Czy warto kupić mieszkanie na parterze? O mieszkaniu na parterze z ogródkiem i bez

Jun 07, 2023 · Time 8 min. czytania

Mieszkanie na parterze bardzo często idzie w parze z ogródkiem. Jakie są wady i zalety takiego rozwiązania? Jakie korzyści daje mieszkanie na parterze? Czy jest bezpieczne? Odpowiadamy na pytanie, czy warto kupić mieszkanie na parterze.

Mieszkanie na parterze – czasem z ogródkiem, czasem bez. Czym wyróżnia się mieszkanie na parterze?

To, co przede wszystkim wyróżnia mieszkania na parterze, to wygoda korzystania. Łatwa dostępność, sprawna komunikacja – od drzwi wejściowych na klatkę schodową do drzwi mieszkania mamy zazwyczaj do pokonania tylko kilka stopni. Dla wielu osób to ogromna zaleta.

Lokum na parterze daje często też możliwość korzystania z przydomowego ogródka – takiej opcji nie mają mieszkania położone na wyższych kondygnacjach. To główne atuty mieszkań na parterze, ale nie jedyne. Jak zawsze, poza plusami znajdą się też minusy.

Mieszkanie na parterze z ogródkiem – przepisy

Wizja wypicia porannej kawy na świeżym powietrzu, w swoim ogródku obok mieszkania, jest niezwykle atrakcyjna. Od dawna jednak wśród prawników prowadzona jest dyskusja na temat tego, jaki jest status prawny tego typu ogródków przydomowych. Dominującym poglądem jest ten mówiący, że przydomowy ogródek jest częścią wspólną nieruchomości. Zgodnie z ustawową definicją nieruchomość wspólną stanowi grunt oraz części budynku i urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali. W takiej sytuacji teoretycznie każdy właściciel lokalu w danym budynku może z każdego ogródka korzystać…

Na szczęście istnieją sposoby, by prawnie uregulować kwestie wyłącznego korzystania z przydomowego ogródka. Najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście wyodrębnienie ogródka jako odrębnej działki geodezyjnej i przeniesienie własności działki na właściciela konkretnego mieszkania. To rozwiązanie, choć pewne, najczęściej nie jest możliwe do zrealizowania, bo nie zawsze taki podział geodezyjny jest dopuszczalny. Są jednak jeszcze możliwości ustanowienia służebności gruntowej bądź zawarcie umowy quoad usum (tzw. Umowy o podziale nieruchomości do korzystania) – w takich przypadkach o prawach i obowiązkach użytkownika konkretnego ogródka w znacznej mierze decyduje treść służebności lub umowy użytkowania.

Wady i zalety mieszkania na parterze

Główną zaletą jest łatwa dostępność mieszkania, położenie na niskiej kondygnacji. Takie położenie ułatwia korzystanie z mieszkania zwłaszcza osobom starszym, rodzinom z małymi dziećmi, a także osobom niepełnosprawnym. Położenie mieszkania na parterze jest także sporym ułatwieniem w czasie remontu i przeprowadzki. Dużym plusem jest również fakt, że z reguły lokale na parterze są nieco tańsze od tych położonych na pierwszym czy drugim piętrze. Niezależność od windy też należy uznać za atut. Bezsprzecznie jedną z największych zalet jest posiadanie i możliwość korzystania z przydomowego ogródka.

Obok zalet są też wady. Mieszkańcom parteru często doskwiera hałas: dźwięki dochodzące z ulicy, pojazdy na parkingu, rozmowy przechodniów, trzaskanie drzwi na klatce schodowej, winda, czasem zsyp na śmieci, dzieci na placu zabaw, szczekające psy, ludzie oczekujący windy… Bywa, że w mieszkaniach na najniższej kondygnacji jest mniej światła dziennego z powodu wysokich drzew w sąsiedztwie. Niekiedy mieszkania z parteru bywają zimne (najczęstszym powodem jest wychładzająca się posadzka). Zdarza się, że występuje w nich problem z wilgocią (dotyczy to jednak przede wszystkim starego budownictwa).

Czy mieszkanie na parterze jest bezpieczne?

Utarło się również, że mieszkania na parterze uchodzą za mniej bezpieczne. Łatwiej jest się do niego dostać przez otwarte okno czy drzwi balkonowe. Należy zawsze pamiętać o tym, by zamykać okna w czasie nieobecności lokatorów. Ryzyko związane z włamaniem spada do minimum na nowych, zamkniętych osiedlach z monitoringiem.

Jak zabezpieczyć mieszkanie na parterze?

Jeszcze nie tak dawno w celu zabezpieczenia mieszkań na parterze stosowano mało estetyczne metalowe kraty. Dziś są już dostępne schludne, funkcjonalne rolety antywłamaniowe. Warto również zadbać o to, by montować okna i drzwi z systemami antywłamaniowymi. Można także pomyśleć o skorzystaniu z rozwiązań technicznych, takich jak system alarmowy (montaż czujników ruchu, czujników stłuczonej szyby czy czujników otwartych drzwi).

Jak ocieplić mieszkanie na parterze?

Partery, zwłaszcza w starym budownictwie, często charakteryzują zimne podłogi. Najlepszym sposobem na pozbycie się tego problemu jest wykonanie izolacji cieplnej podłogi w czasie generalnego remontu (niekiedy jest możliwe wykonanie docieplenia od strony piwnicy). Do tego celu najlepiej jest użyć specjalnych płyt styropianowych do ocieplania podłóg, które mają ponadprzeciętne parametry cieplne.

