Jaką wybrać klimatyzację do domu lub mieszkania?

Sep 27, 2020 · Time 9 min. czytania

Klimatyzacja we własnych czterech kątach to rozwiązanie nie tylko bardzo wygodne, ale i cieszące się coraz większą popularnością. Żeby jednak dokonać jak najlepszego wyboru klimatyzatora dostępnego na rynku, warto najpierw poznać zasadę działania klimatyzacji domowej oraz dowiedzieć się nieco więcej o jej istocie. Co warto wiedzieć przed zakupem? Jaką wybrać klimatyzację do domu lub mieszkania? Na najważniejsze pytania odpowiadamy w naszym artykule. Zapraszamy do lektury!

Jak działa klimatyzacja?

Pobór energii z jednego źródła i oddanie go w innym źródle to najważniejsza zasada działania klimatyzacji domowej, która przypomina nieco zasadę działania każdej lodówki. Warto wiedzieć, że klimatyzacja składa się z 6 podstawowych elementów, są to:

 • parownik,
 • skraplacz,
 • sprężarka,
 • zawór rozprężony,
 • 2 wentylatory, które działają na zasadzie wymuszania przepływu powietrza wokół wymienników.

O sprawnym działaniu dobrego klimatyzator decyduje krążący między parownikiem i skraplaczem czynnik roboczy. Odbiera od ciepło z pomieszczenia w parowniku, po czym w skraplaczu oddaje je do otoczenia, w którym z kolei umieszczony jest skraplacz. W efekcie do pomieszczenia z sukcesem dociera ochładzane powietrze, a niepotrzebne ciepło jest zabierane i usuwane na zewnątrz budynku mieszkalnego.

Ogromną rolę w optymalnym działaniu klimatyzacji odgrywają sprężarka i zawór rozprężny. Umożliwiają one przejście czynnika roboczego w fazę ciekłą lub gazową. To wówczas można mówić o procesie parowania, kiedy ciepło odbierane jest z pomieszczenia, a następnie skraplane i usuwane na zewnątrz budynku.

Klimatyzacja do mieszkania: jaki rodzaj klimatyzatora wybrać?

Współczesny rynek dobrych klimatyzatorów do mieszkania czy domu obfituje w szeroki wybór profesjonalnych produktów. Na jakiego rodzaju klimatyzatory warto zwrócić szczególną uwagę? Okazuje się, że jest z czego wybierać. Klienci, zainteresowani zakupem i montażem klimatyzacji w mieszkaniu, wybierać mogą spośród klimatyzatorów:

 • ściennych (najprostszych typu split)
 • przypodłogowych,
 • kasetonowych,
 • kanałowych,
 • klimatyzatorów typu multisplit.

Co warto wiedzieć o każdym z nich? Klimatyzatory ścienne są częstym wyborem inwestorów, a ich jednostkę zewnętrzną umieszcza się najczęściej na balkonie bądź na dachu lub w piwnicy budynku. Jeśli w naszym mieszkaniu nie ma miejsca na górnej części ściany, wówczas poleca się wybór klimatyzatora przypodłogowego. Jeśli zaś w naszym „M” planujemy montaż sufitu podwieszanego – świetnym wyborem okaże się inwestycja w zakup i montaż klimatyzatora kasetonowego. Z kolei klimatyzatory kanałowe polecają się tym inwestorom, którzy pragną mieć nawiew ze ściany lub sufitu, jednak nie mają możliwości montażu tradycyjnego klimatyzatora.

Najbardziej zaawansowanym rozwiązaniem będzie jednak klimatyzator typu multisplit. To rozwiązanie, które pozwala komfortowo chłodzić wnętrze kilku pomieszczeń, a jednostka zewnętrzna obsługuje kilka jednostek wewnętrznych. W tym systemie pracować mogą wszystkie z wcześniej wymienionych rodzajów klimatyzatorów. Opcja ta cieszy się naprawdę dużym i stale rosnącym zainteresowaniem inwestorów.

Klimatyzacja do mieszkania: jakie są koszty zakupu i montażu?

