Czujniki tlenku węgla

mar 01, 2021 ·

Niebezpieczeństwo zatruciem się tlenkiem węgla, określanym też mianem czadu, wzrasta wraz z rozpoczęciem się sezonu grzewczego. Jak skutecznie chronić się przed ewentualnym zatruciem? Jak zadbać o to, by móc czuć się pewnie we własnym domu? Najskuteczniejszym sposobem ochrony pozostaje montaż czujników czasu. Jak dokonać najlepszego wyboru spośród urządzeń dostępnych na rynku? Odpowiedzi na najważniejsze pytania prezentujemy w naszym wpisie. Zapraszamy do lektury!

Zatrucie tlenkiem węgla – kiedy jest możliwe?

Tlenek węgla nazywany jest cichym zabójcą, ponieważ jest gazem zupełnie bezwonnym, pozbawionym smaku i bezbarwnym. Powstaje w procesie niepełnego spalania gazu ziemnego, propanu – butanu, węgla, drzewa oraz ropy naftowej, który występuje przy niedostatecznej ilości tlenu w otaczającej atmosferze. Okresem, w którym zatrucie czadem jest zdecydowanie większe, pozostaje sezon grzewczy. Osobami szczególnie narażonymi na zatrucie CO pozostają ci, którzy w mieszkaniu lub domu mają zamontowany kocioł gazowy, kominek lub podgrzewacz wody. Do tego ryzyko zatrucia tlenkiem węgla wzrasta również wówczas, gdy w mieszkaniach w blokach lub w kamienicach zamontowane są wspólne piony wentylacyjne. Duże zagrożenie zatruciem CO jest także w blokach starszego budownictwa. Tam bowiem pojawia się często śmiertelnie niebezpieczny ciąg wsteczny. Istotą tego zjawiska jest cofanie się spalin w przewodzie kominowym, co w połączeniu z wadliwymi przewodami wentylacyjnymi oraz silnym wiatrem, stanowić będzie poważne zagrożenie dla życia mieszkańców. W takim przypadku o zatrucie czadem nietrudno – nawet jeśli nie posiada się w domu urządzenia wykorzystującego gaz. Przyczyną zatrucia mogą być spaliny przedostające się przewodami wentylacyjnymi – chociażby od sąsiadów.

Co można zrobić, żeby zadbać o ochronę własnego zdrowia i życia? Jednym ze skutecznych sposobów na to, żeby nie martwić się ryzykiem zatrucia czadem, jest montaż specjalnego detektora tlenku węgla. Profesjonalne urządzenie może z powodzeniem wykryć wszelkiego rodzaju awarie w domowej instalacji kominowej lub znaleźć w domu bądź mieszkaniu źródło wydzielania czadu. 

Czym jest czujnik czadu?

Czujniki tlenku węgla to nic innego, jak niewielkie i estetyczne urządzenia, które działają niezależnie lub są przystosowane do współpracy z instalacjami wchodzącymi w skład sygnalizacji włamania i napadu, jak również z systemami automatyki domowej, tworzącymi tzw. inteligentne instalacje. Dobrą wiadomość dla osób zainteresowanych instalacją takiego czujnika jest możliwość samodzielnego wykonania montażu. Ten zaś jest zupełnie nieskomplikowany. Nie potrzeba więc wiele, by samodzielnie zadbać o najwyższy komfort spokojnego mieszkania we własnym, wymarzonym „M”. Co jednak warto wiedzieć o wyborze czujników tlenku węgla, które znaleźć można obecnie na rynku? Czym się kierować podczas zakupu takiego urządzenia?

Autonomiczne detektory tlenku węgla

Obecnie na rynku znaleźć można szeroki wybór czujników czadu, które działają niezależnie od innych instalacji. Autonomiczne urządzenia wyposażone są najczęściej nie tylko w czujnik, ale również niezawodny i bardzo czuły sygnalizator. Czujniki pozwalają na ciągłe monitorowanie stężenia tlenku węgla w pomieszczeniach mieszkalnych, a w chwili przekroczenia dolnej wartości granicznej, automatycznie uruchamia się powiadamianie. Najlepsze urządzenia monitują stężenie w zakresie od 30 do nawet 999 ppm. Za najlepsze detektory tlenku węgla, wyposażone w dwa czujniki, uznaje się bateryjne czujniki czadu. Te posiadają nie tylko czujnik elektrochemiczny, ale również czujnik temperatury oraz wyposażone są również w elektroniczny układ sterujący. O niepokojącym stężeniu tlenku węgla urządzenia te informować będą na dwa sposoby: zarówno drogą dźwiękową, jak i optyczną. Uruchomienie alarmu zaś nie odbywa się inaczej, jak dzięki niewielkiemu ogniwu elektrochemicznemu, stanowiącemu serce detektora CO. Gdy tlenek węgla dostanie się do tego czujnika, na jego elektrodzie dochodzi do utlenienia niebezpiecznego dla zdrowia i życia gazu. Wówczas zaś wytworzony zostaje prąd, który finalnie uruchamia alarm dźwiękowy lub dźwiękowo – optyczny.

