Czy można przenieść kredyt hipoteczny do innego banku?

sie 06, 2021 ·

Czy wiesz, że kredyt hipoteczny nie oznacza ślubu z danym bankiem? Zdecydowanie nie musisz przyrzekać, że nie opuścisz danej instytucji „aż do ostatniej raty”. Często klienci nie zdają sobie sprawy z tego, że mogą przenieść kredyt do innego banku. Refinansowanie kredytu, to nic innego, jak przejęcie zobowiązania przez inny bank i dalsze jego spłacanie na nowych warunkach. 

W jakich sytuacjach warto rozważyć przeniesienie kredytu do innego banku?

Rynek kredytów hipotecznych ma to do siebie, że oferty kredytów ulegają nieustannym zmianom. Przeniesienie kredytu może być dla nas korzystne, np. jeśli otrzymaliśmy lepsze warunki kredytowe w innym banku, chcielibyśmy zmienić któryś z warunków kredytowania (a w obecnym banku nie jest to możliwe), jesteśmy niezadowoleni ze współpracy z bankiem lub zmusza nas do tego sytuacja życiowa. 

Jeśli przeniesienie kredytu ma rozwiązać kwestię konkurencyjności cenowej kredytu to, aby taki manewr nam się opłacał, alternatywna oferta musi być korzystniejsza finansowo. Krótko mówiąc – nowa oferta musi zarobić na siebie, czyli zawierać, m.in.:

 • niższą marżę od tej, którą mamy w obecnej umowie,
 • niższe koszty całkowite,
 • minimalne koszty wejścia (np. brak prowizji lub jak najniższa opłata za udzielenie kredytu),
 • opcjonalnie: pokrycie opłaty za wykreślenie obecnej hipoteki, kosztu wpisania nowej czy ewentualnej opłaty za wcześniejszą spłatę.

Przy analizie kosztów refinansowania, warto szczególnie zwrócić uwagę na ostatni punkt. Może się okazać, że Twój bank nie pobierze już opłaty za wcześniejszą spłatę, albo minął okres np. 3 czy 5 lat w których naliczyłby ją dodatkowo. Niemniej jednak warto również wziąć ten aspekt pod lupę.

Często w życiu zdarzają się również trudne sytuacje, które niestety wymuszają na nas przeniesienie kredytu do innego banku. Warto wówczas spojrzeć na refinansowanie jako szansę, np. zanim pojawią się kłopoty ze spłatą zobowiązania. Często przeniesienie kredytu, tylko po to, by uzyskać wydłużony czas jego spłaty (oraz w efekcie niższą ratę), pozwala odciążyć miesięczny budżet domowy i tym samym przetrwać trudne chwile. 

Do najczęstszych zdarzeń, które zmuszają klientów do refinansowania kredytu zaliczamy m.in.:

 • zbyt wysoką ratę i brak możliwości zmiany warunków w umowie w obecnym banku, 
 • rozstanie lub rozwód, 
 • odłączenie kredytobiorców (np. rodziców),
 • zbyt duża ilość zobowiązań finansowych i potrzeba konsolidacji,
 • brak środków na dokończenie rozpoczętej inwestycji (np. budowy domu).

Przeniesienie kredytu do innego banku – kto może skorzystać ?

Refinansowanie kredytu musi być koniecznie dopasowane do konkretnego klienta – jego potrzeb i możliwości. Pamiętajmy, że wydłużenie lub skrócenie okresu kredytowania nie zawsze będzie dla nas dostępne. Banki udzielają kredytów do 67, a nawet 80 roku życia, więc wiek kredytobiorcy ma tu spore znaczenie. Przeniesienie kredytu do innego banku oznacza również ponowne badanie zdolności kredytowej. Warto dlatego zacząć cały proces od spotkania z pośrednikiem finansowym, który w swojej ofercie posiada oferty wielu banków. Z pewnością taka konsultacja zwiększy szanse na sprawne refinansowanie kredytu. 

Przy dzisiejszych, rosnących cenach nieruchomości, przeniesienie kredytu do innego banku cieszy się coraz większą popularnością. Jeśli kiedyś byliśmy zmuszeni wziąć droższy kredyt ze względu na brak wkładu własnego (lub np. 10%), nic straconego: dziś mamy szansę, aby zmienić warunki kredytowania na lepsze. Wystarczy przenieść kredyt do innego banku z wykorzystaniem wzrostu cen naszej nieruchomości.

Wyższa cena rynkowa naszej nieruchomości może spowodować, że zyskamy szansę dostępu do wszystkich ofert banków, które są obecne na rynku kredytów mieszkaniowych. 

Refinansując kredyt, przeważnie nie musimy mieć żadnych środków własnych, gdyż bank bazuje na proporcji wysokości kredytu do wartości zabezpieczenia. Wzrost wartości naszej nieruchomości może pozwolić nam również na uzyskanie lepszych warunków cenowych niż wcześniej.

Niektóre banki przy przeniesieniu kredytu umożliwiają dobranie dodatkowej kwoty na dowolny cel – najczęściej jest to 10% wnioskowanej kwoty. Możemy wówczas zrobić z tymi środkami, co tylko nam się spodoba. Zatem refinansowanie, to również doskonała okazja na pozyskanie tanich środków, niezbędnych nam do spełnienia marzeń czy niewielkich inwestycji. 

Co jest potrzebne do przeniesienia kredytu?

Do przeniesienia kredytu będą nam m.in. niezbędne:

 • dokumenty finansowe,
 • numer księgi wieczystej nieruchomości,
 • zaświadczenie z banku o kwocie pozostałej do spłaty wraz z nr konta i informacją o koszcie za wcześniejszą spłatę kredytu,
 • pozostałe dokumenty dotyczące przedmiotu zabezpieczenia.

Pamiętaj! Żaden bank nie zadzwoni do Ciebie i nie zaproponuje refinansowania kredytu. Jednym ze sposobów po który sięgają klienci, jest współpraca ze sprawdzonym ekspertem finansowym, który powiadomi Cię, jeśli na rynku pojawi się oferta, na której możesz skorzystać. 

 

Może to też Ci się spodoba

Nowe technologie w pracy pośrednika nieruchomości

Postęp technologiczny oraz szeroko rozumiana cyfryzacja naszego życia dają nieograniczone możliwości. Nie inaczej jest w biznesie, bez względu na branżę. Nikogo dzisiaj nie dziwi widok pośrednika nierozstającego się ze swoim smartfonem i tabletem. Tylko jak inteligentnie wykorzystać wszystkie gadżety, jakie ma w swoim arsenale agent nieruchomości?

Nowa strona Freedom Nieruchomości już jest!

Po wielu miesiącach ciężkiej pracy nowa strona Freedom Nieruchomości ujrzała w końcu światło dzienne. Wyróżnią ją kilka szczególnych elementów.

15 książek, które każdy agent nieruchomości powinien przeczytać

Agent nieruchomości nie może pozwolić sobie na przerwę w swoim rozwoju. Tak zawodowym, jak i osobistym. Musi nie tylko szybko adaptować się do sytuacji na rynku, ale również reagować na zmieniające się potrzeby i oczekiwania klientów. Trudno jednak być na wszystkich szkoleniach branżowych i rozwojowych, bo czasem trzeba też popracować i w końcu wdrażać zdobywaną […]

Chcesz sprzedać nieruchomość?

Napisz do nas

  Proszę o zaznaczenie zgody.