Idealnie byłoby zawsze połączyć docieplenie podłogi z instalacją ogrzewania podłogowego, jest to bardzo komfortowe rozwiązanie – to jednak nie zawsze jest możliwe. Dobrze jest też zminimalizować straty ciepła poprzez montaż energooszczędnych drzwi i okien (najlepiej przy użyciu tzw. ciepłego montażu). W niektórych przypadkach możliwe jest również docieplenie ścian od wewnątrz przy pomocy wełny mineralnej bądź płyt styropianowych – ale nie zawsze jest to dobre rozwiązanie.

Mieszkanie na parterze – opinie

Ilu ludzi, tyle opinii. Dla jednych mieszkanie na parterze jest utrapieniem, dla innych czasem wręcz wybawieniem i idealnym rozwiązaniem. Użytkownicy mieszkań z parteru najbardziej doceniają łatwą dostępność mieszkania, co jest sporym ułatwieniem choćby w przynoszeniu codziennych zakupów, czy wyjściu na spacer z małymi dziećmi. Mieszkańcy parteru korzystający z ogródków również są przeszczęśliwi, zwłaszcza w dużych miastach, gdzie mały kawałek zieleni jest często na wagę złota.

To, na co najczęściej narzekają lokatorzy z parteru, to hałas, ale może być on dużo mniej odczuwalny w spokojnych lokalizacjach. Jeśli chodzi o wady związane z występowaniem wilgoci czy zimnych mieszkań, to według opinii właścicieli lokali mieszkalnych położonych w nowych budynkach, problem ten jest niemal nieodczuwalny (to zasługa nowych rozwiązań stosowanych aktualnie w budownictwie).

Ogródek przy mieszkaniu na parterze – aranżacje

Własny ogródek przy mieszkaniu jest wspaniałą opcją i daje sporo możliwości zagospodarowania tej przestrzeni. Możliwość pielęgnowania w nim ulubionych kwiatów, ziół, a nawet warzyw do niebywale kusząca perspektywa. W wielu przypadkach można pokusić się o wygospodarowanie intymnego miejsca, poza zasięgiem oczu sąsiadów, gdzie można rano spokojnie zjeść śniadanie na świeżym powietrzu.

Najmłodsi mieszkańcy w przydomowych ogródkach mogą mieć zapewnione miejsce do zabawy, np. w postaci piaskownicy. Możliwości jest sporo, warto jednak pamiętać, że nie zawsze w takich ogródkach można robić wszystko. Wiele kwestii związanych z zagospodarowaniem przydomowych ogródków w budynkach wielorodzinnych wymaga zgody wspólnoty mieszkaniowej i jest regulowana przez odpowiednie regulaminy.

Wśród naszych ofert możesz znaleźć mnóstwo ciekawych aranżacji:

Mieszkanie z ogródkiem

Mieszkanie z ogródkiemMieszkanie z ogródkiem

Dla kogo jest mieszkanie na parterze?

Mieszkanie na parterze zawsze będzie dobrym rozwiązaniem dla osób starszych, zwłaszcza mających trudność w poruszaniu się. Korzystanie z takiego mieszkanie będzie również dużym ułatwieniem dla rodzin z małymi dziećmi. Zadowoli też wszystkie osoby marzące o kawałku zielonej przestrzeni tuż przy mieszkaniu. W każdym przypadku będzie idealne dla osób niepełnosprawnych, mających problem z samodzielnym chodzeniem. Jak widać, mimo wielu przeciwników wytykających wady, mieszkanie na najniższej kondygnacji jest świetnym, czasem jedynym słusznym rozwiązaniem dla sporej grupy osób. A kawa wypita na świeżym powietrzu, w swoim ogródku, to niemal dla każdego wielka przyjemność…

Piotr Stokłosa

Pośrednik w obrocie nieruchomościami z krwi i kości. Z rynkiem związany jest od 2007 roku. Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego. Ukończył studia podyplomowe w zakresie pośrednictwa w obrocie nieruchomościami oraz zarządzania i wyceny nieruchomości. W 2011 roku zdobył państwową licencję pośrednika. Jest również audytorem energetycznym. Ma na swoim koncie już setki transakcji i zadowolonych klientów.

Może to też Ci się spodoba

Czy Freedom Nieruchomości oferuje wiązaną usługę kupna nowej i sprzedaży starej nieruchomości?

Czy Freedom Nieruchomości oferuje wiązaną usługę kupna nowej i sprzedaży starej nieruchomości?

O co warto zadbać w biznesie na swoim?

Własny biznes – marzenie wielu z nas i synonim niezależności. Jednak to właśnie bycie swoim własnym szefem sprawia, że sami musimy  zatroszczyć się o wszystkie podstawowe kwestie. Na co szczególnie zwrócić uwagę by zachować płynność i motywację do działania? Podpowiadamy! Mam plan Przy zakładaniu własnej działalności biznesplan wydaje się właściwie oczywistością, prawda? Niestety tylko z […]

MdM 2017 – Co dalej z programem Mieszkanie dla Młodych?

Najnowsza ankieta NBP dotycząca sytuacji na rynku kredytowym podkreśla, iż banki po raz pierwszy od połowy 2015 r. złagodziły kryteria przyznawania kredytów mieszkaniowych. Po trwającym pół roku okresie spadku popytu na kredyty mieszkaniowe, w IV kwartale 2016 roku banki odczuły zdecydowaną zmianę trendu wśród klientów.

Chcesz sprzedać nieruchomość?

Napisz do nas

    Proszę o zaznaczenie zgody.