jakie są główne zalety takich mieszkań i czy warto się na nie zdecydować?

Na czym to polega

Mieszkania bezczynszowe, to takie, którymi nie administruje zewnętrzny zarządca, ani spółdzielnia. Są zarządzane przez wspólnotę mieszkańców, która samodzielnie rozporządza kosztami związanymi z utrzymaniem budynku. Mieszkańcy samodzielnie ustalają wysokość opłat związanych z remontami, wywozem nieczystości czy sprzątaniem nieruchomości. Nie są jednak stricte obciążeni czynszem w ogólnym rozumieniu. Co ciekawe, niektóre nieruchomości od początku projektowane są z przeznaczeniem na bezczynszowe. Zazwyczaj są to niewielkie obiekty z ograniczoną do minimum powierzchnią wspólną – np. z wąskimi klatkami schodowymi, bez suszarni, garaży podziemnych itp.

Bezczynszowe = bezkosztowe?

Mieszkania bezczynszowe kuszą nabywców brakiem regularnych comiesięcznych opłat za czynsz. Nie oznacza to jednak, że są ich pozbawione. Usługi takie jak m. in. wywóz śmieci, czy sprzątanie klatki są opłacane comiesięcznie. Odpadają jednak opłaty pobierane za administrowanie budynkiem przez zarządcę. Do ustalenia pomiędzy mieszkańcami pozostaje też kwestia funduszu remontowego, który często jako taki nie funkcjonuje. Czasami jednak takie rozwiązanie jest dosyć ryzykowne. W przypadku nagłej usterki trzeba przygotować się na niezaplanowany i często spory wydatek. 

Na czym można zaoszczędzić?

Oprócz wspomnianego już czynszu, jest wiele sposobów na zmniejszenie kosztów utrzymania. Zależy to w głównej mierze na zdolnościach i ustaleniach pomiędzy sąsiadami. Gdy mamy szczęście i np. w naszej kamienicy mieszka “złota rączka” to nie musimy martwić się wysokimi kosztami usterek. Podobnie rzecz ma się w przypadku innych fachowców, gdy mamy wśród sąsiadów księgową, elektryka czy nawet kominiarza. Jeżeli jednak zdecydujemy się wynająć ekipę do wykonania prac w budynku, to możemy sami wybrać najkorzystniejsza ofertę. Nie tak, jak w przypadku spółdzielni – zostać postawieni przed faktem dokonanym. 

Minusy bezczynszówek 

W każdej kwestii jesteśmy uzależnieni od decyzji sąsiadów. Minusem, a raczej ryzykiem podejmowania decyzji przez wspólnotę jest to, że gdy pośród lokatorów pojawi się nawet jedna konfliktowa osoba, to może ona blokować wszelkie decyzje, utrudniając tym samym życie reszcie mieszkańców. Zazwyczaj do omówienia jest wiele kwestii. Musimy więc przygotować się na częsty kontakt z sąsiadami i konieczność poświęcania czasu na dyskusje i zebrania. Z tego też powodu każdy, kto szuka anonimowości powinien dokładnie zastanowić się nad wyborem mieszkania bezczynszowego. Kolejne ryzyko niesie za sobą paradoksalnie największa zaleta, czyli brak regularnych opłat. W przypadku gdy nie przeznaczamy co miesiąc określonej kwoty na fundusz remontowy, w sytuacji poważnej awarii możemy być niemile zaskoczeni.

Zrób to sam

O ile posiadanie zdolnego sąsiada, który zna się na naprawach i wykona pracę poniżej ceny fachowca brzmi zachęcająco, to odwrotna sytuacja już taka nie jest. Jeżeli nasi sąsiedzi zadecydują że proste prace, takie jak odśnieżanie, pielęgnacja trawników, czy sprzątanie klatki będą wykonywane przez mieszkańców, to niestety pozostaje nam jedynie się przystosować. Zastanów się dobrze, czy jesteś w stanie regularnie poświęcać swój czas na wykonywanie prac fizycznych w całym budynku.

Na co warto zwrócić uwagę?

  • stan techniczny budynku – jeśli wybieramy nowe budownictwo, jest spora szansa że przez kilkanaście lat nie będziemy musieli inwestować w naprawy
  • porządek na klatce schodowej i wokół budynku – to da nam pogląd na podejście naszych sąsiadów do kwestii czystości i utrzymania nieruchomości
  • sąsiedzi – w przypadku bezczynszówek czynnik ludzki jest niemalże najważniejszy, zwróćmy uwagę kim są nasi sąsiedzi, bo będziemy mieć z nimi często do czynienia
  • wielkość powierzchni wspólnych – od tego zależy wysokość opłat wspólnych
  • liczba lokatorów, duże awarie takie jak np. naprawa dachu o wiele łatwiej sfinansować w kilkanaście osób niż np. w cztery rodziny

Czy warto?

Takie mieszkania to z całą pewnością ciekawa opcja do rozpatrzenia. Nie bez powodu cieszą się one rosnącą popularnością. Warto poszukać jakie oferty dostępne są na lokalnym rynku i przeprowadzić dokładne rozeznanie pośród mieszkańców takich nieruchomości. 

Może to też Ci się spodoba

Zapytania w social mediach. Jak wykorzystać ich potencjał sprzedażowy?

Jak często dyskusje na temat nieruchomości przenoszą się do mediów społecznościowych? Które tematy są wiodące? Jak wykorzystać zapytania w social mediach i przekuć je na realne zyski dla firmy? Zapoznaj się z wynikami badań Freedom Nieruchomości i Instytutu Monitorowania Mediów!

Czym różnią się apartament, loft i rezydencja?

Każdemu z nas na hasła loft, apartament i rezydencja przed oczami pojawiają się konkretne obrazy. Czym w praktyce różnią się tego typu nieruchomości? Jakie cechy muszą posiadać? Przez trzy kolejne tygodnie postaramy się omówić każdą z nich. Na pierwszy ogień idą designerskie hale przemysłowe. Ile kosztują lofty i gdzie warto inwestować? Loft kojarzy się zwykle […]

Chcesz sprzedać nieruchomość?

Napisz do nas

    Proszę o zaznaczenie zgody.