Nowe przepisy prawa budowlanego wejdą później. Przegląd prasy 30.10.2023

paź 30, 2023 · Time 3 min. czytania

Nowe przepisy prawa budowlanego wejdą później. Będą obowiązywać nie od 1 stycznia, ale od 1 kwietnia 2024 roku. Chodzi o zmiany w warunkach technicznych, dotyczących budynków i ich usytuowania. Celem tych zmian jest zwalczanie nadużyć na rynku nieruchomości.

Przegląd prasy

W rok mieszkania podrożały nawet o 28 procent. To nie koniec rajdu cenowego. TVN24.pl, 24.10.2023

Ceny nieruchomości w miastach rosną, w Krakowie nawet o 28 procent. Za metr kwadratowy mieszkania w stolicy trzeba zapłacić średnio około 17 tysięcy złotych, a w Białymstoku ponad 9 tysięcy złotych.

Źródło: W rok mieszkania podrożały nawet o 28 procent

Stop patodeweloperce. Money.pl, 26.10.2023

Podpisałem rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakimi powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie – poinformował w czwartek minister rozwoju i technologii Waldemara Buda na konferencji prasowej, której tematem było podpisanie przez ministra rozporządzenia przeciwdziałającemu zjawisku tzw. patodeweloperki.
Zaznaczył, że patodeweloperka to “bardzo głośny temat”, lecz podkreślił, że jest to “zjawisko marginalne”, które “pojawia się w niewielkim procencie podmiotów, które się tym trudnią, ale bardzo dotkliwe i bardzo głośne”.

Źródło: Stop patodeweloperce

Na wniosek deweloperów nowe przepisy prawa budowlanego wejdą później. Forsal.pl, 27.10.2023

Celem tych zmian jest zwalczanie nadużyć na rynku nieruchomości.Wśród zmian znajdują się takie, które znacząco zmieniają obowiązujące zasady. Np. minimalna odległość, jaką budynki mieszkalne o czterech piętrach lub więcej muszą utrzymywać od granicy działki, zostanie zwiększona do co najmniej pięciu metrów, bez względu na to, czy w ścianie budynku znajdują się okna lub drzwi, czy nie. Dotychczasowa minimalna odległość wynosiła trzy metry w przypadku ścian bez okien lub drzwi, a cztery metry w przypadku ich posiadania.

Źródło: Na wniosek deweloperów nowe przepisy prawa budowlanego wejdą później

Czego chce branża do przyszłego rządu. Rzeczpospolita. 27.10.2023

Nie wiadomo, jakie programy dla nieruchomości przyjmie nowy rząd. Branża radzi, żeby po prostu budować więcej mieszkań. Do tego potrzebne są jednak ziemia, proste procedury i stabilne prawo.

Źródło: Czego chce branża do przyszłego rządu

Polacy nie chcą się wiązać z najmem na dłużej. To tymczasowe rozwiązanie w drodze do własnego lokum. Bankier.pl, 29.10.2023

Polacy traktują jeszcze najem jako rozwiązanie przejściowe na drodze do nabycia własnego lokum. Standardowy czas obowiązywania umowy najmu w Polsce to 12 miesięcy. Także finansowe i kulturowe uwarunkowania powodują, że polski rynek najmu wciąż pozostaje mniej rozwinięty niż w Europie Zachodniej.

Źródło: Polacy nie chcą się wiązać z najmem na dłużej

Ewelina Zdancewicz

Content manager Freedom

Content manager marki. Od 2014 roku związana z dziennikarstwem i marketingiem. Specjalistka w zakresie tworzenia skutecznych treści reklamowych i storytellingu marki. Posiada tytuły Competent Communicator oraz Competent Leader marki Toastmasters International.

Może to też Ci się spodoba

Korzyści ze współpracy – rola agenta w podejmowaniu decyzji przez klienta

Nasze życie jest nierozłącznie związane z podejmowaniem decyzji. W każdym jego obszarze decydujemy się na jakieś konkretne rozwiązania, które są bardziej lub mniej dla nas korzystne. Codziennie podejmujemy decyzje, część z nich jest tak prozaiczna, że robimy to podświadomie, inne zaś wymagają od nas czasu i namysłu, ponieważ są dla nas ważne. W najważniejszych decyzjach, które […]

12 praw nabywców nieruchomości. Jak sprzedać i nie stracić?

Sprzedaż nieruchomości to złożony proces, na którego powodzenie wpływa wiele czynników. Kluczem do finalizacji transakcji jest znalezienie zdecydowanego i wypłacalnego nabywcy. Samo ogłoszenie nie wystarczy. Warto znać zasady negocjacji i typowe zachowania kupującego. Jakie mechanizmy stoją za podejmowaną przez niego ostateczną decyzją? Poznaj 12 praw nabywców nieruchomości. Planujesz sprzedać nieruchomość? Pobierz checklistę – o co […]

Adaptacja poddasza – na co zwrócić uwagę?

Znalazłeś wymarzone miejsce do zamieszkania lub świetną lokalizację pod inwestycję. I co dalej? Jakie czyhają na Ciebie zagrożenia, a na jakie korzyści możesz liczyć? Adaptacja poddasza – na co zwrócić uwagę? Przeczytaj nasz poradnik. Poddasze. Przede wszystkim musisz mieć na uwadze dosłowność znaczenia tego słowa. Będziesz mieszkać dosłownie “pod dachem”. I to jest Twój punkt […]

Chcesz sprzedać nieruchomość?

Napisz do nas

    Proszę o zaznaczenie zgody.