Komfort klimatyzacji do domu wiąże się z poniesieniem odpowiednich kosztów. Te zaś związane będą nie tylko z zakupem wybranego urządzenia, ale również i jego montażem. Z jakimi wydatkami liczyć się powinni inwestorzy?

Szacując i porównując ceny rynkowe dobrych klimatyzatorów, dobrze jest dysponować budżetem wynoszącym co najmniej 3000 – 4000 zł. Ceny poszczególnych rodzajów klimatyzatorów są jednak bardzo zróżnicowane. Jak się okazuje, klimatyzator ścienno-sufitowy typu on/off z powodzeniem kupić można już za 1000 zł. Co najmniej dwukrotnie więcej zapłacą ci, którzy będą chcieli korzystać z funkcjonalności bardziej nowoczesnych klimatyzatorów, wykonanych w technologii inwerterowej. Jeszcze droższym rozwiązaniem będzie wybór klimatyzatora przypodłogowego (koszt od 3500 zł do 7000 zł) lub klimatyzatora kasetonowego, który kosztuje od 4000 zł do nawet 9000 zł.

Warto podkreślić, że ostateczna cena klimatyzatora uzależniona jest nie tylko od konkretnego producenta, ale również mocy danego modelu oraz funkcji przez niego oferowanych. Dobrze wiedzieć też, że do ceny klimatyzatora dodać należy koszty jego montażu. Te obecnie kształtują się na poziomie 600 – 800 zł. Czy warto zainteresować się profesjonalnym montażem klimatyzacji w mieszkaniu? Oczywiście, że tak. Tym samym nie straci się gwarancji producenta i zyska się pewność, że klimatyzacja zostanie prawidłowo uruchomiona.

Na cenę klimatyzatora ma wpływ to, czy decydujemy się na opcję z montażem, czy kupujemy jednostkę samodzielnie. W pierwszej opcji VAT będzie niższy i wyniesie 8%, w drugiej zaś – jego wysokość wzrośnie do 23%.

Zakup i montaż klimatyzatora w domu to jednak nie wszystko. Równie ważne jest także czyszczenie klimatyzacji. Cykliczne działania serwisowe pozwolą na to, by utrzymać klimatyzację w doskonałym stanie oraz zapobiegną powstawaniu, jak i rozwojowi szkodliwych dla zdrowia drobnoustrojów.

Klimatyzację można jednak też czyścić samodzielnie. Żeby jednak się za to zabrać – dobrze jest kupić specjalistyczne preparaty, stworzone z myślą o kompleksowym czyszczeniu klimatyzacji z uwzględnieniem:

 • wlotów i wylotów powietrza,
 • filtrów i kanałów,
 • przewodów i uzupełniania freonu.

Na jakie parametry zwrócić uwagę, kupując klimatyzator?

Klimatyzacja w domu jednorodzinnym czy mieszkaniu w bloku – niezależnie od tego, która nas interesuje – obie łączą parametry, na które warto zwrócić uwagę podczas zakupu. Dobry klimatyzator do mieszkania to przede wszystkim urządzenie o dużej efektywności pracy. Podczas wyboru domowej klimatyzacji warto zwrócić więc uwagę przede wszystkim na klasę efektywności energetycznej urządzenia. Najmniej prądu zużywać będzie klimatyzator o klasie A+++.

Ważnym parametrem będzie także sprawność energetyczna urządzeń chłodniczych, określana mianem SEER, określająca sezonową ocenę efektywności energetycznej. Efektywność ta mierzona jest zarówno w trybie chłodzenia, jak i grzania (SCOP). Najlepsze modele klimatyzatorów osiągają tu wartość 8,5.

Istotnym parametrem pozostaje także etykieta energetyczna, która określa prognozowane zużycie energii elektrycznej przez dany klimatyzator. Na wszystkie z wymienionych parametrów warto zwrócić szczególną uwagę podczas wyboru klimatyzatora do naszego własnego „M”.

Dobierając klimatyzację do mieszkania 40 mkw., wystarczy urządzenie o mocy ok. 3 kW. Mieszkanie o metrażu 60 – 70 mkw. skutecznie ochłodzi klimatyzator o mocy 7 kW. Z kolei klimatyzacja do domu o 100 mkw. wymagać będzie urządzenia o mocy na poziomie co najmniej 10 kW.

