Niższy podatek od garażu i miejsca postojowego. I to o 10 razy!

paź 19, 2023 · Time 3 min. czytania

18 października Trybunał Konstytucyjny podjął decyzję o tym, że garaż i mieszkanie mają być objęte taką samą stawką podatku od nieruchomości, właściwą dla mieszkania. To oznacza, że podatek od garażu i miejsca postojowego będzie mniejszy 10 razy niż obecnie.

Garaż podziemny. Wejście do garażu

Trybunał nakazał zmianę przepisów podatkowych najdalej od 2025 roku. Chociaż na realne zmiany trzeba poczekać, to wciąż jest to dobra wiadomość dla wszystkich właścicieli miejsc postojowych oraz garaży.

Garaż uznany za element mieszkania

Jeszcze obecnie cena podatku za garaż i miejsce postojowe zależy od tego, czy hala garażowa posiada odrębną księgę wieczystą od mieszkania. W takich przypadkach jest ona traktowana jako oddzielny lokal, ale bez funkcji mieszkalnych. To powoduje, że stosowane są dwie stawki podatku od nieruchomości:

  • maksymalnie 1 zł za mkw. w przypadku lokali mieszkalnych,
  • i nie więcej niż 9,71 zł za mkw. dla garażu, jako niemieszkalnej, pozostałej części budynku.

Ustalenie konkretnych stawek podatku należy do kompetencji gminy. 18 października Trybunał Konstytucyjny pochylił się nad tą kwestią i orzekł, że przepisy dotyczące stawek opodatkowania za miejsce w hali garażowej są niezgodne z Konstytucją. Wskazał przede wszystkim na niezgodność z zasadą szczególnej określoności regulacji daninowych w zakresie, w jakim stawki podatku za garaż są uzasadnione od tego, czy jest on wyodrębniony w osobnej księdze wieczystej.

Garaż podziemny

TK uznał za niesprawiedliwe nałożenie dużo większego, ponad dziesięciokrotnie wyższego podatku na podatników, których garaże posiadają wyodrębnioną księgę wieczystą.

Garaż czy miejsce postojowe są elementem mieszkania. Właśnie dlatego niezależnie od tego, czy posiada on wyodrębnioną księgę wieczystą, czy nie, to powinien być opodatkowany w taki sam sposób.

Przed nami nowa ustawa o podatku od nieruchomości?

Trybunał Konstytucyjny odroczył utratę mocy prawnej zaskarżonych przepisów do 1 stycznia 2025 r. Powołał się przy tym na interes publiczny, w szczególności związany z trudną sytuacją finansową gmin.

Trybunał Konstytucyjny wyznaczył w zakresie reformy ustawodawcy wprowadzenie nowej ustawy o podatku od nieruchomości. Nowe przepisy regulujące te stawki mają wejść w życie od 2025 roku. Wiele jego najważniejszych elementów będzie musiało się zmienić.

Czytaj także: RPP znowu obniżyła stopy procentowe!

Ewelina Zdancewicz

Content manager Freedom

Content manager marki. Od 2014 roku związana z dziennikarstwem i marketingiem. Specjalistka w zakresie tworzenia skutecznych treści reklamowych i storytellingu marki. Posiada tytuły Competent Communicator oraz Competent Leader marki Toastmasters International.

Może to też Ci się spodoba

Praca w sprzedaży – plusy i minusy [infografika]

Sprzedaż to zdecydowanie jedna z najważniejszych obecnie umiejętności na rynku pracy. Co więcej, jej znaczenie z pewnością wzrośnie. Interesujesz się karierą w tej branży i zastanawiasz się, z czym wiąże się praca w sprzedaży? Zobacz, co o jej plusach i minusach sądzą agenci nieruchomości.

Czy można przenieść kredyt hipoteczny do innego banku?

Czy wiesz, że kredyt hipoteczny nie oznacza ślubu z danym bankiem? Zdecydowanie nie musisz przyrzekać, że nie opuścisz danej instytucji „aż do ostatniej raty”. Często klienci nie zdają sobie sprawy z tego, że mogą przenieść kredyt do innego banku. Refinansowanie kredytu, to nic innego, jak przejęcie zobowiązania przez inny bank i dalsze jego spłacanie na […]

Mam już stałą pracę. Czy mogę dorobić jako pośrednik?

Mam już stałą pracę. Czy mogę dorobić jako pośrednik?

Chcesz sprzedać nieruchomość?

Napisz do nas

    Proszę o zaznaczenie zgody.