Ile trwa sprzedaż mieszkania? Czy można przyspieszyć transakcję?

May 31, 2023 · Time 7 min. czytania

Średni czas sprzedaży mieszkania w 2023 roku w Polsce wynosi około 3-6 miesięcy. Oczywiście to, ile dokładnie zajmie nam sprzedaż nieruchomości, zależy od wielu czynników – w tym stanu mieszkania, doświadczenia pośrednika czy rynku, na którym się poruszamy. Ile trwa sprzedaż mieszkania w konkretnych warunkach… i czy można przyśpieszyć transakcję?

Ile czasu potrzeba, aby sprzedać mieszkanie w 2023 roku?

Średni czas sprzedaży mieszkania w Polsce może się różnić w zależności od wielu czynników, takich jak: lokalizacja, cena, typ nieruchomości, metraż, sposób wykończenia, jakość wyposażenia, aktualna sytuacja na rynku nieruchomości itp. Niemniej jednak średni czas sprzedaży mieszkania wynosi około 3-6 miesięcy. W większych miastach, takich jak Warszawa, Kraków, Wrocław czy Gdańsk, gdzie popyt na nieruchomości może być wyższy, czas sprzedaży może być krótszy. Natomiast w mniejszych miastach i regionach wiejskich, gdzie popyt może być nieco mniejszy, czas sprzedaży może się wydłużyć.

Warto jednak pamiętać, że średni czas sprzedaży jest tylko statystycznym odzwierciedleniem i nie oznacza, że każda transakcja zajmie tyle samo czasu. Różne czynniki, takie jak stan nieruchomości, cena, negocjacje między stronami, dostępność kredytu hipotecznego itp., mogą wpływać na indywidualne przypadki sprzedaży i skrócić lub wydłużyć czas procesu.

Koniecznie pobierz darmowego e-booka! Dowiedz się, jak szybko sprzedać mieszkanie

Ile trwa sprzedaż mieszkania z rynku pierwotnego i wtórnego?

Co wpływa na różnicę (jeśli się taka pojawia) w czasie sprzedaży? Dlaczego jedne nieruchomości sprzedają się szybciej, a inne dłużej?

Średni czas sprzedaży mieszkania z rynku pierwotnego i wtórnego może się różnić ze względu na różnice w procesie sprzedaży oraz ogólną charakterystykę tych dwóch typów nieruchomości. Rynek wtórny obejmuje już istniejące mieszkania, które są ponownie sprzedawane przez właścicieli. Średni czas sprzedaży na rynku wtórnym może być krótszy w porównaniu do rynku pierwotnego. W zależności od lokalizacji, stanu mieszkania, ceny, popytu na danej lokalizacji itp., czas sprzedaży na rynku wtórnym może wynosić od kilku tygodni do kilku miesięcy.

Natomiast rynek pierwotny obejmuje inwestycje w trakcie budowy oraz nowo wybudowane oferowane przez deweloperów. Średni czas sprzedaży na rynku pierwotnym może wynosić od kilku miesięcy do kilku lat, w zależności od: lokalizacji, ceny, zaufania do dewelopera, jakości wykończenia, warunków finansowania, stanu infrastruktury handlowo-usługowej oraz edukacyjnej w okolicy itp.

Czas sprzedaży może być dłuższy na początku projektu, gdy deweloper stara się pozyskać klientów, a finalny kształt nieruchomości jeszcze nie jest widoczny, a następnie skracać się w miarę postępu budowy i zainteresowania i ponownie zwalniać gdy do zakupu zostaną tylko mieszkania np. o niekorzystnej ekspozycji względem stron świata, czy niepożądanym układzie lub metrażu.

Co wpływa na czas sprzedaży mieszkania?

Co wpływa na czas sprzedaży? Oto kilka czynników:

 • Lokalizacja, lokalizacja i lokalizacja – jest jednym z najbardziej istotnych czynników wpływających na czas sprzedaży. Mieszkania znajdujące się np. w centrach miast, w dzielnicach nadmorskich czy nowych osiedlach dobrze skomunikowanych z centrami sprzedają się najszybciej oraz za najwyższe ceny.
 • Cena – przeszacowana cena, znacznie odbiegająca od wartości rynkowej nieruchomości zdecydowanie spowolni czas zbycia nieruchomości. Sprzedaż może nastąpić dopiero gdy rynek ‘’dogoni’’ naszą cenę. Właściwe oszacowanie wartości jest więc kluczowe.
 • Stan prawny– wszelkie zawiłości stanu prawnego zniechęcą nabywców do zakupu, natomiast zachęcić mogą one inwestorów, którzy najprawdopodobniej zaproponują cenę zdecydowanie niższą niż rynkowa.
 • Stan techniczny i wygląd – nieruchomość w dobrym stanie oraz estetycznie przyjemna, będzie bardziej atrakcyjna dla potencjalnych klientów.
 • Zadbane, czyste wnętrza – nawet ładne, spójnie zaprojektowane wnętrza, ale zwyczajnie zaniedbane zniechęcą sporą część kupujących.
 • Popyt na rynku – hossa czy bessa? W okresach hossy, kiedy popyt na nieruchomości jest wysoki, a podaż ograniczona, nabywcy są skłonni podejmować decyzje zakupowe szybciej, a same nieruchomości, dzięki sprawnym negocjacjom, mogą być sprzedawane za ceny wyższe niż ofertowe.
 • Marketing – im szersza, bardziej profesjonalnie oraz indywidualnie dostosowana strategia marketingowa tym większe prawdopodobieństwo dotarcia do wielu potencjalnych klientów.
 • Sposób prowadzenia prezentacji – samo wpuszczenie klientów do mieszkania nie wystarczy. Istotne jest by przygotować dokumenty pożądane przez nabywców, znać stan prawny, potrafić odpowiedzieć na pytania związane ze stanem budynku, czy charakterystyką zarządcy. Kolejny ważny aspekt to psychologia, klient ma poczuć się jak u siebie w domu, a nie jak w mieszkaniu sprzedającego.
 • Skuteczne negocjacje – negocjacjom podlega nie tylko cena, ale też termin wydania nieruchomości i wyposażenie ruchome. Sprawniejsze poruszanie się w tych kwestiach przełoży się na czas sprzedaży.
 • Współpraca z agentem nieruchomości na umowie na wyłączność – sprawnie działający agent to często szybka sprzedaż i satysfakcjonująca cena. Agent na umowie wyłącznej pracuje na wasz wspólny sukces, zależy mu na osiągnięciu najwyższej ceny oraz spełnieniu celu sprzedającego (nie zawsze celem jest wysoka kwota sprzedaży).

Przeczytaj nasz poradnik! Dowiedz się, jak sprzedać mieszkanie

Kiedy przelew za sprzedaż mieszkania?

Środki za sprzedaż mieszkania zwykle otrzymuje się po finalizacji transakcji u notariusza, ale przed wydaniem kluczy do nieruchomości. W większości przypadków przelew następuje bezpośrednio po podpisaniu aktu notarialnego lub w ciągu kilku dni od tej daty. Kupujący przelewa środki bezpośrednio na rachunek sprzedającego podany na umowie sprzedaży.

Dodatkowym zabezpieczeniem przekazania środków, chociaż nieczęsto spotykanym w Polsce, jest depozyt notarialny. Sposób ten gwarantuje sprzedającemu otrzymanie środków, które przed czynnością notarialną wpłaciła do kancelarii notarialnej strona kupująca.

W przypadku realizacji zakupu nieruchomości ze środków pochodzących częściowo z kredytu sprzedający, określoną w akcie kwotę, otrzymuje przelewem na rachunek bankowy, gotówką lub przez depozyt notarialny w terminie zgodnym z ustaleniami w umowie przedwstępnej sprzedaży. Środki pochodzące z kredytu uruchamiane są do 14 dni od daty zawarcia umowy przyrzeczonej, choć zwykle nie trwa to dłużej niż tydzień.

Ile trwa sprzedaż mieszkania – rekordy pośredników Freedom

Mój rekord sprzedaży? Tydzień! Trzypokojowy apartament w sercu Gdyni, przy ul. 10 lutego 18a, sąsiadujący z Budynkiem Banku Polskiego, został sprzedany z wykorzystaniem działania off market, czyli bez eksportu na portale z ogłoszeniami :).

Autor: Paulina Miszkiel
Paulina Miszkiel

Może to też Ci się spodoba

Dlaczego home staging działa?

Dziś postaram się przybliżyć kilka faktów, które sprawiają, że home staging jest skuteczny. To znaczy, że nieruchomości przygotowywane zgodnie z jego filozofią i praktyką, są z punktu widzenia potencjalnego kupującego atrakcyjniejsze i bardziej wartościowe niż pozostałe oferty. Dlaczego home staging działa?

Balkon, loggia czy taras – różnice i przykładowe aranżacje

Mieszkanie od dewelopera z balkonem, nowy dom z tarasem, dwupoziomowy apartament z loggią i widokiem na morze… Kupujesz mieszkanie i nie możesz się zdecydować – balkon, loggia czy taras? Podpowiemy Ci, czym się różnią i jak możesz je zaaranżować. To miejsca, które służą do odpoczynku po ciężkim dniu pracy. Mogą stać się oazą w miejskim […]

Konferencja Partnerów Freedom Nieruchomości 2023 – omówienie kierunku rozwoju firmy!

Za nami wyjątkowa Konferencja Partnerów Freedom Nieruchomości – największe, coroczne wydarzenie sieci. Uczestnikami dwudniowego spotkania byli partnerzy i franczyzobiorcy firmy, którzy poruszyli aktualne tematy dotyczące rynku nieruchomości. Nowy kierunek: Freedom Holding! Zaangażowanie, energia i masa wiedzy – tak w skrócie można opisać kwietniową konferencję Partnerów Freedom Nieruchomości. Wzięło w niej udział kilkadziesiąt osób: franczyzobiorcy oraz […]

Chcesz sprzedać nieruchomość?

Napisz do nas

  Proszę o zaznaczenie zgody.