Pomysł na biznes w 2019 roku - franczyza nieruchomości

kwi 29, 2019 · Time 14 min. czytania

Jeśli nie odziedziczyłeś w spadku fortuny, chcesz założyć własny biznes i zacząć zarabiać duże pieniądze, ale nie masz pomysłu, to dobrze trafiłeś. W tym artykule wskażemy ci jedną z możliwych propozycji na rentowny biznes – pokażemy na przykładach, czym jest franczyza i jak ją prowadzić. Opowiemy o branży nieruchomości i krok po kroku przeprowadzimy Cię przez proces zakładania biura nieruchomości w oparciu o franczyzę. Pomysł na biznes w 2019 roku? Sprawdź franczyzę nieruchomości.

Gdy biznes zaczyna się od zera i dobrego pomysłu

Według danych magazynu “Forbes” z marca 2019 roku na świecie żyje 2 153 miliarderów. Jedni odziedziczyli fortunę w spadku, inni sami znaleźli pomysł, jak dorobić się wielkich pieniędzy. Do tej drugiej grupy należy najbogatszy człowiek świata, Amerykanin Jeff Bezos. Majątek właściciela Amazon szacuje się na 131 miliardów dolarów.

Jak Bezos dorobił się fortuny? W wieku 30 lat zrezygnował z posady wiceprezesa nowojorskiej firmy finansowej i zaczął rozwijać swój pomysł na biznes. W dobie raczkującego internetu księgarnia internetowa okazała się hitem, choć swoją siedzibę miała na początku w jednym z domów z garażem w Seattle. Z pomocą żony Bezosa, Cadabra.com stawała się coraz bardziej popularna w Stanach. Po kilku latach rozwoju, serwis zmienił nazwę na Amazon i dziś jest znany na całym świecie.

Rentowny biznes w Polsce

Jak to wygląda w Polsce? Na liście 100 najbogatszych Polaków magazynu “Forbes” w 2019 roku znalazło się aż 43 miliarderów. Dwóch z nich zarabia m.in. na nieruchomościach:

 • Zbigniew Jaroszek (nr 9), którego majątek sięga 3,4 mld zł (nieruchomości, zakłady bukmacherskie),
 • Grzegorz Jankilewicz (nr 42), którego majątek wynosi 1 010 mld zł (paliwa, nieruchomości).

Wśród milionerów znajdziemy ośmiu przedsiębiorców, inwestujących w nieruchomości:

 • rodzina Likusów (nr 49), majątek w wysokości 895 mln zł (nieruchomości),
 • Sobiesław Zasada (nr 64), 769 mln zł (nieruchomości, inwestycje),
 • Krzysztof Suski (nr 69), 714 mln (nieruchomości),
 • Józef Wojciechowski (nr 76), 663 mln zł (nieruchomości),
 • Mieczysław Ciomek (nr 98), 510 mln (nieruchomości, materiały budowlane),
 • Jacek Sarnowski (nr 99), 510 mln zł (nieruchomości, materiały budowlane).

Inwestowanie w nieruchomości jest jedną z możliwości dywersyfikowania biznesu, który – podobnie jak żywy organizm – nie może istnieć bez zmian. Musi przystosować się do stale zmieniającego się otoczenia. Zdobywanie nowych rynków wymaga wiedzy i zaangażowania. Proces ten można znacznie przyspieszyć, korzystając z know-how i doświadczenia wypracowanych przez duże marki, umożliwiające dołączenie do sieci partnerów na zasadach franczyzy.

Franchising, czyli własny biznes pod sprawdzoną marką

Angielski termin „to franchise” oznacza udzielenie przez jedną firmę innej firmie zezwolenia na sprzedaż dóbr lub świadczenie usług na określonym terytorium. W Europie stosuje się węższe rozumienie pojęcia franczyzy jako długookresowej, stałej współpracy między niezależnymi przedsiębiorcami, podczas której franczyzodawca przekazuje franczyzobiorcy wiedzę na temat prowadzenia firmy i użycza swojej marki, a franczyzobiorca uiszcza opłatę podstawową (za włączenie do sieci) oraz opłaty bieżące (części z zysku), co reguluje stosowna umowa. Współpraca na takich zasadach przynosi wymierne korzyści dla obu stron umowy.

Czy istnieją na rynku franczyzy, które możesz otworzyć od ręki i dostaniesz gwarancję sukcesu? W idealnych warunkach (dobra lokalizacja, duży kapitał na start, mądre zarządzanie) do sprawdzonych know-how należą bez wątpienia kolejne restauracje McDonald’s. Według ankiety przeprowadzonej przez portal FranczyzawPolsce.pl, do najpopularniejszych wśród Polaków pomysłów na biznes, należą m.in. franczyzy związane z branżą spożywczą (sklepy Żabka, Carrefour Express, Chata Polska).  Punktów tego pierwszego brandu (łącznie z Freshmarketami) przybywa kilkaset rocznie. Sporą popularnością cieszą się również firmy sprzedające artykuły do organizacji imprez, czyli franczyzy pod marką Godan.

