Kredyt na mieszkanie i remont – czy można wziąć jednocześnie?

Aug 30, 2021 ·

Zakup nieruchomości może wiązać się z dużymi wydatkami. Bardzo często nieruchomości kupowane z rynku wtórnego, w niskich cenach, wymagają poniesienia dodatkowych nakładów finansowych, aby doprowadzić nieruchomość do wymarzonego standardu. 

Nie wszyscy klienci jednak wiedzą, iż banki pozwalają na połączenie dwóch celów w jednej umowie kredytowej (tj. kwoty na zakup nieruchomości oraz kwoty na prace remontowe). Wystarczy wypełnić tylko druk kosztorysu, który stanowi załącznik do wniosku kredytowego. Należy w nim określić zakres prac remontowych i szacowane koszty. Wtedy nie trzeba korzystać z kredytu gotówkowego, który jest droższym produktem kredytowym i remont mieszkania można sfinansować tanim kredytem hipotecznym.

Jaki wkład własny?

Większość banków w przypadku jednoczesnego kredytu na zakup i remont, wkład własny oblicza łącznie dla zakupu nieruchomości oraz celu remontowego (w zależności od banku jest to minimum 10% lub 20%). Oznacza to, iż przy obliczaniu maksymalnej kwoty kredytu sumuje się cenę, za którą nieruchomość jest nabywana oraz kwotę potrzebną na prace remontowe (te dwie kwoty stanowią wtedy dla banku całkowity koszt inwestycji).

Kiedy przelew środków?

Wypłata środków przeznaczonych na remont zazwyczaj odbywa się jednocześnie z kwotą na zakup i jest wypłacana bezpośrednio na konto Klientów. Przy wyższych kwotach, które mają być przeznaczone na prace remontowe, część banków praktykuje wypłatę tych środków w transzach. Dzięki temu może weryfikować postęp prac. Kolejna transza zostanie wypłacona tylko w sytuacji, gdy poprzednia część środków została przeznaczona na właściwy cel remontowy. Klient sam także wyznacza sobie okres, w jakim prace zostaną wykonane.

Czy potrzebne są faktury?

Każdy bank, niezależnie od tego czy środki były wypłacone w transzach czy jednorazowo, będzie wymagał rozliczenia się przez kredytobiorcę z wykorzystania przelanych pieniędzy. Większość banków akceptuje dokumentację fotograficzną, a w przypadkach dyskusyjnych wysyła swojego przedstawiciela, który weryfikuje wykonane prace. Tylko nieliczne banki będą wymagały dostarczenia faktur.

Może to też Ci się spodoba

Jakie dokumenty są potrzebne do sprzedaży nieruchomości?

Sprzedaż nieruchomości, jeśli ma być bezpieczna i skuteczna, wymaga dokładnego sprawdzenia wszelkich dokumentów. Jak nie pogubić się w ich nazwach i sprawnie poruszać się w świecie biurokracji? Nasz rozszerzony słowniczek przychodzi z szybką pomocą! Dowiedz się, jakie dokumenty są potrzebne do sprzedaży nieruchomości!

Własne biuro czy franczyza nieruchomości?

Wiele osób zastanawia się jak zacząć przygodę w branży nieruchomości. Zacząć pracę jako agent, otworzyć własne biuro, czy może zainteresować się franczyzą nieruchomości?

Trendy na rynku nieruchomości: budownictwo hamuje, odbicie w kredytach. Przegląd prasy 06.03.2023

Wygląda na to, że rynek mieszkaniowy najgorsze ma już za sobą. Fundamentalną zmianę stanowi obniżanie stóp procentowych. Widać ją w większej liczbie wniosków kredytowych. W porównaniu do stycznia 2023 r. liczba osób wnioskujących o kredyt mieszkaniowy wzrosła o 43,5 proc. Jednocześnie liczba rozpoczynanych inwestycji maleje, a zainteresowanie wynajmem wzrasta. Zapraszamy do lektury aktualnych artykułów prasowych […]

Chcesz sprzedać nieruchomość?

Napisz do nas

    Proszę o zaznaczenie zgody.