Części wspólne nieruchomości – co warto o nich wiedzieć, kupując mieszkanie?

Jun 09, 2021 ·

Części wspólne nieruchomości – co warto o nich wiedzieć, kupując mieszkanie? Kupując mieszkanie, będące przedmiotem prawa własności, nabywamy jednocześnie udział w częściach wspólnych nieruchomości. Ułamkowy udział zależy od wielkości mieszkania i powierzchni pomieszczeń przynależnych.

Części wspólne nieruchomości to temat, który aktualnie spędza Ci sen z powiek? Dowiedz się, co stanowi część wspólną nieruchomości, czym są udziały w nieruchomości wspólnej i jak nimi dysponować. Dzięki temu zakup nieruchomości i współpraca ze wspólnotą okażą się proste i przyjemne!

Co stanowi część wspólną nieruchomości?

Nieruchomość wspólna stanowi współwłasność wszystkich właścicieli lokali wyodrębnionych w ramach jednej nieruchomości. Jest to grunt oraz części budynku i urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właściciela danego lokalu tj. fundamenty, ściany nośne, dach i kominy, klatka schodowa, korytarze, pomieszczenia takie jak suszarnia, pralnia, wózkownia, winda, instalacje w budynku, brama, ogrodzenie, balkony, elewacja. 

Udziały w nieruchomości wspólnej

Udział jaki posiada każdy właściciel lokalu, będący jednocześnie współwłaścicielem nieruchomości wspólnej, określa się przy wyodrębnianiu lokalu zgodnie z przepisami ustawy o własności lokali (art. 3).

Udział właściciela lokalu wyodrębnionego w nieruchomości wspólnej odpowiada stosunkowi powierzchni użytkowej lokalu wraz z powierzchnią pomieszczeń przynależnych do łącznej powierzchni użytkowej wszystkich lokali wraz z pomieszczeniami do nich przynależnymi.

Właściciel lokalu nie może sprzedać swojego udziału i samodzielnie nim dysponować (jest to prawo związane z własnością lokalu). Wyłącznym sposobem zarządu jest wspólny, zarząd zgodnie z właściwymi przepisami. Właściciel ponosi wydatki związane z utrzymaniem jego lokalu, jest także zobowiązany:

  • utrzymywać swój lokal w stanie należytym,
  • przestrzegać domowego porządku,
  • uczestniczyć w kosztach zarządu związanych z utrzymaniem nieruchomości wspólnej,
  • korzystać z niej tak, aby nie utrudniać funkcjonowania innym współwłaścicielom,
  • współdziałać z innymi w ochronie wspólnego dobra.

Nabywając mieszkanie, warto zatem zwrócić uwagę w jakim stanie znajdują się części wspólne danej nieruchomości. Ponieważ za ich utrzymanie odpowiadają właściciele lokali w budynku. Im lepszy ich stan techniczno-użytkowy, tym mniejsze wydatki poniesiesz np. na remont, konserwację. 

Z reguły częściami wspólnymi nieruchomości zarządza wspólnota mieszkaniowa lub powołany do tego zarządca. Decyzje w przedmiocie przebudowy niektórych elementów, modernizacji czy remontów podejmowane są w drodze uchwały poddawanej pod głosowanie członków wspólnoty na zebraniu. Wspólnota mieszkaniowa odpowiada za zobowiązania dotyczące nieruchomości. Każdy właściciel lokalu – w części odpowiadającej jego udziałowi w tej nieruchomości.

Właściciele lokali użytkowych a części wspólne nieruchomości

Należy pamiętać, że wspólnota mieszkaniowa to także właściciele lokali użytkowych. W uzasadnionych przypadkach właściciele mogą powołać uchwałę o zwiększenie obciążeń dla danego lokalu użytkowego. Na przykład, gdy uzasadnia to sposób korzystania z tego lokalu. Jeżeli lokal użytkowy wymaga większych nakładów finansowych, np. usług konserwatorskich, sprzątania i ochrony, niż inne lokale w tym budynku i przez to generuje wyższe koszty utrzymania części wspólnej, to właściciele lokali mieszkalnych w danym budynku nie muszą płacić więcej.

Nie można jednak ustanowić większych opłat dla lokalu użytkowego bez wyraźnych podstaw i obowiązek udowodnienia wyższych kosztów leży po stronie wspólnoty.

 

Może to też Ci się spodoba

Czy mogę liczyć na to, że pośrednik prześwietli nieruchomość?

Czy mogę liczyć na to, że pośrednik prześwietli nieruchomość?

Jak znaleźć dobre biuro nieruchomości

Ogłoszenia sprzedam/kupię bez pośrednika, to w tej chwili na rynku naprawdę rzadkość. Z reguły zamieszczają je albo osoby z doświadczeniem w branży nieruchomości, albo takie, które nie są świadome pułapek i trudności, jakie na nie czekają.  Większość z nas raczej nie sprzedaje mieszkania czy domu co roku. Często mamy więc w głowie stereotyp agenta cwaniaka, […]

Jak szybko sprzedać mieszkanie? Wykład otwarty

Dlaczego niektórzy nie mogą sprzedać mieszkania? Dlaczego szybka sprzedaż nieruchomości jest dużym problemem? Przygotowują się wspólnie z moim kolegą Dominkiem do wykładu na temat szybkiej sprzedaży mieszkań musieliśmy poznać odpowiedź na te pytania. Nie można przecież komuś skutecznie pomóc bez wcześniejszej diagnozy. Zapraszamy na wykład otwarty, pt. “Jak szybko sprzedać mieszkanie?”

Chcesz sprzedać nieruchomość?

Napisz do nas

    Proszę o zaznaczenie zgody.