Gdzie inwestować w nieruchomości pod wynajem?

Mar 22, 2015 · Time 5 min. czytania

Inwestowanie w nieruchomości jest obecnie najpopularniejszą lokatą kapitału. Według wyników badań przeprowadzonych przez Grupę Mzuri, 70% inwestorów lokuje swoje pieniądze w nieruchomościach, a 93% z nich za najatrakcyjniejszą formę uważa mieszkania na wynajem. Gdzie inwestować w nieruchomości pod wynajem?

Rynek nieruchomości jest obecnie stabilniejszy od akcji i bardziej dochodowy od obligacji skarbowych czy korporacyjnych. Nie oznacza to jednak, że każde zakupione mieszkanie na wynajem okaże się przysłowiową “kurą znoszącą złote jaja”. Trzeba wiedzieć jednak, gdzie i w jakie mieszkania zainwestować. Postaramy się podpowiedzieć, gdzie inwestować w nieruchomości pod wynajem.

W jakie mieszkania na wynajem inwestować ?

Ważna jest nie tylko cena zakupu, ale również to, jaką popularnością będzie cieszyło się mieszkanie na rynku. Innymi słowy – jak szybko znajdzie się na nie klient i ile będzie w stanie za wynajem zapłacić. Im mieszkanie jest bardziej standardowe, tym samym do szerszej grupy potencjalnych klientów trafi i łatwiej będzie ograniczyć niepożądany efekt pustostanu. Inwestor narażony jest jednak wtedy na większą rotację. Jeśli mieszkanie niczym się nie wyróżnia, to z pewnością posiada dużą konkurencję w bliskiej lokalizacji, być może dyktującą również niższe ceny.

48,8% rynku nieruchomości mieszkalnych w Polsce to M1 i M2. To te mieszkania cieszą się największą popularnością wśród wynajmujących. Inwestując w nieruchomość pod wynajem warto też pamiętać o standardzie wykończenia. Choć popularność apartamentów rośnie, to w dalszym ciągu największym zainteresowaniem cieszą się jednak mieszkania o średnim standardzie wykończenia. Dyktowane jest to głównie niższym czynszem i umiarkowaną wysokością kaucji.

Gdzie inwestować w nieruchomości pod wynajem?

Według badań, co czwarty z respondentów oczekuje dwucyfrowej stopy zwrotu. Nie dajmy zwieść się łatwym i szybkim pieniądzem. Jak każda inwestycja, wynajem mieszkań niesie pewne ryzyko i dla początkujących inwestorów może okazać się wcale nie tak dochodowa. Mając na uwadze realne dochody i koszty, rozsądnym jest przewidywanie stopy zwrotu w granicach 4-6%. Aby wyłonić miasto o największym potencjale inwestycyjnym, porównałem sześć największych polskich miast:

Okazuje się, że miastem o największym potencjale jest Gdańsk. Inwestorzy z wybrzeża na zwrot będą czekać niecałe 17 lat. Po drugiej stronie jest Kraków, gdzie przy stopie netto w wysokości 4,11%, na pełny zwrot można liczyć po ponad 22 latach. W dalszym ciągu czyni to inwestycję bardziej opłacalną w stosunku do lokat bankowych, gdzie najwięcej można dostać 2,43% netto w stali roku. Ciekawostką jest Łódź, gdzie przy stosunkowo niskich cenach transakcyjnych, uzyskać można całkiem przyzwoity zwrot. Inwestorzy mimo wszystko najczęściej wybierają Warszawę i Kraków, bo pomimo niższej rentowności, miasta te cechuje szybkie tempo życia i duża liczba studentów. W Krakowie rocznie studiuje ponad 150 tysięcy młodych ludzi, a tylko 17 tysięcy z nich znajdzie lokum w akademikach. To właśnie ta grupa najczęściej kreuje rynek wynajmu mieszkań.

Jak obliczałem rentowność najmu?

Biorąc pod uwagę możliwość negocjacji ceny najmu, stawki do obliczeń zostały obniżone o 5%. W rocznym dochodzie uwzględniono jeden miesiąc pustostanu, gdzie właściciel musi opłacić czynsz administracyjny, a nie ma dochodu z wynajmu. Rentowność netto wynika z podatku ryczałtowego od przychodów z wynajmu w wysokości 8,5%. Stopa zwrotu z inwestycji w nieruchomości przedstawiana w procentach, określa relację pomiędzy przewidywanymi dochodami z wynajmu w ujęciu rocznym, a ceną transakcyjną nieruchomości.

Warto pamiętać, aby obniżyć stopę zwrotu, mając na uwadze:

  • podatek od czynności cywilnoprawnych,
  • opłatę notarialną,
  • wpis prawa własności do księgi wieczystej,
  • wpis hipoteki zwykłej do KW i PCC od ustanowienia hipoteki (w przypadku kredytu hipotecznego),
  • ewentualną prowizję dla biura za pośrednictwo w zakupie,
  • podatek od nieruchomości,
  • koszty ubezpieczenia,
  • ewentualny koszt przygotowania nieruchomości i okresowe remonty.

Najważniejszy jednak zdrowy rozsądek

Analityk to ktoś, kto w fachowy i profesjonalny sposób udowodni dlaczego coś się stało i jakie były tego efekty. Jak będzie w przyszłości tego jednak nie wie nikt. Możemy jedynie spekulować i prognozować, które miasto wykazuje największy potencjał inwestycyjny, a jakie mieszkanie stanie się najbardziej rentowne. W każdej inwestycji sprawdzi się jednak zdroworozsądkowe podejście i ewentualny plan B. Tak na wypadek, gdyby nasze przewidywania brutalnie zweryfikował rynek.

To co można jednak stwierdzić z całą pewnością to fakt, że obecnie inwestycja w nieruchomości jest bardzo opłacalna w całym kraju, a wszelkie ryzyko zawsze może zostać ograniczone przez osobę znającą dobrze lokalny rynek nieruchomości lub inwestora mającego już doświadczenie w branży. Takie osoby są w stanie albo przewidzieć pewne problemy wcześniej, albo skutecznie je rozwiązać jeśli już do nich dojdzie.

 

Może to też Ci się spodoba

Własne biuro czy franczyza nieruchomości?

Wiele osób zastanawia się jak zacząć przygodę w branży nieruchomości. Zacząć pracę jako agent, otworzyć własne biuro, czy może zainteresować się franczyzą nieruchomości?

Wynajem mieszkania dla studenta

Przed tysiącami młodych ludzi w Polsce staje właśnie jedno z trudniejszych zadań w studenckim kalendarzu – wynajem mieszkania na cały najbliższy rok akademicki. Poniżej przedstawiamy porady, które pomogą zarówno świeżo upieczonym studentom, jak i zaprawionym w bojach żakom, odnaleźć się na rynku nieruchomości  i znaleźć wymarzone M do nauki i studiowania.

3 rzeczy, które musisz sprawdzić przed wybraniem działki pod budowę domu

Każdy, kto w końcu zdecyduje się na budowę wymarzonego domu, zaczyna odczuwać wielką euforię. Może się ona jednak szybko przerodzić w lęk i niepewność. Jak bowiem w pełni świadomie wybrać tę odpowiednią działkę, na której stanie dobytek naszego życia?

Chcesz sprzedać nieruchomość?

Napisz do nas

    Proszę o zaznaczenie zgody.