Jak wybrać dobry czujnik czadu?

Warto podkreślić też, że decydując się na zakup konkretnego czujnika tlenku węgla, celować należy w wybór urządzenia posiadającego deklaracje zgodności świadczące o spełnieniu wszelkich rygorystycznych wymogów bezpieczeństwa obowiązujących na terenie Unii Europejskiej. Tu mowa o certyfikatach spełniających normy PN-EN 50291-1:2010/A1:2013-05 oraz PN-EN 50291-2. Z pewnością zupełnie złym pomysłem będzie zakup czujnika czasu na ryneczku osiedlowym czy za pośrednictwem stron internetowych, mających w sprzedaży urządzenia wyprodukowane w krajach Dalekiego Wschodu. Zanim dokona się zakupu czujnika CO, warto sprawdzić też, czy dane urządzenie nie znajduje się na czarnej liście RAPEX. Zestawienie to jest systemem wczesnego ostrzegania konsumentów przed produktami bezpośrednio zagrażającemu ich życiu i zdrowiu.

Podczas wyboru czujnika czadu warto zwrócić uwagę na okres gwarancji zapewniony przez producenta – najlepsze urządzenia powinny bezproblemowo działać przez 7 – 10 lat. Kolejnym czynnikiem jest odpowiednio głośne sygnalizowanie podwyższonego stężenia czadu oraz wzbogacenie urządzenia o dodatkowy sygnał optyczny, szczególnie przydatny dla osób niedosłyszących. Równie istotną kwestią jest doskonała jakość baterii oraz wyposażenie w sygnalizujące wyczerpującą się baterię. Warto wiedzieć, że na rynku znaleźć można też czujniki wyposażone w niewymienne baterie, które wystarczą na cały okres eksploatacji. Wartą uwagi funkcją stosowaną w dobrych urządzeniach jest też funkcja autokontroli. Jej zadaniem jest wykrywanie wszelkich nieprawidłowości elementu pomiarowego.

Czujnik czadu jako element systemu alarmowego

Montaż systemu alarmowego we własnym domu warto wzbogacić o instalację czujnika tlenku węgla. Tego rodzaju urządzenia wykazują dużą skuteczność w szerokim zakresie temperatury oraz odznaczają się dużą niezawodnością działania. Wszystko dzięki zastosowaniu technologii mikroprocesorowej kompensacji temperatury i inteligentnemu systemowi powiadamiania o zagrożeniu.

Gdzie zamontować czujnik tlenku węgla?

Najbardziej odpowiednim miejscem do montażu czujnika CO będzie umiejscowienie go na wysokości oczu dorosłego człowieka, obowiązkowo w miejscu niedostępnym dla dzieci i w odległości co najmniej 30 cm od sufitu. Warto pamiętać, by detektora czadu nie montować w miejscu, w którym jego praca może być zakłócona przez przepływ powietrza. Nie zaleca się więc montażu czujnika w pobliżu kratki wentylacyjnej czy blisko drzwi lub okna. Do tego należy pamiętać i o tym, by czujnik tlenku węgla nie był niczym zasłonięty – chociażby roletami. Dodatkowo miejscem jego instalacji powinna być przestrzeń blisko urządzeń, w których następuje spalanie. Tu mowa np. o piecyku gazowym, kominku czy kuchence gazowej. Trzeba pamiętać jednak, by odległość od tych sprzętów wynosiła co najmniej 2 metry. Dobrym pomysłem będzie z pewnością montaż detektora czadu w pomieszczeniu bezpośrednio sąsiadującym z kuchnią – np. w sypialni lub pokoju dziennym. Do tego pamiętać należy o odpowiednim dopasowaniu zasięgu detekcji wybranego czujnika. Warto wybierać takie urządzenie, którego zasięg będzie wynosił co najmniej 20 m3.

