Ile mieszkań w Polsce kupuje się pod inwestycje? Przegląd prasy 06.11.2023

lis 06, 2023 · Time 3 min. czytania

Ile mieszkań w Polsce kupuje się pod inwestycje? Z badania ankietowego, przeprowadzonego przez Narodowy Bank Polski wśród deweloperów, wynika że… większość. Aż 70% osób w tej próbie badawczej kupiło mieszkania inwestycyjnie, a tylko 30% na potrzeby własne.

Przegląd prasy

Wzrosły ceny mieszkań na rynku wtórnym. Winne mogą być coraz droższe kredyty. Money.pl, 01.11.2023

Ceny na rynku pierwotnym się nie zatrzymują. Rządowe programy gwarantujące tanie kredyty lub wspomagające zakup pierwszego mieszkania napędzają rynek. Niektórzy chętni wzrok swój kierują więc na rynek wtórny. Jednak i na nim ceny rosną, choć wolniej niż w przypadku “M” od deweloperów.

Źródło: Wzrosły ceny mieszkań na rynku wtórnym

Małe domy na celowniku kupujących. Rzeczpospolita, 02.11.2023

Na systematyczny wzrost cen domów zwraca uwagę Patrycja Rozpondek z agencji Freedom Nieruchomości Częstochowa. – Budujący domy muszą się liczyć z wysokimi cenami materiałów budowlanych i robocizny, co przekłada się na decyzje o zakupie domów o mniejszym metrażu, maksymalnie – 90–100 mkw. – mówi Patrycja Rozpondek. – Na takie nieruchomości jest duży popyt. Małe domy są nierzadko tańsze niż mieszkania. Większość klientów woli dom z niewielkim ogródkiem niż mieszkanie z balkonem – zauważa.

Źródło: Małe domu na celowniku kupujących

70 proc. mieszkań w Polsce kupuje się pod inwestycje? Sprawdzamy. Forsal, 02.11.2023

Odsetek wynoszący 70% pojawił się jako wynik badania ankietowego, które Narodowy Bank Polski przeprowadził wśród deweloperów w listopadzie oraz na początku grudnia 2022 roku. Mówimy zatem o udziale osób fizycznych kupujących nowe mieszkania inwestycyjnie (70%) i na potrzeby własne (30%) według stanu na koniec minionego roku. Próba badawcza była duża, ponieważ NBP wziął pod uwagę około 25% firm inwestujących w projekty budownictwa wielorodzinnego na terenie Polski.

Źródło: 70 proc. mieszkań w Polsce kupuje się pod inwestycje?

Buda: Połowa środków na program “Bezpieczny kredyt” została wykorzystana. Czekam na “Kredyt 0 proc.” Forsal.pl, 3.11.2023

Minister Buda zapewnił, że środków z pewnością wystarczy do momentu wprowadzenia kredytu 0 proc. “Jeśli mówimy o 1 marca 2024 r., to do końca lutego z pewnością środków wystarczy. Dzisiaj mamy wykorzystane z 947 mln zł około 500 mln zł, więc około połowa środków została wykorzystana w tym instrumencie. Mamy tutaj dużą poduszkę”.

Źródło: Buda: Połowa środków na program “Bezpieczny kredyt” została wykorzystana

„Bezpieczny kredyt 2 proc.” z nowym wskaźnikiem. Kredytobiorcy mogą nie być zadowoleni. Bankier.pl, 06.11.2023

Bank Gospodarstwa Krajowego opublikował nową wartość wskaźnika, który wyznacza wysokość dopłat w „Bezpiecznym kredycie 2 procent”. Stawka jest mniej korzystna niż poprzednio, co dla kredytobiorców oznaczać może wyższe raty.

Źródło: „Bezpieczny kredyt 2 proc.” z nowym wskaźnikiem

Ewelina Zdancewicz

Content manager Freedom

Content manager marki. Od 2014 roku związana z dziennikarstwem i marketingiem. Specjalistka w zakresie tworzenia skutecznych treści reklamowych i storytellingu marki. Posiada tytuły Competent Communicator oraz Competent Leader marki Toastmasters International.

Może to też Ci się spodoba

Pierwsze mieszkanie 2023 – rząd przyjął program tanich kredytów

Oszczędzanie na własne mieszkanie może trwać latami. Brak środków na wkład własny skutecznie wstrzymuje decyzje zakupowe kredytobiorców. Program Pierwsze Mieszkanie ma temu zaradzić. Składa się z dwóch części, czyli programu “Bezpieczny kredyt 2 proc.” i “Konto mieszkaniowe”. 14 marca rząd ostatecznie przyjął projekt ustawy dotyczący programu Pierwsze Mieszkanie. Program Pierwsze Mieszkanie już przyjęty 14 marca […]

Niezbędnik Agenta: Jak ocieplić zimne telefony?

Jest taka jedna czynność w codziennej pracy agenta nieruchomości, która notorycznie spędza sen z jego powiek. Nie dotyczy ona tylko początkujących handlowców. Jak sobie z nią poradzić i przekuć niechęć w sukces? W Niezbędniku Agenta przyszła pora na zimne telefony!

Agentka z pasją do przestworzy

Ilu z Was marzy o wolności, zwłaszcza tej w przestworzach? Ile dalibyście żeby unosić się w powietrzu, nie tylko oczyma wyobraźni? Poznajcie agentkę z pasją do przestworzy – Natalię Jerkiewicz, która od lat realizuje swoje ekstremalne pasje i przenosi doświadczenia z nich czerpane na pracę w nieruchomościach.

Chcesz sprzedać nieruchomość?

Napisz do nas

    Proszę o zaznaczenie zgody.