Czy pośrednik musi posiadać wykształcenie kierunkowe?

Apr 17, 2018 · Time 2 min. czytania

Czy pośrednik musi posiadać wykształcenie kierunkowe?

 

1 stycznia 2014 w życie wszedł projekt deregulacji części zawodów m.in. pośrednika nieruchomości. Zlikwidowano państwowe licencje, które uprawniały określone osoby do posługiwania się licencją pośrednika w obrocie nieruchomości. Jednym z wymogów uzyskania takiej licencji, oprócz odbycia praktyk, zdania egzaminu etc. był fakt posiadania wyższego wykształcenia kierunkowego. 

W związku z tym, dziś “pośrednikiem nieruchomości” może być każdy i nie istnieją tak naprawdę formalne standardy regulujące jakość pracy agencji. Pomimo to,  znaczna część biur nieruchomości – mimo likwidacji licencji – utrzymuje wysokie standardy aplikacji, wdrożeń i szkoleń agentów.

Agentami nieruchomości zostają zazwyczaj absolwenci kierunków takich jak: administracja, zarządzanie, prawo, czy ekonomia. Natomiast dla osób, które ukończyły studia wyższe istnieje możliwość zapisania się na studia podyplomowe na kierunku pośrednictwo w obrocie nieruchomościami. 

W związku z deregulacją, nie istnieją żadne ograniczenia formalne uprawniające kto może zajmować się pośrednictwem sprzedaży nieruchomości. Są natomiast inne wymogi, takie jak:

  • posiadanie ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone w związku z wykonywaniem czynności pośrednictwa w obrocie nieruchomościami, 
  • przedstawienie oświadczenia o niekaralności,
  • posiadanie pełnej zdolności do czynności prawnych. 

We Freedom Nieruchomości proces rekrutacji i wdrożeń agentów jest rozbudowany o ustandardyzowany system pracy. Każdy z naszych agentów przechodzi indywidualną rekrutację, odbywa praktyki stażowe, 5-dniowe szkolenie wdrożeniowe oraz zdaje egzaminy sprzedażowe i prawne. Dodatkowo realizując już praktykę pracy ma możliwość odbywać regularne szkolenia doskonalące zarówno umiejętności miękkie, jak i twarde. 

Może to też Ci się spodoba

Ile kosztuje apartament i gdzie inwestować?

Nie trzeba być bacznym obserwatorem branży nieruchomości, aby zauważyć, że przy obecnym boomie na lokowanie oszczędności w tym sektorze rynku definicje poszczególnych rodzajów nieruchomości rozszerzają się, wprowadzając w błąd potencjalnego nabywcę. Przykład? Powstające od podstaw imitacje loftów, zwane soft loftami, o których pisałam w zeszłym tygodniu. Dziś zastanowimy się, czy każde ładne, nowocześnie urządzone mieszkanie […]

Rynek nieruchomości: własne “M” na zawsze?

Jakie mieszkania były najczęściej kupowane w minionym roku i czy Polacy nadal myślą o własnej nieruchomości w kategoriach “na zawsze”?

Pośrednik nieruchomości – dlaczego warto go zatrudnić?

Dla większości z nas zakup lub sprzedaż mieszkania nie jest chlebem powszednim. Nie śledzimy na bieżąco zmian w przepisach, nie analizujemy rynku. Mimo to, kiedy przychodzi co do czego, często zastanawiamy się, czy iść do pośrednika nieruchomości, czy jednak spróbować samodzielnie. Oczywiście zazwyczaj powodem jest konieczność zapłacenia prowizji. Czy to na pewno wychodzi drożej?  Zacznijmy […]

Chcesz sprzedać nieruchomość?

Napisz do nas

    Proszę o zaznaczenie zgody.