Jak chronić się przed zatruciem CO?

Montaż profesjonalnego czujnika tlenku węglu w domu lub mieszkaniu to jeden ze skutecznych sposobów na to, by chronić się przed zatruciem czadem. Nie jest jednak jedyną dostępną opcją. Co jeszcze warto zrobić, aby zwiększyć ochronę przed tym cichym zabójcą? Przede wszystkim warto zadbać o sprawną wentylację we własnym „M”. Właściwa cyrkulacja powietrza zapobiegać będzie gromadzeniu się czadu w domu. Przed rozpoczęciem sezonu grzewczego, w pomieszczeniu gdzie znajduje się piec, warto sprawdzić ciąg powietrza oraz stan kratek nawiewowych. Należy pamiętać, by w żadnym przypadku ich nie zaklejać! Do tego powinno się też zadbać o dokonywane raz do roku przeglądy kominiarskie, dokonywane przez kominiarzy przysyłanych przez administrację zamieszkiwanego budynku. Oczyszczenie przewodów kominowych z sadzy warto wykonywać przed rozpoczęciem sezonu grzewczego, a usługi te dobrze jest zlecać doświadczonym profesjonalistom z branży. Ponadto nie można zapominać o tym, że wszelkiego rodzaju urządzenia grzewcze należy użytkować zgodnie z przeznaczeniem. Samodzielne przeróbki lub modernizacje nie są w żadnym przypadku dozwolone. Dodatkowo warto pamiętać też o dokonywaniu systematycznych przeglądów i konserwacji posiadanych urządzeń grzewczych. W sytuacji zaś, gdy jest to konieczne, należy bezwzględnie wymienić sprzęty na nowe.

Czy czujniki czadu są obowiązkowe?

Posiadanie zamontowanego czujnika tlenku węgla nie jest w Polsce obowiązkowe. Jednak w trosce o własne zdrowie i życie wiele osób decyduje się na montaż tego prostego, małego i niedrogiego urządzenia we własnym domu. Apel o instalację tego urządzenia co roku wystosowuje Straż Pożarna, bo rokrocznie też słyszy się o tym, że czad zabija. Rocznie w Polsce ginie lub ulega zatruciu prawie 4500 osób. Liczba ta jest zatrważająca, a zainstalowanie czujnika tlenku węgla może sprawić, że zagrożenie zatrucia czadem spada praktycznie do zera. Jeśli można wiec zadbać o własne zdrowie i życie oraz ochronić swoich najbliższych, warto to zrobić. Koszt zakupu czujnika tlenku węgla nie jest wysoki i śmiało można stwierdzić, że na taką inwestycję stać dziś każdego. Do tego obecnie na rynku znaleźć można czujniki tlenku węgla i gazu w jednym. Taki zakup na pewno będzie trafiony, nawet mimo tego, że ulatniający się gaz nie jest przyczyną zatrucia, to wraz z jego ulatnianiem się zdecydowanie wzrasta ryzyko wybuchu.

Może to też Ci się spodoba

Trendy na rynku nieruchomości: budownictwo hamuje, odbicie w kredytach. Przegląd prasy 06.03.2023

Wygląda na to, że rynek mieszkaniowy najgorsze ma już za sobą. Fundamentalną zmianę stanowi obniżanie stóp procentowych. Widać ją w większej liczbie wniosków kredytowych. W porównaniu do stycznia 2023 r. liczba osób wnioskujących o kredyt mieszkaniowy wzrosła o 43,5 proc. Jednocześnie liczba rozpoczynanych inwestycji maleje, a zainteresowanie wynajmem wzrasta. Zapraszamy do lektury aktualnych artykułów prasowych […]

#szybkiwywiad: Kiedy serce wyznacza cel, nie możesz mu nie podołać

Co w branży nieruchomości elektryzuje najbardziej? Co jest jednocześnie największą motywacją i najważniejszą składową skutecznego biznesu? O problemach i sukcesach rozmawiamy z Justyną Pieńkowską, Dyrektorką oddziału Freedom Ełk.

Pewny wybór 04: Czy można zejść z tej ceny? Czyli o tym, jak negocjować cenę mieszkania

Jakie czynniki wpływają na cenę nieruchomości? Kiedy i w jaki sposób najlepiej negocjować cenę mieszkania? 

Chcesz sprzedać nieruchomość?

Napisz do nas

    Proszę o zaznaczenie zgody.