Czy Agent nieruchomości to zawód dla Ciebie?

paź 10, 2022 ·
agent nieruchomości

Jakie cechy powinien mieć agent nieruchomości? Kto się najlepiej sprawdzi w tej roli, a kiedy będzie to trudne wyzwanie. Z czym się trzeba mierzyć i na co przygotować? O blaskach i cieniach pracy pośrednika nieruchomości opowie dziś Robert Fertała – Dyrektor Oddziału Freedom Nieruchomości w Częstochowie

Przekonania o pracy agenta nieruchomości

Agent, Agentka nieruchomości – profesja prosta, łatwa i przyjemna.  Bułka z masłem, jeśli ktoś lubi takie zestawienie posiłku. I nie bez kozery wspominam na początku o jedzeniu. Wszak w tej sferze zawodowej nic bardziej nie daje do myślenia, jak zdanie, które mówi, że jeśli nic nie upolujesz, to nie będzie co jeść!

Praca Agenta nieruchomości niewiele ma wspólnego z pracą na etacie. Tu zazwyczaj nie ma znaczenia liczba wypracowanych godzin, za które pobieramy wynagrodzenie. Znaczenie ma za to ogromne zaangażowanie, mobilizacja do działania, setki wykonywanych telefonów, spotkań.  Efekt to słowo klucz, które pojawiać się będzie  nie jeden raz w tej publikacji. 

Prestiż, łatwe pieniądze, niesformalizowany czas pracy, dobrostan?

Tak, i… ciężka, ciężka praca. Rozliczana od rezultatu. Ten może być spektakularny lub żaden. 

Strach – czy nadaję się na agenta nieruchomości?

Pracuję już ponad dwadzieścia lat w sprzedaży, miałem możliwość i ogromną przyjemność poznawać wielu ludzi. Z wieloma z nich współpracowałem. Wielu zapraszałem do współpracy poprzez chociażby rozmowy rekrutacyjne. I nadal to robię. 

Podczas rozmów z osobami chcącymi zawodowo zająć się szeroko pojętą sprzedażą, uwypukla się obawa przed podjęciem ryzyka. Kandydaci boja się porażki, braku komfortu, odmowy ze strony innych osób. To zupełnie naturalne i w sumie codzienność. Ktoś, kto chce się odnaleźć w sprzedaży i odnieść sukces musi się z tym liczyć, że autorem najbardziej oszałamiających sukcesów jest strach. Uważam zatem, że jedyną prawdziwą barierą jesteśmy my sami i strach przed nieznanym. 

Jeśli jesteś gotowy na działanie mimo strachu, to pierwszy krok za tobą. 

Pewność siebie

To co odróżnia człowieka pewnego siebie, swoich umiejętności i wiedzy od aroganta, przesiąkniętego kompleksami jest umiejętność zjednywania ludzi. Cechuje go życzliwość do drugiego człowieka i wysokie umiejętności komunikacyjne, dzięki czemu w grzeczny, niekrzykliwy sposób jest gotowy wyrazić swoje zdanie, które niejednokrotnie zmienia postrzeganie jego rozmówcy w wielu kwestiach. 

Pewność siebie to również sposób bycia, który niewątpliwie pomaga w pracy z ludźmi. W działaniach pośrednika to codzienność i chleb powszedni – tak, znów o jedzeniu 😉

Klienci z natury rzeczy są mili i sympatyczni, jednak zdarzają się i tacy, których określić można mianem trudnych i roszczeniowych. 

Jeśli masz w sobie pokłady (nawet te jeszcze nie odkryte) spokoju, opanowania, życzliwości, to czytaj dalej. 

Elastyczność

Zapomnij o wygodnym biurku i pracy od 8 do 16. Tu potrzebna jest elastyczność w czasie i przestrzeni. 

Mobilny charakter pracy, umiejętności logistyczne, by nie przepalać czasu i paliwa, to kwestie, nad którymi warto się pochylić w swych rozważaniach. 

Osoby, które chcą kupić bądź sprzedać swoją nieruchomość, często umawiają się na spotkania w  godzinach popołudniowych, czasem wieczornych, a także w dni wolne od pracy.

Agent, Agentka to zatem przedsiębiorczy organizatorzy swojej doby. Gotowość do aktywności w niestandardowych porach i miejscach to element, którego pominąć nie sposób. Dla wielu osób to jednak główna zaleta pracy pośrednika nieruchomości.

