Jak sprzedać dom lub mieszkanie obciążone hipoteką?

paź 07, 2016 · Time 3 min. czytania

Zastanawialiście się kiedyś, czy sprzedaż domu lub mieszkania z kredytem jest dużym problemem dla klienta? Odpowiedź brzmi: taka nieruchomość może zostać sprzedana niemal w każdym momencie. Cały proces wymaga jednak nieco więcej formalności oraz poświęconego czasu. Jak więc wygląda sprzedaż domu z hipoteką?

Sprzedaż domu lub mieszkania z kredytem hipotecznym – pierwsze kroki

W pierwszej kolejności, osoba sprzedająca nieruchomość powinna udać się do banku, w którym otrzymała kredyt hipoteczny i wystąpić o zaświadczenie, w którym znajdzie się informacja o wysokości salda kredytu wraz z ewentualnymi kosztami dodatkowymi (np. prowizja za wcześniejszą spłatę). Na zaświadczeniu obowiązkowo musi znaleźć się także numer rachunku, na który należy uiścić zaległą kwotę. Następnie należy uzyskać pisemną zgodę banku na zwolnienie hipoteki po spłaceniu całego kredytu. Po tych czynnościach, sprzedaż mieszkania lub domu z kredytem uważamy za rozpoczętą!

jak sprzedać mieszkanie z kredytem

jak sprzedać dom z kredytem?

Spłata kredytu, a przekazanie środków na konto

Niezależnie od tego, czy potencjalny nabywca kupuje nieruchomość za gotówkę, czy posiłkuje się kredytem hipotecznym, w pierwszej kolejności spłacana jest pożyczka zbywcy. Dopiero później pozostała część ceny zakupu przekazywana jest na konto sprzedającego. W przypadku finansowania transakcji środkami z kredytu mieszkaniowego, kwota dla zbywcy trafia na konto dopiero po przedstawieniu zaświadczenia o całkowitej spłacie kredytu. Po złożeniu wniosku o wykreślenie hipoteki zbywcy, nastąpi uruchomienie pozostałej części kredytu. Tylko nieliczne banki dopuszczają możliwość jednoczesnej wypłaty środków. Wniosek o wykreślenie hipoteki należy wtedy złożyć po wypłacie całkowitej.

Sprawdź, jakie dokumenty są potrzebne do sprzedaży nieruchomości z kredytem hipotecznym. Kliknij!

Co jeśli muszę spłacić więcej, niż wynosi wartość nieruchomości

Problem pojawia się, gdy kwota kredytu pozostająca do spłaty przewyższa wartość nieruchomości, a zbywca nie posiada środków na uregulowanie powstałej różnicy. W takim przypadku sprzedający mógłby skorzystać z możliwości przeniesienia zabezpieczenia hipotecznego na inną nieruchomość. Bank nie powinien robić z tym problemu, jeśli wartość nieruchomości mającej być nowym zabezpieczeniem na to pozwoli.

Sprzedaż domu lub mieszkania z kredytem hipotecznym jak widać nie jest rzeczą niemożliwą, a już z pewnością nie szczególnie problematyczną. Do sprawnego przeprowadzenia transakcji wymagana jest przede wszystkim odpowiednia wiedza, którą zapewni Ci wsparcie odpowiednich agentów – kredytowych i nieruchomościowych. Jeżeli udało się nam odpowiedzieć na pytanie: “Jak sprzedać dom z kredytem” – zostaw komentarz lub udostępnij. Jeżeli w Twoim przypadku potrzebna jest głębsza analiza i bardziej specjalistyczna pomoc – znajdź najbliższy oddział Freedom Nieruchomości lub Domu Kredytowego Notus!

Może to też Ci się spodoba

Jak kupić mieszkanie od dewelopera?

Zastanawiasz się, jak kupić mieszkanie od dewelopera? Sprawdź, na co kupujący musi zwracać szczególną uwagę, podejmując decyzje dotyczące wyboru inwestycji, a także konkretnego mieszkania!

Szybka i pewna sprzedaż nieruchomości? Tylko z pośrednikiem

Miarą skuteczności pośrednika jest sprzedaż i zdolność układania strategii. Na czas transakcji powinien się on wręcz stać „przyjacielem od nieruchomości”. Dlaczego opłaca się zlecić sprzedaż nieruchomości pośrednikowi?

Czy otrzymam wsparcie w rekrutacji pracowników?

Czy otrzymam wsparcie w rekrutacji pracowników?

Chcesz sprzedać nieruchomość?

Napisz do nas

    Proszę o zaznaczenie zgody.