Ile prądu zużywa klimatyzacja do mieszkania?

Dobra klimatyzacja domowa to klimatyzacja nie tylko wyróżniająca się cichą pracą, ale i dużą energooszczędnością. Aby można było mówić o jak najmniejszym zużyciu prądu, warto zainwestować w zakup klimatyzacji do domu o klasie A+++.

Zdaniem ekspertów z branży, najkorzystniejszym i zarazem najbardziej ekonomicznym wyborem pozostaje dziś klimatyzacja w technologii split. Jej działanie opiera się na wykorzystaniu pracy dwóch jednostek – wewnętrznej i zewnętrznej, połączonych za pomocą instalacji hydraulicznej oraz elektrycznej. Koszt zużycia prądu w takim urządzeniu wynosi od 34 groszy za godzinę, do nawet 50 groszy w układach zaliczanych do najprostszych.

Wpływ na zużycie prądu ma zainstalowanie w klimatyzatorze sprężarki inwerterowej o zmiennej wydajności. Warto podkreślić, że zazwyczaj jest tak, że im wyższa cena systemu chłodzącego, tym lepsze parametry jego pracy, a w efekcie – także niższe koszty eksploatacyjne.

Czy trzeba uzyskać zgodę na montaż klimatyzacji w bloku?

Przed zakupem i montażem klimatyzacji w bloku, warto wiedzieć, że konieczne jest dopełnienie pewnych formalności. Najważniejszą pozostaje uzyskanie zgody spółdzielni, wspólnoty lub właściciela budynku. Wymóg zgody dotyczy klimatyzatorów typu split, składających się nie tylko z jednostki wewnętrznej, jak również i jednostki zewnętrznej.

Warto podkreślić, że nie należy podejmować prób samodzielnego i samowolnego zarazem, umieszczania klimatyzatora na ścianie bloku. Wszystkie takie próby bowiem kończą się zazwyczaj obowiązkiem demontażu urządzenia. W praktyce uzyskanie zgody na montaż klimatyzatora na balkonie nie jest trudne. Gorzej może być z uzyskaniem zgody na montaż klimatyzatora na dachu lub na elewacji budynku. Trudności z uzyskaniem zgody z pewnością pojawią się zaś wówczas, gdy myślimy o montażu jednostki zewnętrznej na elewacji budynku wpisanego do rejestru zabytków. Jakkolwiek by jednak nie było – warto próbować uzyskać takie pozwolenie.

Przyjemne chłodzenie podczas upalnych dni i komfort cieplny w dni chłodniejsze – to najważniejsze korzyści nowoczesnej klimatyzacji domowej, na którą stać dziś każdego. Warto znaleźć więc optymalne urządzenie chłodnicze, by cieszyć się z najlepszej klimatyzacji w mieszkaniu.

Może to też Ci się spodoba

Mieszkanie w kamienicy – czy warto kupić i na co zwrócić uwagę? 

Zanim zdecydujesz się na zakup mieszkania w kamienicy, sprawdź kilka szczegółów prawnych oraz przeanalizuj wady i zalety takiej inwestycji. Zacznij od przejrzenia wpisu do rejestru zabytków, który jest jedną z form ochrony konserwatorskiej obok ochrony w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Bez względu na formę ochrony konserwatorskiej właściciel ma obowiązek zabezpieczenia i utrzymania zabytku oraz jego […]

Pewny wybór 25. Pozwolenie na budowę. Jak zdobyć PnB?

Podstawą formalną dla budowy domu jest pozwolenie na budowę. Bez niego nie powinno się rozpoczynać inwestycji, chyba że planujemy wybudować obiekt, dla którego wystarczające jest zgłoszenie prac budowlanych.

Czy Freedom Nieruchomości oferuje wiązaną usługę kupna nowej i sprzedaży starej nieruchomości?

Czy Freedom Nieruchomości oferuje wiązaną usługę kupna nowej i sprzedaży starej nieruchomości?

Chcesz sprzedać nieruchomość?

Napisz do nas

  Proszę o zaznaczenie zgody.