Home staging – jak zacząć?

Feb 21, 2023 · Time 6 min. czytania

Jak zacząć pracę jako home stager? Jakie predyspozycje trzeba mieć i czy odbycie kursu home stagingu jest obowiązkowe? Sprawdź, jak wyglądają początki home stagera i dowiedz się, czy jest to zawód dla Ciebie!

Home staging – co to jest i jakie predyspozycje musi mieć przyszły home stager?

Home staging to proces przygotowania mieszkania do sprzedaży lub wynajmu, w taki sposób, aby maksymalnie podnieść jego wartość, jednocześnie operując ekonomicznym budżetem. Elementy, które zazwyczaj zawiera w sobie home staging, to m.in.:

 • odświeżenie nieruchomości,
 • naprawa usterek,
 • pozbycie się nadmiaru przedmiotów (np. niepotrzebnych mebli),
 • udekorowanie pomieszczeń.

W teorii home staging nie jest trudny. W praktyce wymaga wiedzy i doświadczenia. Nie każdy posiada odpowiednie predyspozycje do tego zawodu. Home staging wymaga przede wszystkim wyobraźni przestrzennej, znajomości branży wnętrzarskiej i panujących w niej trendów, a także kreatywności. Ten ostatni element jest szczególnie ważny przy ograniczonym budżecie klienta, który jednak chce skorzystać z usług home stagera. W przypadku każdej nieruchomości kwoty wydawane na przygotowanie mieszkania do sprzedaży będą inne, ale z perspektywy klienta zawsze jest to dodatkowy wydatek. Dlatego podstawową rolą home stagera jest pomóc mu zmienić perspektywę z “wydatku” na “inwestycję”. A ta wcale nie musi być duża, aby osiągnąć niesamowite efekty. Wszystko zależy od wspomnianej już kreatywności i wiedzy specjalisty.

Jak zacząć karierę home stagera?

Aby zostać home stagerem, nie trzeba być absolwentem architektury ani projektantem wnętrz. Warto jednak skończyć dedykowany kurs, a dopiero później zacząć aktywnie promować swoją działalność w sieci. Naukę home stagingu można zacząć w każdym momencie.

Zazwyczaj pierwszym krokiem jest hobbystyczne zainteresowanie tematem, które zmienia się w regularne pogłębianie swojej wiedzy (czytanie artykułów branżowych, śledzenie branży). Dopiero później zainteresowani decydują się na odbycie specjalistycznych kursów. Najtrudniejszym etapem jest znalezienie pierwszych klientów, jednak o wsparcie można poprosić rodzinę i znajomych. Przygotowanie kilku zdjęć poglądowych na podstawie ich mieszkań będzie pierwszym krokiem do pokazania swoich kompetencji w sieci.

Home stagerem może zostać każdy, kto czuje do tego “dryg”, chociaż najłatwiej jest osobom, które w jakikolwiek sposób związane są z branżą nieruchomości. Jedną z najczęściej wybieranych ścieżek jest poszerzenie swoich kompetencji o home staging przez agentów.

Czytaj także: 10 najważniejszych zasad home stagingu

Home staging – czy kurs jest obowiązkowy?

Ukończenie kursu home stagingu nie jest wymagane, aby zacząć karierę w tym zawodzie, jednak zdecydowanie jest polecane. Kurs umożliwia nabycie praktycznej i teoretycznej wiedzy z zakresu profesjonalnego przygotowania nieruchomości do sprzedaży. Posiadanie odpowiedniego certyfikatu zwiększa wiarygodność w oczach klientów. Kurs home stagingu można przejść zarówno online, jak i stacjonarnie, w zależności od wybranej oferty. Obecnie na rynku jest wiele tego typu warsztatów, dlatego ze znalezieniem odpowiedniego nie powinno być problemu. Często rekomendowane oferty to m.in.:

 1. Szkolenia z home stagingu Marii Semczyszyn.
 2. Kursy home staging House Doctor Polska

Dobra oferta powinna zawierać w sobie następujące elementy:

 • kluczowe zasady home stagingu,
 • wiedzę, jak przekonać klienta do zainwestowania w usługę home stagingu,
 • zasady właściwej prezentacji nieruchomości,
 • omówienie najczęściej popełnianych błędów przez właścicieli nieruchomości w procesie sprzedaży,
 • wiedzę, jak wykonać właściwe zdjęcia nieruchomości.

