Mieszkanie jest już gotowe do zamieszkania, ale w księdze wieczystej wpisany jest bank. Spotkałeś się kiedykolwiek z taką sytuacją? Jaka była Twoja pierwsza reakcja? Strach, obawy, a może nawet chęć zmiany nieruchomości na inną? Okazuje się, że nie taki diabeł straszny jak go malują. Sprawdź, jak kupić mieszkanie z kredytem hipotecznym!
Bank właścicielem mieszkania
Zastanawia się, jak kupić mieszkanie z kredytem hipotecznym? Zakup nieruchomości obciążonej kredytem jest dużo łatwiejszy niż się wydaje. Panuje przekonanie, że właścicielem mienia jest bank. Nic bardziej mylnego! Posiadaczem i osobą widniejącą w II dziale księgi wieczystej jest zawsze klient, który na podstawie aktu notarialnego nabywa daną nieruchomość. Bank jest jedynie wpisany w IV dziale hipoteki , co oznacza możliwość roszczenia swoich praw do nieruchomości przy braku spłaty kredytu bądź przy sprzedaży.
Jak sprzedać nieruchomość z kredytem?
Do sprzedania takiej nieruchomości niezbędne będzie zaświadczenie o hipotece, pochodzące z banku , które powinno zawierać:
- kwotę pozostałą do spłaty (saldo kapitału, odsetki, kwota za wcześniejszą spłatę),
- numer rachunku, na który trzeba danej spłaty dokonać,
- informację, że po spłacie danego zobowiązania bank wyrazi zgodę na wykreślenie hipoteki.
Czas wydania takiego zaświadczenia może sięgnąć nawet dwóch tygodni i w większości przypadków jest płatne. Sprzedający nieruchomość musi postarać się o taki dokument w banku, w którym zaciągał kredyt hipoteczny.
Zakup zadłużonej nieruchomości za gotówkę
Gdy omawiany jest zakup nieruchomości za gotówkę sytuacja jest prostsza, bowiem część środków zostaje przeznaczona na spłatę dotychczasowego zobowiązania, a pozostała jest przekazywana na konto sprzedającego. Wykreślenie hipoteki bankowej jest zadaniem kupującego, gdyż to on po akcie notarialnym jest prawnym właścicielem nieruchomości. Musi jednak otrzymać od sprzedającego zaświadczenie z jego banku o zgodzie na wykreślenie „starej” hipoteki.
Jeśli zakup następuje ze środków kredytu hipotecznego, zasady i proces są podobne, wydłuża się tylko czas zamknięcia transakcji. Z reguły bowiem bank najpierw wypłaci środki na spłatę kredytu zbywcy. Dopiero po przedstawieniu zaświadczenie o spłacie i wniosku o wykreślenie hipoteki nastąpi uruchomienie pozostałej części kredytu przeznaczonej dla sprzedającego.
Kupno mieszkania z kredytem we frankach
Jeśli na danej nieruchomości widnieje kredyt walutowy, np. we franku szwajcarskim, to wysokość zadłużenia może być wyższa niż cena, za jaką faktycznie nabywamy. W takiej sytuacji, jeśli zakup finansujemy kredytem, bank kupującego poprosi o zaświadczenie z saldem pozostałym do spłaty w kwocie równej bądź mniejszej od wysokości przyznanego kredytu na zakup tejże nieruchomości. Niestety, pozostałą różnicę między ceną zakupu, a saldem zadłużenia, sprzedający musi pokryć z własnych środków.
Na jakie inne wyzwania natrafiacie w przypadku sprzedaży nieruchomości? O czym chcielibyście przeczytać? Zostawcie swoje pytania w komentarzach, a już niebawem odpowiedzi pojawią się na blogu!
Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi!
Spodobał Ci się artykuł?
Podziel się z innymi!
Link skopiowany
Może to też Ci się spodoba

6 cech, których potrzebujesz do odniesienia sukcesu w nieruchomościach
W 2010 roku w Olsztynie powstała marka, która na trwałe zmieniła branżę nieruchomości. Postawiła na jakość i świeżość, dając młodym, głodnym sukcesu ludziom szansę na zawodowe spełnienie. Wykorzystała największe atuty pokolenia Y: energię, pasję, upór i innowacyjne myślenie. Jednak aby tego dokonać, potrzebowała nietuzinkowych osób, oddających w pełni DNA Freedom.

Czy mieszkaniowy wynajem instytucjonalny (PRS) rozwinie się w Polsce? Co dalej z cenami. Przegląd prasy 21.11.2022
Dlaczego PRS się nie rozwija w Polsce? Jakich kosztów nie można już odliczać przy zakupie mieszkania pod wynajem? Gdzie najchętniej będą kupowane nieruchomości i kiedy mniejsze miejscowości wrócą do łask? Rynek PRS zbyt rozchwiany dla funduszy, deweloperów i banków, Rzeczpospolita, 17.11.2022 Popyt detaliczny jest w zapaści, rynek najmu jest silny. Wydawałoby się, że to idealne […]
Chcesz sprzedać nieruchomość?
Napisz do nas