NBP: ceny mieszkań wciąż rosną. Przegląd prasy 20.11.2023

lis 20, 2023 · Time 4 min. czytania

Średnia cena transakcyjna mkw. w 7 największych miastach wynosi już niespełna 12 tys. zł, a w Warszawie niecałe 14 tys. zł. Chociaż są to wysokie ceny, to widać jednocześnie, że dynamiki wzrostów zarówno kwartał do kwartału, jak i rok do roku okazują się być jednocyfrowe. Takie wnioski można wyciągnąć z nowych danych Narodowego Banku Polskiego (NBP). To właśnie ceny nieruchomości są najbardziej gorącym tematem rynku w ostatnim kwartale 2023 roku.

Przegląd prasy

5% Polaków zamierza skorzystać z oferty Bezpieczny Kredyt 2% do końca w 2023 roku. Bank.pl, 14.11.2023

Sytuacja kredytowa Polaków normalizuje się. O kredyt jest łatwiej niż rok temu, ale Polacy nadal niechętnie zaciągają nowe zobowiązania kredytowe. Wyjątkiem są kredyty hipoteczne, na które popyt windowany jest przez program Bezpieczny Kredyt 2%. Na rynku brakuje mieszkań, co powoduje wzrost cen transakcyjnych w największych miastach. Zmiany te widać wyraźnie w tegorocznej edycji raportu InfoKredyt, w którym Związek Banków Polskich przeanalizował sytuację kredytową Polaków.

Źródło: 5% Polaków zamierza skorzystać z oferty Bezpieczny Kredyt 2% do końca w 2023 roku

NBP podało średnie dane transakcyjne z rynku nieruchomości. Rynek pierwotny i wtórny notuje wzrosty, ale mniej spektakularne niż można było się spodziewać. Strefa Inwestorów, 15.11.2023

Według danych Narodowego Banku Polskiego (NBP) ceny mieszkań, szczególnie z rynku pierwotnego rosną. Średnia cena transakcyjna mkw., w 7 największych miastach wynosi już niespełna 12 tys. zł, a w Warszawie niecałe 14 tys. zł. Jednak dynamiki wzrostów zarówno kwartał do kwartału, jak i rok do roku okazują się być jednocyfrowe, a na niektórych rynkach widać nawet spadki.

Źródło: NBP podało średnie dane transakcyjne z rynku nieruchomości

Wzrost cen mieszkań zbyt wysoki. “Bezpieczny kredyt 2 proc. może być stopniowo wygaszany”. Money.pl, 16.11.2023

Ten wzrost cen, z którym mamy do czynienia na przestrzeni 2023 r. to wzrost zbyt wysoki jak na stabilny rynek. Można powiedzieć, że nas to cieszy, bo przekłada się nam na marże, natomiast patrząc na rynek długofalowo – ten wzrost jest za wysoki, powinien być stabilny i dość powolny, wtedy łatwiej się planuje swoją przyszłość na rynku – wyjaśniał prezes Dom Development Jarosław Szanajca.

Źródło: Wzrost cen mieszkań zbyt wysoki

Polityka mieszkaniowa. Oto cztery największe wyzwania dla nowego rządu. Forsal.pl, 17.11.2023

Kurz po wyborczych zmaganiach zaczyna opadać, co oznacza powrót do prozaicznej, polskiej rzeczywistości. Problemy mieszkaniowe są już od dawna jej ważnym elementem. Wydaje się jednak, że skala wyzwań stojących przed nowym rządem jest większa aniżeli cztery lata wcześniej. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili krótko opisać najważniejsze obszary problemowe dotyczące mieszkalnictwa.

Źródło: Oto cztery największe wyzwania dla nowego rządu

Nowy rząd chce opanować rynek nieruchomości, ale kredyt 0 proc. to proszenie się o kłopoty. Wprost.pl, 18.11.2023

Brak mieszkań dla przeciętnie zarabiających Polaków staje się coraz bardziej naglącym problemem społecznym. Nie można powiedzieć, że odchodzący rząd nie próbował go rozwiązać – owszem, podjął kilka prób, ale nie osiągnął stawianych sobie celów. „Mieszkanie Plus” zakończyło się blamażem, „Bezpieczny kredyt” wprawdzie umożliwił tysiącom rodzin zakup mieszkania, ale jednocześnie tak wywindował ich ceny, że dziś trzeba się zapożyczyć na znacznie większą kwotę niż choćby rok temu, by sfinalizować zakup. Efekt jest więc taki, że posiłkując się kredytem z dopłatami Polacy będą mogli kupić nieruchomości, ale koszt spłaty kredytu będzie prowadził do większej wyrwy w domowym budżecie.

Źródło: Nowy rząd chce opanować rynek nieruchomości

Ewelina Zdancewicz

Content manager Freedom

Content manager marki. Od 2014 roku związana z dziennikarstwem i marketingiem. Specjalistka w zakresie tworzenia skutecznych treści reklamowych i storytellingu marki. Posiada tytuły Competent Communicator oraz Competent Leader marki Toastmasters International.

Może to też Ci się spodoba

Prowizja biura nieruchomości – co wchodzi w jej skład i dlaczego jest pobierana?

Co wchodzi w skład prowizji i dlaczego biura nieruchomości ją pobierają? Wynagrodzenie pośrednika nieruchomości – co wchodzi w jego skład?Prowizja to forma wynagrodzenia za dokonanie usługi. Usługi będącej niczym innym jak czynnością bądź czynnościami pożytecznymi, polegającymi na działaniach prowadzących do zaspokajania sprecyzowanych potrzeb lub dostarczania określonych korzyści.  Co wchodzi w skład prowizji i dlaczego biura nieruchomości […]

WIBOR – prognozy 2023. Czy to już koniec z WIBORem?

Kiedy wskaźnik WIRON zastąpi WIBOR? Jak WIBOR wpływa na ratę kredytu i czy zmiana wskaźnika jest w stanie zagwarantować klientom tańsze kredyty? Beata Trzcińska, ekspert finansowy Notus Finanse S.A. wyjaśnia, jak wygląda aktualna sytuacja wskaźników WIBOR i WIRON. Co to jest WIBOR i WIRON? WIBOR jest częścią składową oprocentowania naszych kredytów opartych o zmienną stopę […]

Chcesz sprzedać nieruchomość?

Napisz do nas

    Proszę o zaznaczenie zgody.