Silna wewnętrzna motywacja lub sympatia do działań bez normy czasu pracy to kolejny Twój plus by wejść do zawodu. 

Inicjatywa i wytrwałość 

Czekać na klienta, na skutek, na okazję to tak, jakby czekać na dzień pt. KIEDYŚ.

Z doświadczenia wiemy, że nie nadejdzie. Po prostu nie ma takiego dnia. 

Czekając na przełomowe wydarzenie, żeby cokolwiek zrobić, możesz się nie doczekać. Podejmowanie inicjatywy zwykle doprowadza do efektu, często nieoczekiwanych rozwiązań. Podejmowanie inicjatywy (lubię to często powtarzać) dla Sprzedawcy, Agenta czy Brokera jest jak tlen, jak oddychanie. Bez oddechu trudno przeżyć, prawda?

Kiedy podejmujesz inicjatywę, w głowie pojawiają się wątpliwości, często strach, o którym już wspominałem. Jednak „wyciągając rękę” do działania, prędzej czy później znajdzie się druga osoba, gotowa by ją uścisnąć.

Wytrwałość w dokonywaniu prób to kolejny zaczyn do Twojego powodzenia w tej branży. 

Poczucie sprawczości w swoich działaniach daje ogromną satysfakcję, a wytrwałość prowadzi do zwycięstw. Mniej lub bardziej spektakularnych, mniej lub bardziej wymagających, jednak prawie zawsze uzbrojonych w powtarzalny proces wytrwałego działania. 

Jesteś wyrwały i cierpliwy?  Podejmuj inicjatywę i działaj!

Komunikacja w pracy agenta

Dobra komunikacja sprawnie doprowadza nas z punktu „A” do punktów „B”, „C”, „D” itd.  I nie środki lokomocji  w tym wypadku na myśli.

Zawód Agenta nieodzownie związany jest z kontaktem z ludźmi. Zatem język, mowa ciała, prezencja, uważność i umiejętności słuchania, czyli cała, podstawowa forma komunikacji to narzędzia, które powinny być nieodzownymi elementami, bez których w sprzedaży nie sposób się obejść. 

Im prostszy, lecz nieprostacki, bardziej zrozumiały przekaz, tym mniej nieporozumień i więcej transakcji. Czasem jedno wypowiedziane zdanie, jedna usłyszana informacja, decyduje o powodzeniu bądź niepowodzeniu danej operacji handlowej. 

Łatwiej działa się osobom, które posiadają powyższe cechy. Urodziły się z darem komunikacji. Jednak uwaga? Zaskoczę! Można się tego nauczyć by w naturalny sposób, z chirurgiczną precyzją działać z klientami i oddziaływać na klientów. 

Potrafisz szybko przyswajać płynące od rozmówcy informacje? Potrafisz adekwatnie reagować na to, co słyszysz, widzisz i czujesz? Potrafisz w zrozumiały sposób komunikować przekaz, by ludzie nie mieli wyzwania Cię zrozumieć? 

Branża nieruchomości uchyla przed Tobą drzwi. 

Kultura w formie – wizytówka pośrednika

Kiedy wchodzisz w ten zawód, kultura osobista jest naturalnym wyznacznikiem jakości, jaką pośrednik powinien się cechować. Kulturalne i uprzejme zachowanie daje nam pewność, że będziemy dobrze postrzegani przez otaczających nas ludzi. Sprzedajemy przede wszystkim siebie, swoją usługę. 

Jednym z istotnych elementów kultury osobistej w miejscu pracy, jest odpowiedni do sytuacji ubiór. 

Kultura zawodowa z kolei, pozwala dobrze wystartować i działać w sposób zorganizowany, poukładany, profesjonalny i wiarygodny. Istotą każdej sprzedaży jest człowiek. A ludzie tworzą firmy. 

W dobrze prosperujących organizacjach masz pewność, że unikniesz wielu, nawet najbardziej prozaicznych, błędów. Masz pewność, że otrzymasz wsparcie i narzędzia, których brak uniemożliwia sprawne poruszanie się po rynku. Ich dostępność natomiast pozwala skupić się na tym, by rozwijać swoje mocne strony, zdobywać klientów, dostarczać im wartości i cieszyć się tym, że możemy każdego dnia działać. 

