Ile mieszkań brakuje w Polsce w 2023 roku?

Apr 18, 2023 · Time 3 min. czytania

Problem braku mieszkań w Polsce nie rozwiązuje się od lat mimo tego, że powstaje coraz więcej nowych nieruchomości. Ponadto, jak wskazuje Infor, dużą część zasobów mieszkaniowych w kraju stanowią nieruchomości wybudowane przed 1918 rokiem (1,027 mln mieszkań w 2021 roku). Obecnie brakuje nam ok. 2 mln lokali mieszkalnych, a niezbyt pocieszającym faktem jest to, że deweloperzy ze względu na sytuację na rynku wstrzymują się z rozpoczynaniem budów.

Ile mieszkań brakuje w Polsce i jakie nieruchomości stanowią większość?

Dokładna liczba nie jest znana, ale najnowsze dane wskazują na brak około 1,5-2 mln lokali mieszkalnych w kraju. Już pod koniec 2022 roku Eurostat wskazywał, że polskie nieruchomości należą do najbardziej przeludnionych w Europie. Jednocześnie nieruchomości zbudowane ponad 100 lat temu stanowią około 6,9% zasobu ogółem. Większość z nich nadaje się prawdopodobnie do wymiany. Dodatkowo na tle krajów polskie mieszkania cechuje niska liczba pokoi na osobę.

Należy jednak zaznaczyć, że w ciągu ostatnich 30 lat przeciętny standard powierzchniowy mieszkań odczuwalnie się poprawił. Dwa lata temu (2021 r.) przeciętna powierzchnia użytkowa mieszkania wynosiła 75 m kw.

Ile rocznie buduje się mieszkań w Polsce?

Dane z raportu GUS „Budownictwo w 2022 r.” wskazują, że w całym 2022 roku oddano w Polsce do użytkowania 238,6 tys. mieszkań. W 2021 roku było to 234,7 tys. mieszkań. W 2023 roku trend wzrostowy może się nie utrzymać, ponieważ zarówno deweloperzy, jak i osoby prywatne wstrzymują się z decyzjami o budowie mieszkań i domów.

Ma na to wpływ aktualna sytuacja, to jest wysokie stopy procentowe, inflacja, wysokie ceny materiałów budowlanych. Wielu potencjalnych kredytobiorców straciło zdolność kredytową, jednak zapowiedź rządowego programu Bezpieczny kredyt 2 proc. sprawiła, że osoby te odzyskały nadzieję na otrzymanie zobowiązania. Nie zmienia to faktu, że inwestycje deweloperskie nie rozwijają się już tak prężnie jak jeszcze rok i dwa lata temu.

Warto podkreślić, że pod względem budowy mieszkań rok 2022 był najlepszym wynikiem od dekady Edwarda Gierka. Rekord padł w 1978 roku, kiedy w Polsce powstało aż 284 tys. mieszkań. Z drugiej strony obecnie rodzi się znacznie mniej dzieci. W tamtym okresie było to 700 tys. dzieci rocznie, a teraz liczba ta wynosi 300 tys.

Może to też Ci się spodoba

Podatek katastralny – co należy o nim wiedzieć?

Podatek katastralny wzbudza powszechnie skrajne emocje. Nie tylko przy okazji kampanii wyborczych. Choć nie obowiązuje w Polsce, raz po raz pojawiają się dyskusje na temat jego wprowadzenia. Czym jest podatek katastralny? Co należy o nim wiedzieć? Jakie są wady i zalety wprowadzenia tego podatku? Mówi się, że w świecie pewne są tylko dwie rzeczy: śmierć […]

Rynek nieruchomości w Lublinie

Największą popularnością w Lublinie cieszą się nieruchomości mieszkaniowe dwu- i trzypokojowe o powierzchni do 50 metrów kwadratowych. Jednocześnie obserwujemy powiększenie się segmentu nieruchomości premium, w cenach powyżej 500 000 zł. Coraz więcej osób oczekuje mieszkań wykończonych w wysokim standardzie, dlatego najlepiej sprzedają się nieruchomości gotowe do zamieszkania. Jak wygląda rynek nieruchomości w Lublinie? Ceny nieruchomości […]

Szybka i pewna sprzedaż nieruchomości? Tylko z pośrednikiem

Miarą skuteczności pośrednika jest sprzedaż i zdolność układania strategii. Na czas transakcji powinien się on wręcz stać „przyjacielem od nieruchomości”. Dlaczego opłaca się zlecić sprzedaż nieruchomości pośrednikowi?

Chcesz sprzedać nieruchomość?

Napisz do nas

    Proszę o zaznaczenie zgody.