Oprócz wiedzy na temat zakresu prawidłowego podnoszenia atrakcyjności wnętrz niezwykle ważne są także sposób przeprowadzania rozmów z klientami i ich pozyskiwanie czy zagadnienia biznesowe z zakresu wycenienia własnej pracy.

Kurs home stagingu online można kupić już nawet za 200-300 zł, jednak warto potraktować to jako początek. Rozbudowane, stacjonarne warsztaty home stagingu, które składają się z wielu modułów, mogą kosztować nawet kilka tysięcy złotych. Czy warto? Na to pytanie każdy musi odpowiedzieć sobie samodzielnie, biorąc pod uwagę własne potrzeby i możliwości finansowe.

Czytaj także: Czy warto poszerzać swoje usługi o home staging?

Home staging – jak znaleźć pierwszych klientów?

Jednym z najbardziej stresujących momentów w karierze home stagera jest znalezienie pierwszych klientów. W miarę rozwoju zawodowego można polegać na poleceniach, jednak na początku zaczynamy jako osoby nieznane w branży. Wyjątkiem są sytuacje, w których ktoś wcześniej udzielał się jako np. projektant lub agent nieruchomości. Wtedy można polegać na wyrobionej bazie kontaktów. W pozostałych przypadkach najprościej jest poprosić bliskich o udostępnienie mieszkań w celu wykonania zdjęć do portfolio.

Zdjęcia z tych realizacji można umieścić na profilu w social mediach i/lub na stronie internetowej (w zależności od tego, czy się na nią zdecydujemy). Powszechną praktyką jest też wykonanie kilku pierwszych zleceń w promocyjnych cenach, aby móc zbudować bazę zdjęć reklamowych.

Aby zdobyć pierwszych klientów, należy ich przede wszystkim aktywnie szukać. Warto spróbować nawiązać współpracę z agencjami nieruchomości oraz zgłaszać się do osób, które wystawiają swoje oferty jako osoby prywatne. Początki mogą być trudne, ale nie warto się zniechęcać. Home staging to coraz bardziej doceniany zawód i klienci wyraźnie dostrzegają jego korzyści, takie jak większe zainteresowanie ofertą i szybka sprzedaż.

Czytaj także: Najlepszy home staging w Polsce

Może to też Ci się spodoba

Jak kupić mieszkanie i zacząć zarabiać?

Przedsiębiorczość to życie przez kilka lat, jak inni ludzie nie potrafią, po to, by spędzić resztę życia tak, jak inni nie mogą”. Tymi słowami Jarosław Tuczko zaczyna swoją książkę „Zrozumieć finanse”, którą mam przyjemność obecnie studiować. Tak, studiować to idealne słowo. Bo chce się wreszcie dowiedzieć, jak kupić mieszkanie i zacząć zarabiać?

Jak być szczęśliwym zawodowo? Wywiad z mentorką Olą Romanek

Jakby to powiedział Leon Battista Alberti: Aleksandra Danuta Romanek to „człowiek, który potrafi dokonać wszystkiego, na co przyjdzie mu ochota”. Zajmuje się uszczęśliwianiem ludzi jako doświadczona liderka, mentorka i dyrektorka Fundacji Columbus. Dzięki niej prężnie kręcą się tryby Akademii Rozwoju Osobistego Columbus, a Strefa Lidera rozrasta się na całą Polskę. Jak być szczęśliwym zawodowo? O […]

Pewny wybór 14: Umowa przedwstępna – kiedy ją podpisać i w jaki sposób ?

Umowa przedwstępna – kiedy trzeba, a kiedy warto ją podpisać? W jaki sposób to zrobić i jakie powinna zawierać elementy? 

Chcesz sprzedać nieruchomość?

Napisz do nas

  Proszę o zaznaczenie zgody.