Mieszkanie za gotówkę czy na kredyt?

Mar 17, 2016 · Time 4 min. czytania

Takiego dylematu nie ma większość kupujących nieruchomości, którym zebranie gotówki na zakup zajęłoby zbyt wiele czasu. Chcąc zamieszkać we własnym „M”, muszą zadłużyć się w banku. Co jednak w sytuacji, gdy dysponujemy wystarczającymi środkami na zakup? Czy wtedy posiłkować się kredytem, czy jednak przeznaczyć wszystkie środki na zakup nieruchomości?

Zakup mieszkania lub domu na własne potrzeby

Większość zapewne uważa, że wzięcie kredytu to ostateczność. Brak rat do spłacania powoduje większe poczucie bezpieczeństwa. W razie utraty pracy lub kryzysu w finansach osobistych nie trzeba się martwić, ze bank będzie chciał zlicytować nasze mieszkanie. Trudno odmówić racjonalności w takim podejściu, ale rozważmy zalety i wady tego rozwiązania. Co się bardziej opłaca – kupić mieszkanie za gotówkę czy na kredyt?

Kupujemy mieszkanie bez kredytu

Nabywając mieszkanie za gotówkę, wydajemy na to praktycznie wszystkie zaoszczędzone pieniądze. Jeżeli po zakupie zmieni się nasza sytuacja finansowa, stracimy pracę i tak wpadniemy w duże tarapaty. Nie będziemy w stanie pokryć bieżących wydatków. Nikt nam wtedy nie udzieli żadnego kredytu, który pozwoliłby przeczekać trudny okres. Jedynym wyjściem mogą okazać się pozabankowe firmy pożyczkowe. Jednak o tym, że trudno wyrwać się z takiej pułapki, nie trzeba chyba nikogo przekonywać.

A może jednak kredyt?

Zastanówmy się teraz, co by było gdyby mieszkanie zostało jednak częściowo zakupione na kredyt. W razie utraty pracy zostałyby nam środki nie tylko na płacenie przez kilka miesięcy rat kredytu, ale też i na w miarę normalne życie. Dałoby nam to szansę na spokojne poszukiwanie nowej pracy. Mielibyśmy też wystarczająco dużo czasu na ewentualną sprzedaż nieruchomości. Wydaje się więc, że lepiej jednak nie inwestować wszystkich oszczędności w zakup nieruchomości.

Jeszcze inaczej przedstawia się sytuacja osób prowadzących działalność gospodarczą. Dla nich niezbędne jest posiadanie zawsze jakichś oszczędności, ponieważ nie mają stałych miesięcznych dochodów. Poza tym, wydanie zbyt dużych środków na własne potrzeby, może uniemożliwić im inwestowanie w rozwój firmy. Kredyt hipoteczny jest przecież najtańszą formą pożyczania pieniędzy. Zawsze warto rozważyć, czy dla przyszłości naszego biznesu nie będzie lepsze zainwestowanie środków w firmę, a nie we własne mieszkanie czy dom.
Zakup nieruchomości traktowany jako inwestycja

Od jakiegoś czasu dużo mówi się o naszych przyszłych emeryturach, a zwłaszcza o tym, że nie pozwolą one na normalne życie. Wiele osób stara się więc sama zapewnić sobie przyszłość. Popularną formą inwestycji jest zakup mieszkania pod wynajem. Mimo, że dysponujemy gotówką na taki zakup to i tak zawsze warto rozważyć sfinansowanie takiej transakcji przynajmniej częściowo z kredytu. Przede wszystkim może nam to umożliwić zakup nie jednego, a np. dwóch mieszkań. Czynsz uzyskany z najmu pozwoli nam na pokrycie części raty. Poza tym, inwestycji dokonujemy w czasie, kiedy jesteśmy aktywni zawodowo i mamy jakieś nadwyżki finansowe. Jeżeli nie będziemy musieli przeznaczać części dochodu na ratę kredytu, to może się okazać, że zamiast oszczędzać wydamy pieniądze zupełnie nieracjonalnie. Część z nas potrzebuje jakiejś motywacji do odkładania pieniędzy. Spłata kredytu na mieszkanie kupione w celach inwestycyjnych może okazać się najlepszym sposobem na wymuszenie oszczędności.

 

Może to też Ci się spodoba

Czy aby wykonywać zawód pośrednika muszę mieć własny samochód i prawo jazdy?

Czy aby wykonywać zawód pośrednika muszę mieć własny samochód i prawo jazdy?

Jak szybko sprzedać działkę?

Może się wydawać, że niezabudowany grunt jest nieruchomością, której sprzedaż jest najmniej problemowa w porównaniu z mieszkaniami czy domami. Nic bardziej mylnego!

Rząd chce zwiększyć dostępność gruntów pod budownictwo mieszkaniowe. Przegląd prasy 10.07.2023

Rząd chce zwiększyć dostępność gruntów pod budownictwo mieszkaniowe przez alokowanie części gruntów w planach miejscowych samorządów.

Chcesz sprzedać nieruchomość?

Napisz do nas

    Proszę o zaznaczenie zgody.