O co warto zadbać w biznesie na swoim?

Jun 18, 2020 · Time 6 min. czytania

Własny biznes – marzenie wielu z nas i synonim niezależności. Jednak to właśnie bycie swoim własnym szefem sprawia, że sami musimy  zatroszczyć się o wszystkie podstawowe kwestie. Na co szczególnie zwrócić uwagę by zachować płynność i motywację do działania? Podpowiadamy!

Mam plan

Przy zakładaniu własnej działalności biznesplan wydaje się właściwie oczywistością, prawda? Niestety tylko z założenia. Rzecz, która ma faktycznie wyznaczać poszczególne etapy rozwoju firmy oraz jej zarys często traktowana jest po macoszemu. Brakuje szczegółów, dokładnej analizy i celów biznesowych, a bez tego szybko można zboczyć z drogi. Co więcej taki dokument, jest niezwykle ważny gdy chcemy starać się o finansowanie i przekonać inwestorów do wsparcia naszych pomysłów. Biznesplan to również dodatkowa perspektywa, nieco bardziej realistyczna, która pozwala nam przeanalizować w realu jak nasz genialny pomysł ma się do wymagań rynku i konsumentów. To przełożenie koncepcji i założeń na rzeczywisty, biznesowy grunt. Co potrafi dobry biznesplan?

  • pozwoli Ci wstępnie zaplanować budżety
  • da Ci pogląd na przekrój Twoich konsumentów, wielkość grupy docelowej
  • podniesie wiarygodność projektu w oczach inwestorów
  • pokaże Twoim pracownikom jasne wytyczne oraz oczekiwania

Cenny feedback

Często przekonani o genialności i unikalności naszego pomysłu na biznes nie potrafimy spojrzeć z dystansu na nasze możliwości. Zapominamy też, że właściwą wartość naszego produktu docelowo weryfikuje klient. To on determinuje jego sukces, więc warto już na samym początku testów wziąć sobie do serca feedback od użytkowników. Mają dodatkowo tę przewagę, że zobaczą produkt takim jaki jest naprawdę, bez idealizowania go i przetestują pod kątem użyteczności. Warto więc zwrócić uwagę na informacje zwrotne otrzymywane bezpośrednio od klientów oraz zgłaszane do działu obsługi klienta. 

Doświadczenie w zarządzaniu firmą

To w zasadzie jeden z głównych czynników odpowiedzialnych za bankructwo startupów. Szacuje się, że aż 90% z nich upada po roku działalności. Niestety nawet przełomowy pomysł czy technologia nie obroni się sam, potrzeba tutaj doświadczonej kadry menedżerskiej, która opracuje strategię, zadba o płynność finansową i zrekrutuje wykwalifikowanych pracowników. Jeśli jesteśmy przekonani, że nasze kompetencje nie są wystarczające by zarządzać firmą, można rozważyć pomoc profesjonalistów – doświadczonych inwestorów, którzy za odpowiednio wysoki procent dochodu wezmą na swoje barki kierowanie przedsiębiorstwem oraz zapewnią finansowanie. Dużym plusem takiej decyzji jest również fakt, że inwestor korzysta z własnych środków finansowania, w przeciwieństwie do np. spółek VC, które obarczone są wysokim ryzykiem.

Kwestie prawne

To w zasadzie jeden z pierwszych kluczowych wyborów przed którym staniemy. Opcji do wyboru jest wiele i określają one nie tylko rodzaj zobowiązania, ale również np. wysokość płaconych podatków. Do wyboru mamy:

  • jednoosobową działalność – nie nakłada na przedsiębiorcę żadnych wymogów odnośnie kapitału, obowiązuje nas podatek dochodowy i pełna odpowiedzialność majątkowa za zobowiązania,
  •  spółki cywilne lub spółki prawa handlowego – to już co najmniej dwuosobowa działalność oraz wymagania co do nazwy, rejestracji, rodzaju umowy, księgowości oraz odpowiedzialności za zobowiązania

Pełen opis poszczególnych rodzajów działalności znajdziesz między innymi narządowej stronie.

