Mieszkania dla seniorów i ich dostępność na polskim rynku

mar 11, 2015 · Time 5 min. czytania

Przyszło nam żyć w społeczeństwie starzejącym się. Od ponad dekady eksperci straszą nas szybko rosnącymi wskaźnikami. Osób starszych przybywa, a wskaźnik urodzeń nadal jest bardzo niski. Już niedługo na 1 dziecko przypadać będą aż 4 osoby starsze. Jak reaguje na ten fakt rynek nieruchomości?

Wg danych GUS, liczba osób starszych w Polsce to ponad 7 mln. Coraz bardziej zmienia się społeczeństwo i jego potrzeby, a w ślad za nimi podąża także rynek. Pisząc “starszych”, mam na myśli osoby powyżej 65 roku życia. Jest to grupa osób z bogatym doświadczeniem, chcących ostanie dekady swojego życia spędzić w godnych warunkach, na które całe życie pracowali. Niestety, nie każdego seniora stać na własne mieszkanie i nie każdemu mogą pomóc w tym dzieci. Podzieliłam więc seniorów na dwie grupy: pierwszą stanowią Ci, których nie stać na zakup własnego M, a drugą Ci, którzy ten komfort mają.

Mieszkania dla seniorów – oczekiwania i potrzeby

Seniorzy są dość specyficzną grupą odbiorców. Charakteryzują ich przede wszystkim zwiększone potrzeby i wymagania. Obsługa ich oczekiwań wymaga od pośrednika wyszukanego podejścia. Potrzebują oni głównie mieszkań dwu- lub trzypokojowych, usytuowanych na parterze, niskim pierwszym piętrze lub ewentualnie w bloku z windą (ale koniecznie nową). Najlepiej żeby były to mieszkania jedynie do ewentualnego odświeżenia. Liczy się w tym przypadku szybkie wprowadzenie się bez żadnych dodatkowych kosztów. Wybór ten wiąże się z obniżającą się sprawnością ruchową.

TBS jako odpowiedź na potrzeby mieszkaniowe osób starszych

Naprzeciw nowym oczekiwaniom wychodzi rynek nieruchomości TBS. Dla przykładu, seniorzy w Poznaniu mają szansę zamienić mieszkanie komunalne na nowe, pochodzące właśnie z budownictwa społecznego. Miasto wybudowało m.in. blok przy ul. Łużyckiej, w którym znajduje się 68 mieszkań, a aż 40 z nich stanowią kawalerki. Mieszkania zostały dostosowane do potrzeb osób starszych. Nie są one jednak w zasięgu wszystkich. Cena wynajmu oscyluje w granicach 10.50 zł/m2, a wysokość kaucji jest równowartością wysokości rocznego najmu. TBS buduje mieszkania dedykowane seniorom również w Starogardzie, Szczecinie czy Warszawie. Mieszkania te posiadają szerokie drzwi, nie ma w nich progów, łazienki są przestronne. Jednym z obowiązkowych punktów jest również balkon. Bloki oczywiście wyposażone są też w nowoczesne windy. TBS jest zatem idealnym rozwiązaniem dla pierwszej grupy seniorów – tych których nie stać na zakup, ale wynajem ciągle pozostaje w zasięgu ich finansów. Dostępność tych rozwiązań jest oczywiście niewielka w stosunku do zapotrzebowania, ale najważniejsze, że miasta inwestują w tę grupę odbiorców.

Mieszkania dla seniorów z rynku wtórnego i pierwotnego

Drugiej grupie, rynek oferuje mieszkania z rynku wtórnego oraz pierwotnego. Dostępność mieszkań na parterze lub pierwszym piętrze jest jednak niewielka.  Dla Poznania, w przypadku serwisu otodom.pl, po zawężeniu wyników (tylko parter i 1 piętro), wyświetla się nieco ponad 700 ofert, a ceny zaczynają się od 150 000 zł za 35 m2. Biorąc pod uwagę liczbę mieszkańców (ponad 545 000), dostępność jest niewielka. Dla porównania, województwo dolnośląskie ma prawie 3 000 000 mieszkańców, a wg gratka.pl na sprzedaż przeznaczonych jest prawie 15 000 mieszkań, spełniających kryterium piętra oraz wielkości.  Budownictwo senioralne w większości dużych miast ma całkiem dobrze, bez większego problemu można znaleźć interesujące nas mieszkanie. Na rynku bowiem nadal panuje dominacja podaży nad popytem. Warto wziąć pod uwagę mieszkania deweloperskie, stanowiące coraz ciekawszą alternatywę dla rynku wtórnego. W każdym mieście, nawet najbardziej wymagający klient znajdzie coś dla siebie. Jeszcze jednym, bardzo znaczącym czynnikiem przy wyborze mieszkania  dla seniorów, jest jego lokalizacja. Ważne by w pobliżu znajdował się park, sklep spożywczy bądź centrum handlowe. Bardzo ważna jest bliskość lokali usługowych oraz dostęp do kultury.  Istotny jest również dostęp do usług medycznych. Jednocześnie seniorzy nie chcą się izolować, znaczące jest więc też, aby w pobliżu mieszkali ludzie młodsi z rodzinami.

Jak spełnić oczekiwania seniora?

Na co trzeba zwrócić uwagę obsługując seniora? Moim zdaniem najważniejsze jest skupienie się na realnych potrzebach takiego klienta. Te są dosyć specyficzne i wbrew pozorom, seniorzy często sami o nich nie mówią. Obsługa tego klienta wymaga empatii i otwartości. Na pewno szczerość odgrywa tu znaczącą rolę. Trzeba przede wszystkim pamiętać, że sprzedając seniorom nową nieruchomość, sprzedajemy im także nowe życie i mnóstwo nowych emocji z tym związanych.

 

Może to też Ci się spodoba

Freedom Nieruchomości Rzeszów – Lider Nieruchomości 2022!

21 kwietnia Freedom Nieruchomości Rzeszów zdobył prestiżową nagrodę. Podczas gali finałowej konkursu Lider Nieruchomości 2022, organizowanego przez Otodom, zespół z Rzeszowa zdobył statuetkę Lidera Nieruchomości. O drodze do sukcesu rozmawiamy z dyrektorem oddziału Andrzejem Bałajewiczem. – Podczas gali finałowej konkursu Lider Nieruchomości 2022 Otodom statuetka Lidera Nieruchomości powędrowała do Freedom Nieruchomości Rzeszów. Ogromne gratulacje! – […]

Pewny wybór 05: Strasznie duża prowizja, dlaczego tak drogo?

Dlaczego tak drogo? – pytanie, z którym pośrednicy spotykają się w swojej pracy na co dzień.

praca w nieruchomościach gdańsk

6 cech, których potrzebujesz do odniesienia sukcesu w nieruchomościach

W  2010 roku  w Olsztynie powstała marka, która na trwałe zmieniła branżę nieruchomości. Postawiła na jakość i świeżość, dając młodym, głodnym sukcesu ludziom szansę na zawodowe spełnienie. Wykorzystała największe atuty pokolenia Y: energię, pasję, upór i innowacyjne myślenie. Jednak aby tego dokonać, potrzebowała nietuzinkowych osób, oddających w pełni DNA Freedom.

Chcesz sprzedać nieruchomość?

Napisz do nas

    Proszę o zaznaczenie zgody.