Nowy rynek mieszkaniowy w Polsce. Przegląd prasy 05.02.2024

lut 05, 2024 · Time 4 min. czytania

Nie da się ukryć, że w ciągu ostatnich lat na polskim rynku nieruchomości wiele się zmieniło. Nie chodzi tylko o galopujące ceny mieszkań. Chodzi przede wszystkim o warunki mieszkaniowe, do jakich obecnie dążymy. Rozrost przestrzeni życiowej, cywilizowanie się polskich mieszkań i uwłaszczanie się lokatorów – takie wnioski na temat rynku nieruchomości w Polsce płyną z Narodowego Spisu Powszechnego, które opublikował Główny Urząd Statystyczny. Więcej w nowym Przeglądzie prasy Freedom!

Przegląd prasy

Klienci rzucili się na wielką płytę. Rzeczpospolita, 01.02.2024

Małgorzata Porowska, dyrektor z agencji Freedom Nieruchomości Warszawa Mokotów, potwierdza: oferta wielkopłytowych mieszkań rzeczywiście zmalała. Na starcie programu „Bezpieczny kredyt 2 proc.” klienci wybierali budynki z cegły. Wyjątkowym powodzeniem, jak zawsze zresztą, cieszyły się kamienice oraz mieszkania na nowych osiedlach – mówi dyrektor Porowska. – Tych mieszkań nie wystarczyło dla wszystkich. Spora grupa beneficjentów programu dopłat musiała rozpocząć poszukiwania w wielkiej płycie. Dla wielu te mieszkania były bardzo dobrym wyborem – ocenia.

Źródło: Klienci rzucili się na wielką płytę

O 92 proc. r/r wzrosła wartość zapytań o kredyty mieszkaniowe w styczniu 2024 r.

W styczniu 2024 r. o kredyt mieszkaniowy wnioskowało 22,58 tys. potencjalnych kredytobiorców w porównaniu do 13,25 tys. rok wcześniej, co przekłada się na wzrost r/r o 70,3 %. W porównaniu do grudnia 2023 r. liczba osób wnioskujących o kredyt mieszkaniowy spadła jednak o 51,3%. Średnia wartość wnioskowanego kredytu mieszkaniowego wyniosła w styczniu 2024 r. 426,88 tys. zł i była wyższa o 23,4% niż w styczniu 2023 r. W porównaniu do grudnia 2023 r. spadła ona jednak o 1,9%.

Źródło: O 92 proc. r/r wzrosła wartość zapytań o kredyty mieszkaniowe w styczniu 2024 r.

Tak mieszkają Polacy. W 10 lat sporo się zmieniło. Bankier.pl, 02.02.2024

Rozrost przestrzeni życiowej, cywilizowanie się polskich mieszkań i uwłaszczanie się lokatorów – takie wnioski dotyczące polskiej „mieszkaniówki” płyną z Narodowego Spisu Powszechnego, które opublikował Główny Urząd Statystyczny.

Źródło: Tak mieszkają Polacy. W 10 lat sporo się zmieniło

“Mieszkanie na start”. Branża ocenia nowy tani kredyt hipoteczny. Bankier.pl, 03.02.2024

Z początkiem 2024 r. banki zakończyły przyjmowanie wniosków o “Bezpieczny kredyt 2 proc.” Niedługo potem nowy rząd zapowiedział kolejny program wsparcia dla mieszkalnictwa. Przedstawił też kilka jego wstępnych założeń. Jak oceniają je analitycy, deweloperzy i ekonomiści oraz jaką spuściznę pozostawił po sobie “Bezpieczny kredyt 2 proc.”
Źródło: Branża ocenia nowy tani kredyt hipoteczny

Stagnacja na rynku nieruchomości luksusowych. W wielu miastach ceny spadną. Forsal.pl, 04.02.2024

Jak wynika z raportu opublikowanego przez Bloomberg, ponad połowa z 30 miast na świecie monitorowanych przez Savills Plc odnotuje w 2024 r. wolniejszy roczny wzrost wartości nieruchomości mieszkalnych. Ogólnie rzecz biorąc, firma z branży nieruchomości spodziewa się, że wzrost wartości luksusowych domów spowolni w tym roku do 0,6 proc. z 2,2 proc. w 2023 r., co stanowi najniższy wzrost od 2019 r.
Źródło: Stagnacja na rynku nieruchomości luksusowych

W rok ceny mieszkań w stolicy skoczyły o jedną czwartą. Drożej też w innych miastach. Money.pl, 04.02.2024

Wzrost cen za metr kwadratowy mieszkania w Warszawie od stycznia do grudnia 2023 r. wyniósł imponujące 3217 zł, czyli aż 24 proc. Sprawdzamy, jakie były globalne czynniki wpływające na rynek nieruchomości w Polsce. Które miasta poza “wielką siódemką” doświadczyły podobnego wzrostu cen?
Źródło: W rok ceny mieszkań w stolicy skoczyły o jedną czwartą

Ewelina Zdancewicz

Content manager Freedom

Content manager marki. Od 2014 roku związana z dziennikarstwem i marketingiem. Specjalistka w zakresie tworzenia skutecznych treści reklamowych i storytellingu marki. Posiada tytuły Competent Communicator oraz Competent Leader marki Toastmasters International.

Może to też Ci się spodoba

Pobierz Raport Rynku Nieruchomości 2020/2021

Za nami wyjątkowy rok. Pełen wyzwań, trudnych chwil i nieoczekiwanych zwrotów akcji. Zobacz, co się zmieniło i z czym przyjdzie nam się mierzyć w 2021. Pobierz raport o rynku nieruchomości i wykorzystaj tę wiedzę do podejmowania lepszych decyzji.

10 najważniejszych zasad home stagingu

Porządek, światło, przestrzeń, dodatki – w kilku prostych krokach możesz sprawić, że mieszkanie na sprzedaż nabierze nowego blasku. Sztukę aranżowania nieruchomości pod profesjonalne sesje zdjęciowe, prezentacje podczas dni otwartych, a w konsekwencji szybką sprzedaż nazywamy home stagingiem. Poznaj 10 najważniejszych zasad home stagingu. Według badań na rynku amerykańskim, przygotowanie mieszkania lub domu do sprzedaży z […]

Czy w związku z epidemią spadną ceny nieruchomości? WYWIAD

Epidemia koronawirusa zmieniła tak naprawdę wszystko. Świat się nagle zatrzymał, nikt do końca nie wie, co będzie dalej, a powrót do dotychczasowej normalności może okazać się trudny lub wręcz niemożliwy. Wielu z nas będzie musiało zrewidować swoje plany, zwłaszcza te duże, jak choćby zakup czy sprzedaż nieruchomości. Zapytaliśmy więc Martę Kosińską z serwisu szybko.pl, czy […]

Chcesz sprzedać nieruchomość?

Napisz do nas

    Proszę o zaznaczenie zgody.