Ile to kosztuje, czyli ulgi i podatki

Po pierwsze – ZUS. Zanim zostaniemy zmuszeni do zapłacenia jego pełnej kwoty, przez 24 miesiące będziemy mogli płacić preferencyjną stawę, czyli około 550 złotych, lub przez pierwsze 6 miesięcy być całkowicie zwolnionym z płatności. Niestety po upływie 2 lat kwota ta wzrośnie do ok. 1500 zł jeżeli prowadzimy jedną działalność, w przypadku gdy np jesteśmy wspólnikami dwóch lub więcej spółek, kwota ta odpowiednio się zmieni.

VAT – jego comiesięczna wysokość jest ściśle skorelowana z naszymi firmowymi wydatkami. Od każdego zakupu związanego z naszą działalnością możemy odliczyć podatek VAT w wysokości 23% lub 9%. Wrzucić w koszta możemy zazwyczaj wydatki na podróże, materiały biurowe, paliwo, noclegi. To, co dokładnie jest naszym narzędziem pracy określa rodzaj naszej działalności. W przypadku wątpliwości warto zapytać księgową o rodzaje towarów i usług, które możemy odliczyć.

Innovation Box – obowiązuje od niedawna i jest wsparciem dla nowoczesnych sektorów gospodarki. Polega na uldze podatkowej – dochody za patenty oraz prawa własności intelektualnej są opodatkowane (mowa tu o podatku dochodowym PIT) na poziomie jedynie 5%. Warunkiem jest bycie właścicielem lub współwłaścicielem praw intelektualnych lub posiadać wyłączną licencję na ich użytkowanie.

Zmierz możliwości

Własna działalność może wydawać się skomplikowaną i kosztowną sprawą. Aby rozwinąć firmę, która będzie sprawnie funkcjonować oraz przetrwa na rynku potrzebny jest cały wachlarz kompetencji, ogromne zaangażowanie i bycie na bieżąco ze zmieniającym się rynkiem. To opcja dla zmotywowanych i zorganizowanych. Warto przed jej podjęciem dobrze zbadać rynek oraz case studies podobnych firm. Inspiracji i źródeł wsparcia jest tak naprawdę bardzo wiele – od osób oferujących płatne doradztwo po programy finansowania, zarówno unijne jak i rządowe. Ważne, żeby być dobrze zorientowanym i słuchać jak odbiorcy i rynek reagują na nasz produkt – ta darmowa pomoc może okazać się dla naszego biznesu bezcenna.

Może to też Ci się spodoba

Stan deweloperski mieszkania lub domu – na co zwrócić uwagę?

Wiele osób, nabywających nieruchomości na rynku pierwotnym, spotyka się z pojęciem „stan deweloperski”. Co się pod nim kryje? Otóż stan deweloperski to nieokreślony żadnymi przepisami prawa standard wykończenia nowo wybudowanego lokalu lub domu jednorodzinnego. Jest to pojęcie nieco umowne i stan ten może być różny u każdego dewelopera. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę. Stan […]

Samouczek Prawny – innowacyjne narzędzie dla Agentów Freedom Nieruchomości

Podczas lipcowej Konferencji Partnerów Freedom Nieruchomości Marta Szczepkowska – Sadoch, Dyrektor ds. Prawnych i Administracji, zaprezentowała uczestnikom rewolucyjne narzędzie jakim jest Samouczek Prawny. Zakres i sposób działania platformy oraz udogodnienia jakie przynosi w codziennej pracy, spotkały się z ogromnym entuzjazmem zgromadzonych gości. W ostatnich tygodniach, Samouczek został przekazany do używania agentom. Dziś porozmawiamy o kulisach […]

Agent nieruchomości – czy warto zacząć pracę jako pośrednik?

Praca agenta nieruchomości jest niezwykle pasjonująca i satysfakcjonująca. Charakteryzuje się elastycznym czasem pracy, wysokimi zarobkami, regularnymi kontaktami z klientami oraz ciągłą nauką i dostosowaniem pracy do stale zmieniającego się rynku. Jednak czy każdy może zostać pośrednikiem i czy warto zostać agentem nieruchomości? Praca agenta nieruchomości to elastyczny czas pracy Jeżeli jesteś osobą, która chciałaby rozpoczynać […]

Chcesz sprzedać nieruchomość?

Napisz do nas

    Proszę o zaznaczenie zgody.