W dobrze wyprofilowanej firmie na pewno znajdziesz szybko rozwinięcie odpowiedzi na podstawowe pytanie: Czy agent nieruchomości do zawód dla Ciebie? Jeśli czytasz ten artykuł, to znaczy, że jesteś na właściwej… stronie. 

Pozytywne nastawienie – Agent mówi tak

  • Mówiąc TAK, jesteś w stanie doświadczyć nowego. Jesteś w stanie otworzyć się na innych ludzi. 
  • Mówiąc TAK, szybciej podejmujesz decyzje. Wyzwania stawiane przez klientów, przez rynek, przez konkurencję łatwiej przezwyciężać bez zbędnych blokad w głowie. 
  • Mówiąc TAK, dobrze się bawisz. Budzisz w sobie potencjał. 

Dobry Agent nie powinien zamykać się na możliwości wyłącznie dlatego, że wkroczenie na niezbadany teren budzi w nim niepokój.  Jeśli nie da się czegoś zrobić, powierz to zadanie komuś, kto o tym nie wie. Przyjedzie i to zrobi. Bo będzie na TAK. 

Lubisz improwizować? Jesteś na TAK więc będziesz dobrze się czuł w roli, która w branży nieruchomości jest niezwykle istotna. 

Licencja na sukces

Zmienia się świat, zmieniają się wymagania. 

Od 2014 roku zniesiony został obowiązek posiadania licencji pośrednika w obrocie nieruchomościami, którą uzyskiwało się po zdaniu egzaminu państwowego. Od tego momentu Agentem w tej branży zostać może każdy. Teoretycznie.

Jeśli jednak nie chcesz być jednym z wielu, a wolisz być postrzegany przez rynek jako profesjonalista z krwi i kości, warto o to praktyczne wykształcenie zadbać. W Polsce istnieją federacje i stowarzyszenia zrzeszające zawodowców z branży proponujące rozwiązania szkoleniowe. 

Masz pęd do wiedzy mocno specjalistycznej? W nieruchomościach możesz zostać specjalistą. 

Pieniądz w czasie

Skoro czytasz już ten fragment, to znaczy to, że zagadnienia zawarte powyżej nie wystraszyły Cię na tyle mocno,  żeby odpuścić, ani nie odbiegają od Twojego wyobrażenia o tym zawodzie i prawdopodobnie masz predyspozycje do tego. Pora więc przejść do konkretów – czy to się opłaca?

Sufit zarobków jest albo bardzo wysoko albo w niektórych przypadkach w ogóle go nie ma. 

Dobrze wyszkolony i skuteczny pośrednik jest w stanie zarabiać minimum 10.000 zł miesięcznie. Średnie zarobki oscylują między 7.000 zł a 15.000 zł miesięcznie. Czas to pieniądz, więc im lepiej go w działaniu spożytkujesz, tym bardziej będziesz się cieszyć nadwagą portfela.

Wielkich celów nie da się jednak zrealizować w jeden dzień. Skup się więc na realizacji tych pośrednich, bo to one prowadzą do pewnych i skutecznych rekomendacji. Rekomendacje to już szeroka droga do sukcesu, bo najtrudniejsza część pracy robi się sama. 

Może to też Ci się spodoba

Jakie wymogi powinien spełniać lokal na biuro nieruchomości?

Jakie wymogi powinien spełniać lokal na biuro nieruchomości?

Korzyści ze współpracy – rola agenta w podejmowaniu decyzji przez klienta

Nasze życie jest nierozłącznie związane z podejmowaniem decyzji. W każdym jego obszarze decydujemy się na jakieś konkretne rozwiązania, które są bardziej lub mniej dla nas korzystne. Codziennie podejmujemy decyzje, część z nich jest tak prozaiczna, że robimy to podświadomie, inne zaś wymagają od nas czasu i namysłu, ponieważ są dla nas ważne. W najważniejszych decyzjach, które […]

Finanse w biurze nieruchomości

Szukasz sprawdzonego przepisu na finanse w biurze nieruchomości? Sprawdź, co pisze o nich Agnieszka Rosolińska, Prezes i Dyrektor Finansowy sieci Freedom Nieruchomości.

Chcesz sprzedać nieruchomość?

Napisz do nas

    Proszę o zaznaczenie zgody.