Deweloperski Fundusz Gwarancyjny i jego skutki dla klientów. Przegląd prasy 29.01.2024

sty 29, 2024 · Time 3 min. czytania

Deweloperski Fundusz Gwarancyjny działa na mocy ustawy deweloperskiej. Jego zadaniem jest ochrona interesów kupujących mieszkania. Jeśli deweloper zbankrutuje, jego klienci odzyskają wszystkie pieniądze wpłacane na poczet kosztów budowy mieszkań. Jednak niewiele jest inwestycji, w których naprawdę zadziałałoby to w ten sposób. Jak dokładnie DFG chroni pieniądze klientów? Sprawdź w nowym Przeglądzie prasy.

Przegląd prasy 29.01.2024

Problem nie tylko z mieszkaniami. Polacy wyhamowali z budowami domów. Business Insider, 24.01.2024

Problem mieszkaniowy w Polsce narasta. Ceny lokali w miastach szybują w górę, podobnie jest z kosztami budowy domu. W konsekwencji Polacy rozpoczęli najmniej inwestycji od lat.

Źródło: Problem nie tylko z mieszkaniami

Deweloperzy nie uciekną już od Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego. Co to oznacza dla kupujących? Forsal.pl, 25.01.2024

Jeśli inwestycja deweloperska jest objęta ochroną Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego, wówczas w pełni bezpieczny jest zakup nawet przysłowiowej dziury w ziemi– mówi Marek Wielgo, ekspert portalu GetHome.pl. I wyjaśnia, że jeśli deweloper zbankrutuje, jego klienci odzyskają wszystkie pieniądze wpłacane na poczet kosztów budowy mieszkań. Ponadto DFG wypłaci je temu, kto skorzysta z ustawowej możliwości odstąpienia od umowy z deweloperem, np. jeśli zaprzestanie on budowy lub nie usunie istotnej wady mieszkania lub domu.

Problem w tym, że wciąż stosunkowo niewiele jest inwestycji deweloperskich, w których wpłaty klientów chronione są w taki sposób. Ubezpieczenie działa bowiem tylko w tych inwestycjach, w których sprzedaż mieszkań rozpoczęła się po 30 czerwca 2022 r., czyli przed wejściem w życie nowej ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, zwanej ustawą deweloperską. To właśnie ona powołała do życia Deweloperski Fundusz Gwarancyjny.

Źródło: Deweloperzy nie uciekną już od Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego

Co dalej z cenami mieszkań? Deweloperzy wysyłają nieśmiały sygnał. Money.pl, 27.01.2024

Część deweloperów zaczyna spodziewać się spadków cen mieszkań w nadchodzących miesiącach. Zarazem coraz mniej firm oczekuje wzrostów – wynika z Indeksu Nastroju Deweloperów, który jest na najniższym poziomie od początku badania.

Źródło: Co dalej z cenami mieszkań?

Ceny mieszkań w największych polskich miastach ciągle na północ. Bankier.pl, 27.01.2024

W 17 największych miastach Polski ceny mieszkań w IV kwartale, w ujęciu rocznym wzrosły ok. 14 proc. – poinformował w raporcie „Analiza rynku mieszkaniowego. IV kwartał 2023” Polski Instytut Ekonomiczny (PIE).

Źródło: Ceny mieszkań w największych polskich miastach ciągle na północ

Ulga mieszkaniowa 2024. Dla kogo? Co można odliczyć? Gazeta Prawna, 27.01.2024

Ulga mieszkaniowa umożliwia odliczenie od podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe. Kogo dokładnie obejmuje? Jakie wydatki można odliczyć? W jakim terminie złożyć zeznanie podatkowe?

Źródło: Ulga mieszkaniowa 2024

Ewelina Zdancewicz

Content manager Freedom

Content manager marki. Od 2014 roku związana z dziennikarstwem i marketingiem. Specjalistka w zakresie tworzenia skutecznych treści reklamowych i storytellingu marki. Posiada tytuły Competent Communicator oraz Competent Leader marki Toastmasters International.

Może to też Ci się spodoba

Dzień otwarty – co to jest i jak go zorganizować?

Słyszałeś pojęcie dzień otwarty, ale nie do końca wiesz, co to jest? W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na najważniejsze pytania z nim związane.

Patodeweloperka – czym dokładnie jest?

Patodeweloperka – co oznacza to pojęcie? Przytaczamy jej przykłady. Poruszamy temat patodeweloperki i rządowych regulacji. Wskazujemy na wady lokalu i podpowiadamy, na co uważać. I podkreślamy: na szczęście nie każda deweloperka to patodeweloperka. Jak odróżnić dobre inwestycje oraz tych, które określamy jako co najmniej nietrafione? Patodeweloperka – co oznacza to pojęcie? Patodeweloperka – to bardzo […]

Wynajem mieszkania dla studenta

Przed tysiącami młodych ludzi w Polsce staje właśnie jedno z trudniejszych zadań w studenckim kalendarzu – wynajem mieszkania na cały najbliższy rok akademicki. Poniżej przedstawiamy porady, które pomogą zarówno świeżo upieczonym studentom, jak i zaprawionym w bojach żakom, odnaleźć się na rynku nieruchomości  i znaleźć wymarzone M do nauki i studiowania.

Chcesz sprzedać nieruchomość?

Napisz do nas

    Proszę o zaznaczenie zgody.