Koszty zakupu mieszkania. Co powinieneś wiedzieć?

sty 21, 2019 · Time 6 min. czytania

W pewnym momencie życia zapala ci się lampka z pomysłem: kupię mieszkanie! Tak, to ten czas kiedy, chcesz się usamodzielnić i zacząć żyć na własny rachunek, a posiadanie własnego M przestaje być już tylko marzeniem. Jak się do tego przygotować i przejść gładko przez całą transakcję?  Jakie są koszty zakupu mieszkania na rynku pierwotnym i wtórnym? Nie daj się zaskoczyć.

Proces wyboru i zakupu właściwego mieszkania na pierwszy rzut oka wydaje się bardzo prosty. Odpalasz komputer, w wyszukiwarce wpisujesz nazwę popularnego serwisu z ogłoszeniami nieruchomości lub przeglądasz strony biur pośrednictwa w twoim mieście. Robisz wstępną selekcję. Dzwonisz, umawiasz się na prezentację kilku ofert i kiedy znajdujesz to wymarzone mieszkanie, zaczynają się schody.

Nagle okazuje się, że twój budżet na zakup upragnionego mieszkania zaczyna się kurczyć. Od kolejnych osób dowiadujesz się, że w grę wchodzi nie tylko cena zakupu, ale również koszty dodatkowe, o których nie miałeś zielonego pojęcia! Tego nie przeskoczysz.

Koszty przy zakupie mieszkania u notariusza

Obowiązkowy koszt związany z zakupem nieruchomości wynika z zawarcia umowy w formie aktu notarialnego. Nawet jeśli wiesz, ile będzie wynosiła taksa notarialna, czyli wynagrodzenie notariusza (policzyłeś przecież w kalkulatorze na stronie kancelarii), to okazuje się, że musisz jeszcze doliczyć koszty sądowe, związane m.in.: z wpisem właściciela do księgi wieczystej (200 zł), z wpisem hipoteki (200 zł), z wnioskiem wieczystoksięgowym oraz z wypisami aktu notarialnego.

Kolejna niespodzianka, która czeka na ciebie w kancelarii notarialnej? “Drogi kliencie, czy zakup nieruchomości dotyczy rynku wtórnego?” Kiwasz nieśmiało głową i słyszysz: “Wobec tego trzeba dodatkowo zapłacić podatek.”

Koszty zakupu mieszkania na rynku wtórnym

Podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) to opłata skarbowa, która swym zasięgiem obejmuje czynności prawne, które nie zostały obciążone podatkiem VAT. W szczególności zaliczamy do nich: umowę sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych, umowę darowizny czy ustanowienie hipoteki. Kluczową regulacją dla PCC jest Ustawa z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Drogi kupujący, to na tobie ciąży obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych w wysokości 2% wartości rynkowej nieruchomości. Tu musisz zwrócić uwagę, że nie jest to podatek od ceny sprzedaży, ale od wartości rynkowej nieruchomości.

Urząd Skarbowy ma pięć lat na zweryfikowanie wartości nieruchomości. W sytuacji, gdy uzna, że wartość nieruchomości jest wyższa od ceny sprzedaży, poprosi cię o dopłatę 2% od różnicy. Podatek ten jest obliczany i odprowadzany bezpośrednio przez notariusza, u którego będziesz zawierał umowę.  

PCC od ustanowienia hipoteki nie jest już tak znaczącą wartością, każdorazowo wynosi bowiem 19 zł.

Koszty zakupu mieszkania od dewelopera

Ile bank weźmie prowizji za kredyt hipoteczny?

Jeśli zdecydujesz się na zakup mieszkania z rynku pierwotnego, bezpośrednio od dewelopera, unikniesz płacenia podatku od czynności cywilnoprawnych. Wynika to z faktu, że deweloper opodatkowuje sprzedaż nieruchomości podatkiem VAT w wysokości 8% lub 23%.

Jeżeli kupujemy mieszkanie o powierzchni do 150 metrów kwadratowych, to wynosi on 8%, natomiast w przypadku mieszkania powyżej 150 mkw podatek wynosi 23%.

