Ile kosztuje remont łazienki? Pełny koszt remontu łazienki w 2024

lut 02, 2024 · Time 4 min. czytania

Koszt remontu łazienki w 2024 roku wynosi średnio 20 000 zł. Jednak jest to bardzo uśredniona cena. Podczas wykonywania kosztorysu trzeba wziąć pod uwagę wielkość pomieszczenia, zakres prac, ceny robocizny… W związku z tym pytanie, ile kosztuje remont łazienki, może mieć wiele odpowiedzi. Wszystko zależy od sytuacji. Sprawdź, co wpływa na finalną cenę za remont.

Ile kosztuje remont łazienki?

Ile kosztuje remont łazienki cena za m2?

Cena za całkowity remont łazienki zależy od kilku czynników: wielkości pomieszczenia, tego, jakie prace przygotowawcze są potrzebne, ceny materiałów, kosztów prac wykonawczych oraz cen wyposażenia łazienki i dodatków. Na ostateczny koszt wpływa nawet lokalizacja mieszkania. Konkretnie chodzi o koszty tzw. robocizny, które w dużych miastach są wyższe niż w małych miejscowościach. Jeśli zależy nam na szybkim tempie prac, możemy zapłacić więcej, niż wynosi standardowa cena.

Cena za remont łazienki za m2 jest wysoka w porównaniu do innych pomieszczeń. Średnio (licząc koszt materiałów, prac, usuwanie starych elementów) wynosi ona do 4 000 zł. Może być oczywiście znacznie wyższa, zwłaszcza, jeśli czeka nas wiele prac przygotowawczych. Zazwyczaj łazienki to małe pomieszczenia, standardowo mają ok. 5m2. W związku z tym można założyć, że średnia cena za remont całej łazienki wynosi 20 000 zł. Przy czym na te prace często można wydać znacznie więcej, szczególnie w sytuacjach, gdy sięgamy po materiały z tzw. najwyższej półki.

Czytaj także: Remont mieszkania – jak go zaplanować krok po kroku?

Kładzenie kafelków w łazience

Co wchodzi w koszt remontu łazienki?

Jeśli kupujemy mieszkanie z rynku wtórnego, to w cenę remontu łazienki należy wliczyć wymianę podłogi, renowację ścian, montaż nowej armatury, wymianę instalacji wodno-kanalizacyjnej, instalacji elektrycznej (jeśli wymaga tego sytuacja), a nawet wymianę urządzeń grzewczych. W przypadku mieszkań w stanie deweloperskim poniesiemy koszty wykonania podłogi i ścian oraz montażu wszystkich niezbędnych urządzeń (prysznica/wanny, umywalki, szafek, pralki/suszarki elektrycznej).

Podczas planowania prac należy kupić odpowiednie materiały, czyli odporne na wilgoć. Ponieważ łazienka jest mokrym pomieszczeniem, ważne, żeby zastosować w niej materiały łatwe w czyszczeniu i nieprzepuszczające wody. Oprócz kafelków wysokiej jakości będzie to np. farba hydrofobowa i odpowiednie wodoodporne fugi.

Posłuchaj podcastu: Sposoby na tani remont

Możliwe dodatkowe koszty remontu łazienki

To, co może, ale nie musi się pojawić jako dodatkowy koszt remontu łazienki, to:

  • Usunięcie starych, zniszczonych elementów (wanny, umywalki, okładzin, sprzętu elektronicznego).
  • Wyrównanie ścian i podłogi.
  • Wykonanie dodatkowych punktów elektrycznych oraz hydraulicznych lub ich przeniesienie/demontaż.
  • Montaż ogrzewania podłogowego.
  • Wykonanie sufitu podwieszanego.
  • Zakup i montaż suszarki elektrycznej.
  • Montaż bidetu.
  • Wymiana drzwi i/lub okna w łazience.

Remont łazienki
Nie należy także zapominać o koszcie usuwania odpadów budowlanych. W kosztorysie trzeba umieścić wszelkie tzw. mniejsze zakupy, które łącznie mogą kosztować średnio kilkaset złotych. Mowa tu m.in. o słuchawce prysznicowej, wieszakach na ręczniki, nowej lampie sufitowej, uchwycie do papieru czy lustrze na ścianę.

Czytaj też: Ulga remontowa 2023

Remont łazienki. Ile to kosztuje w 2024?

Ile kosztuje remont łazienki w 2024 roku? Cena za przygotowanie łazienki ze stanu deweloperskiego wynosi średnio 20 000 zł. Drożej będzie w przypadku rynku wtórnego. Jeśli wymieniamy wszystkie elementy, poczynając od instalacji po biały montaż i dodatki, to szykujmy się na koszt w wysokości 30 000 zł. Podana cena jest orientacyjna i dotyczy łazienki o wielkości 5-6m2.

Koszt remontu łazienki da się skutecznie obniżyć. Trzeba jednak pamiętać, żeby ze względu na niską cenę nie zaniżyć zbyt mocno jakości pomieszczenia. Źle wykonane prace, materiały niskiej jakości – to wszystko tylko pozorna oszczędność, która z czasem sprawi, że wkrótce znów potrzebny będzie remont.

Posłuchaj podcastu: Standard mieszkania. Czy remont mieszkania przed sprzedażą się opłaca?

Ewelina Zdancewicz

Content manager Freedom

Content manager marki. Od 2014 roku związana z dziennikarstwem i marketingiem. Specjalistka w zakresie tworzenia skutecznych treści reklamowych i storytellingu marki. Posiada tytuły Competent Communicator oraz Competent Leader marki Toastmasters International.

Może to też Ci się spodoba

Czy w związku z epidemią spadną ceny nieruchomości? WYWIAD

Epidemia koronawirusa zmieniła tak naprawdę wszystko. Świat się nagle zatrzymał, nikt do końca nie wie, co będzie dalej, a powrót do dotychczasowej normalności może okazać się trudny lub wręcz niemożliwy. Wielu z nas będzie musiało zrewidować swoje plany, zwłaszcza te duże, jak choćby zakup czy sprzedaż nieruchomości. Zapytaliśmy więc Martę Kosińską z serwisu szybko.pl, czy […]

Co składa się na prowizję agenta nieruchomości?

Za co pobiera prowizję agent nieruchomości?  Dlaczego aż tyle (w powszechnej opinii) kosztuje skorzystanie z usług pośrednika? Z czego składa się wynagrodzenie biura? O tym wszystkim opowie Joanna Puchalska, broker nieruchomości z warszawskiego biura Freedom Nieruchomości. Wycena nieruchomości Proces sprzedaży nieruchomości zaczyna się najczęściej od jej obejrzenia. Agent przygotowując się do spotkania, robi badanie rynku: […]

Jak znaleźć dobre biuro nieruchomości

Ogłoszenia sprzedam/kupię bez pośrednika, to w tej chwili na rynku naprawdę rzadkość. Z reguły zamieszczają je albo osoby z doświadczeniem w branży nieruchomości, albo takie, które nie są świadome pułapek i trudności, jakie na nie czekają.  Większość z nas raczej nie sprzedaje mieszkania czy domu co roku. Często mamy więc w głowie stereotyp agenta cwaniaka, […]

Chcesz sprzedać nieruchomość?

Napisz do nas

    Proszę o zaznaczenie zgody.