Co warto wiedzieć o fotowoltaice, zanim zdecydujesz się na instalację?

Sep 10, 2021 ·

Panele fotowoltaiczne stają się coraz popularniejsze i coraz więcej osób decyduje się na montaż instalacji fotowoltaicznej. O czym warto wiedzieć zanim podpiszemy umowę na montaż paneli fotowoltaicznych?

Zdecydowanie większość z nas interesowała się tematem fotowoltaiki – energii słonecznej, zasilającej dom w potrzebną energię elektryczną, uzyskiwaną ze światła słonecznego.

Na co zwrócić uwagę przed rozpoczęciem montażu fotowoltaiki?

Przede wszystkim musimy zwrócić uwagę na istotną część instalacji fotowoltaicznej jaką są panele. Kluczowa jest ich sprawność i taka konstrukcja, by wraz z upływem lat nie straciły swojej początkowej mocy.

Jakiś czas temu można było liczyć na 10 letni okres ochrony od producenta, a w niektórych przypadkach został on wydłużony do 12 lat. Oczywiście, mówimy tu o sprzedawcach oferujących produkty z wysokojakościowych komponentów, którzy zapewniają, że sprawność panelu po tym czasie będzie miała minimum 90% początkowej mocy.

Przed zakupem warto sprawdzić, jaki okres gwarancji oferuje Ci sprzedawca. 

Istotne znaczenie na sprawne funkcjonowanie naszej instalacji fotowoltaicznej ma usytuowanie na dachu pod względem kierunków świata – najkorzystniejsze jest zamontowanie paneli od strony południowej lub jeśli dach tego nie umożliwia – na wschód i zachód. Ważna jest także konstrukcja dachu i spady, które mogą rzucać cień. 

Warto zwrócić uwagę na fakt, iż panele fotowoltaiczne nie powinny być zacienione przez występy dachu, kominy, inne budynki czy drzewa znajdujące się w pobliżu.

Przyjmuje się, że panel skierowany na południe, mający 1 kWp wyprodukuje w ciągu roku ok. 900-1100 kWh energii elektrycznej,

Dla przykładu, 4 osobowa rodzina zużywa rocznie ok. 2500-3500 kWh oznacza to, że należy zainwestować w instalację o mocy 3-4 kWp.

Następną istotną sprawą jest zweryfikowanie czy elementy, na które się zdecydujemy mają odpowiednią wytrzymałość mechaniczną na obciążenia wiatrem i śniegiem. Ważne by moduły fotowoltaiczne posiadały certyfikaty wydane na podstawie testów przez TUV SUD i ETL.

Panele czy moduły fotowoltaiczne zbudowane są z ogniw krzemowych, których struktura może być polikrystaliczna lub monokrystaliczna. W odnawialnych źródłach energii w zdecydowanej większości wykorzystuje się urządzenia o strukturze polikrystalicznej, dlatego, że uzyskują więcej energii z promieniowania rozproszonego.

Pamiętaj, by montaż paneli/modułów fotowoltaicznych powierzyć specjalistom z odpowiednimi kwalifikacjami. Osoby te muszą posiadać uprawnienia do prac przy instalacjach elektrycznych oraz być po przeszkoleniu do montażu takiej instalacji.

Uważa się, że fotowoltaika jest opłacalną inwestycją, nie tylko nie szkodzi środowisku naturalnemu, a dodatkowo inwestycja w zakup fotowoltaiki przy uzyskaniu dofinansowania, może zwrócić się już po 6-7 latach od zakupu.

 

 

Może to też Ci się spodoba

Jak założyć biuro nieruchomości?

Myślisz o biznesie w nieruchomościach, ale nie wiesz od czego zacząć? To świetnie. Przygotowaliśmy dla Ciebie praktyczny poradnik, który pomoże Ci odpowiedzieć na kluczowe pytanie, jak otworzyć biuro nieruchomości.

Czy pośrednik musi posiadać wykształcenie kierunkowe?

Czy pośrednik musi posiadać wykształcenie kierunkowe?

Zwolnienie z podatku PCC – kiedy prezydent podpisze ustawę? Przegląd prasy 17.07.2023

Obecnie na rynku nieruchomości najważniejszym tematem jest czekająca na podpis prezydenta ustawa o zwolnieniu z podatku PCC na zakup pierwszej nieruchomości.

Chcesz sprzedać nieruchomość?

Napisz do nas

    Proszę o zaznaczenie zgody.