Pogodziłeś już się z kosztami notarialnymi i tym nieszczęsnym podatkiem, które pochłonęły dużą część twojego budżetu, a tu kolejna informacja o kosztach – od doradcy z banku lub z pośrednictwa finansowego.

Prowizja banku od kredytu hipotecznego

Gdy twój budżet okaże się niewystarczający i będziesz chciał skorzystać z kredytu hipotecznego, którego udzieli ci bank, niestety w większości przypadków będziesz musiał jeszcze zapłacić prowizję.

Zazwyczaj prowizje banków stanowią 1-2% wartości zaciąganego przez ciebie kredytu. Zdarzają się oferty z prowizją 0%, ale wtedy bądź czujny – mogą pojawić się dodatkowe wymogi banku, np. w postaci obowiązkowego ubezpieczenia na życie.

Warto wspomnieć, że sprawdzony doradca finansowy jest na wagę złota, pomoże ci znaleźć najlepszą ofertę na rynku i zajmie się wszystkim od A do Z. Pamiętaj, nie zawsze „twój bank” ma bezkonkurencyjną ofertę dla ciebie. Często banki oferują lepsze warunki nowym klientom.

Prowizja dla biura nieruchomości

Współpracując z biurem nieruchomości i finalizując z nim zakup mieszkania, musisz liczyć się z prowizją. Dobry pośrednik zadba jednak o część formalną, sprawdzi wszystkie dokumenty, przygotuje umowę i zabezpieczy transakcję, żebyś ty mógł spać spokojnie.

Prowizja dla biura przy zakupie nieruchomości z reguły utrzymuje się na poziomie 2-3% jej wartości. Warto zauważyć, że w różnych regionach kraju wartość prowizji może nieznacznie się różnić.

Może się również zdarzyć, że to sprzedający pokryje całość kosztów związanych z obsługą biura nieruchomości i na końcu drogi, uda ci się uniknąć choć części dodatkowych kosztów.

Podsumowując, jeśli planujesz kupić nieruchomość bezpośrednio i za gotówkę, przygotuj się, że wszystkie koszty poboczne wyniosą około 3% wartości nieruchomości. Natomiast jeśli będziesz posiłkował się kredytem hipotecznym i współpracował z biurem nieruchomości, koszty te mogą wzrosnąć i wahać się od 5 do 8%.

Może to też Ci się spodoba

Rób Swoje 04: Znaczenie internetu w sprzedaży nieruchomości

Jaka jest rola marketingu internetowego w sprzedaży nieruchomości? Czego mogą nauczyć się pośrednicy od dużych serwisów ogłoszeniowych? Jak będzie wyglądała przyszłość rynku i odpowiedzi na kluczowe pytania, m.in.: ile powinno kosztować pojedyncze ogłoszenie i które elementy procesu kupna-sprzedaży można przenieść do internetu? O znaczeniu internetu w sprzedaży nieruchomości rozmawiamy w czwartym odcinku Freedom Podcast – […]

Rewitalizacja – jak stworzyć nowy wizerunek miasta? – cz.3

Zmiany, zmiany, zmiany – tymi słowami w najwłaściwszy sposób opisać można efekt nowych przepisów dotyczących procesu rewitalizacji. Zmieniła się ustawa, zmieniła ilość środków przeznaczonych na realizację zadań, a w konsekwencji zmienić ma się również oblicze niektórych Polskich miast. Sprawdź, co rewitalizacja dała Łodzi.

Nowe technologie w pracy pośrednika nieruchomości

Postęp technologiczny oraz szeroko rozumiana cyfryzacja naszego życia dają nieograniczone możliwości. Nie inaczej jest w biznesie, bez względu na branżę. Nikogo dzisiaj nie dziwi widok pośrednika nierozstającego się ze swoim smartfonem i tabletem. Tylko jak inteligentnie wykorzystać wszystkie gadżety, jakie ma w swoim arsenale agent nieruchomości?

Chcesz sprzedać nieruchomość?

Napisz do nas

    Proszę o zaznaczenie zgody.