Jaka przyszłość czeka AI w nieruchomościach? Przegląd prasy 13.11.2023

lis 13, 2023 · Time 3 min. czytania

Oczekiwania wobec sztucznej inteligencji, a dokładnie jej zastosowania w branży nieruchomości, coraz bardziej rosną. Jednak do tej pory jest to raczej ciekawostka niż realne wsparcie. Według ekspertów dostępne dziś na rynku rozwiązania mają wiele niedoskonałości.

Przegląd prasy

Ceny mieszkań doszły do ściany? “Dalsze wzrosty mogą nie być akceptowalne”. Money.pl, 12.11.2023

W branży deweloperskiej nastąpił spadek optymizmu – wynika z Indeksu Nastrojów Deweloperów. Wśród badanych firm spada m.in. odsetek tych, które spodziewają się wzrostów cen. – Dalsze wzrosty mogą nie być już akceptowalne dla nabywców.

Źródło: Ceny mieszkań doszły do ściany?

Mniejsze zyski z wynajmu mieszkań. Rzeczpospolita, 09.11.2023

Po trzech miesiącach wzrostów czynsze za wynajmowane mieszkania zaczęły spadać. W wrześniu były niższe niż w sierpniu średnio o 1,06 proc. – wynika z raportu Expandera i Rentier.io. Największe spadki stawek najmu, o 6,3 proc., odnotowano w Sosnowcu. W Gdyni właściciele mieszkań na wynajem obniżyli czynsze przeciętnie o 5,9 proc., w Katowicach o 3,7 proc., w Gdańsku – o 3,1 proc.

Źródło: Mniejsze zyski z wynajmu mieszkań

AI w nieruchomościach? Rosną oczekiwania wobec tej technologii. Bankier.pl, 09.11.2023

Sztuczna inteligencja jest dziś coraz częściej stosowana jako narzędzie wspomagające pracę deweloperów, inwestorów, rzeczoznawców czy architektów. Automatyzuje procesy obsługi klienta, tworzy wizualizacje obiektów, symulacje planowania urbanistycznego i wycenia nieruchomości. Bańka oczekiwań wobec tego typu rozwiązań jest coraz większa, jednak na razie – przynajmniej w niektórych zastosowaniach – jest to raczej ciekawostka niż realne wsparcie. Eksperci podkreślają, że dostępne dziś na rynku rozwiązania mają wiele niedoskonałości i może warto odłożyć inwestycje na późniejszy etap rozwoju technologii.

Źródło: AI w nieruchomościach?

Do podatku katastralnego dalej niż się wydaje. Powód jest inny niż finansowy. Interia.pl, 08.11.2023

Jedno z kluczowych zadań dla nowego rządu to nowa polityka mieszkaniowa, a to nie będzie łatwe nie tylko dlatego, że pomysły są diametralnie różne. Brakuje zintegrowanych baz i rejestrów z aktualnymi danymi o nieruchomościach. Około 17 mln działek wymaga przeprowadzenia procedury ustalenia granic, a na wsi co druga. System powstaje w bólach już 20 lat i nadal nie jest gotowy. Bez tego trudno prowadzić politykę mieszkaniową i nie ma mowy o wprowadzeniu podatku katastralnego, o którym się coraz częściej mówi.

Źródło: Do podatku katastralnego dalej niż się wydaje

Ewelina Zdancewicz

Content manager Freedom

Content manager marki. Od 2014 roku związana z dziennikarstwem i marketingiem. Specjalistka w zakresie tworzenia skutecznych treści reklamowych i storytellingu marki. Posiada tytuły Competent Communicator oraz Competent Leader marki Toastmasters International.

Może to też Ci się spodoba

Rośliny oczyszczające powietrze w domu

Pojawiające się coraz częściej alarmy smogowe nawet w miastach uznawanych za ośrodki ze stosunkowo czystym powietrzem, mogą być alarmujące. Warto więc szukać sposobów na to, by we własnym domu cieszyć się możliwie jak najczystszym powietrzem. Świetną opcją będzie zadbanie o to, by w środowisku domowym, na co dzień, towarzyszyły nam rośliny oczyszczające powietrze. Jakie rośliny […]

Przegląd prasy

“Bezpieczny kredyt 2 proc.” – co ze środkami na 2024 rok? Przegląd prasy 27.11.2023

Ostatnie miesiące na rynku mieszkaniowym upłynęły pod znakiem programu “Bezpieczny kredyt 2 proc.”. Chociaż nie obowiązują limity składania wniosków o kredyty hipoteczne z dopłatami, to wraz z końcem 2023 roku środki już się kończą. Dopłaty na przyznane finansowanie obciążają kwotę zarezerwowaną na kolejny, 2024 rok.

Ewelina Zdancewicz lis 27, 2023 · 3 min. czytania

Czy ochłodzenie na rynku nieruchomości się utrzyma? Przegląd prasy 18.07.2022

Długo wyczekiwany moment na rynku nieruchomości Mieszkania zaczynają tanieć. Minął szał na budowę domów jednorodzinnych. Wakacje kredytowe wchodzą w życie. Mieszkania zaczynają tanieć. Business Insider, 14.07.2022 Przez ostatnie lata zdążyliśmy się przyzwyczaić do ciągłego wzrostu cen mieszkań, zarówno nowych, jak i tych oferowanych do sprzedaży na rynku wtórnym. Jednak obserwowane od pewnego czasu ochłodzenie popytu […]

Chcesz sprzedać nieruchomość?

Napisz do nas

    Proszę o zaznaczenie zgody.