Ranking franczyz, którymi interesują się Polacy, zamykają biura księgowe Taniarachunkowosc.pl i biura nieruchomości.

Franczyza w nieruchomościach – z czym to się je?

Decyzję o otwarciu franczyzowego biura nieruchomości warto podjąć świadomie, po dogłębnej analizie rynku ogólnopolskiego i lokalnego. O specyfice branży nieruchomości w Polsce szeroko pisaliśmy w artykule “Jak wygląda rynek nieruchomości w Polsce?”. Tutaj skupimy się tylko kilku na najważniejszych czynnikach z punktu widzenia przedsiębiorcy i inwestora.

Według badań Eurostatu obecnie spośród wszystkich krajów Europy najwięcej mieszkań sprzedaje się w Polsce. Nasza gospodarka jest w fazie wzrostu, a patrząc na potrzeby szacuje się, że nadal w Polsce brakuje ok 1,5 mln mieszkań (wskaźnik liczby mieszkań na 1000 mieszkańców wynosi ponad 350 – to wciąż ogon krajów Europy Zachodniej). To oznacza, że przed rynkiem nieruchomości lata wzrostu.

Nie da się ukryć, że czynnikami napędzającymi polski rynek nieruchomości są: demografia, sytuacja ekonomiczna kraju i warunki mieszkaniowe.

W Warszawie, Krakowie i Wrocławiu wyraźnie widać dynamiczny wzrost liczby zagranicznych studentów. W tych miastach obserwuje się też duży napływ obywateli z Ukrainy.

Co dalej?

 • Na rynku nieruchomości notujemy wyraźny wzrost popytu i podaży – jednym z czynników, obok wzrostu wynagrodzeń i historycznie niskich stóp procentowych, był rządowy program subsydiów Mieszkanie dla Młodych oraz zapowiedź jego zakończenia w roku 2018.
 • Tylko w trakcie pierwszych dziewięciu miesięcy 2018 r. oddano do użytku 129,7 tys. mieszkań. Rozpoczęto budowę 174 tys. kolejnych i wydano pozwolenia na budowę 193,2 tys. lokali. Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, w 2017 roku oddano do użytku prawie 89,8 tys. lokali wybudowanych z przeznaczeniem na sprzedaż lub wynajem. To wzrost wobec 2016 roku o 13,5 proc. Jednocześnie rozpoczęto budowanie jeszcze większej liczby mieszkań i domów – ponad 105,4 tys. (o 23,3 proc. więcej wobec 2016 roku). O jedną piątą zwiększyła się natomiast pula lokali, które otrzymały zezwolenia na budowę lub budowę których zgłoszono – łącznie to niemal 128,5 tys.!
 • Z kolei badania przeprowadzone przez TNS OBOP wśród pośredników w obrocie nieruchomościami wskazują, że niemal dwie trzecie mieszkań kupowanych jest właśnie w celach inwestycyjnych.

Czego to dowodzi? Stan polskiego rynku nieruchomości napawa optymizmem. W większości obszarów notowane są wzrosty, przewidywane również w perspektywie kolejnych lat. Szczególnie, biorąc pod uwagę, że polski rynek nieruchomości jest wciąż rynkiem młodym w porównaniu do krajów zachodnich.

  Zostań naszym franczyzobiorcą

  Skontaktuj się z nami i dowiedz się, jak otworzyć pewny biznes w nieruchomościach

  Proszę o zaznaczenie zgody.

  Nieruchomości to najbezpieczniejsza lokata kapitału

  Obecnie – przez rekordowo niskie stopy procentowe – kupienie mieszkania na tani kredyt i wynajmowanie go jest znacznie bardziej opłacalne niż trzymanie środków na lokacie bankowej. Nawet jeśli hossa w końcu straci swój rozpęd, nieruchomości nadal będą na liście potrzeb najwyższego rzędu.

  Dlaczego biuro nieruchomości jest dobrym punktem wyjścia? Po pierwsze, prowadzenie własnego biura nieruchomości daje możliwość świetnego poznania rynku. Jako pośrednik będziesz tak blisko klientów, inwestorów i deweloperów, jak tylko jest to możliwe. Poznasz problemy i potrzeby kupujących i sprzedających. Nawiążesz relacje biznesowe, zbliżysz się do biznesu przez duże B i zdobędziesz wszystkie najcenniejsze kompetencje.

  Po drugie, zarobki agenta nieruchomości, oczywiście w zależności od rynku, na którym działa, często znacznie przekraczają średnią krajową. W przypadku działania w oparciu o umowę na wyłączność, to od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych miesięcznie. Taki budżet pozwoli nie tylko na godne życie, ale również na stałe rozwijanie swojego przedsiębiorstwa i realizację coraz śmielszych pomysłów.

  • Od 2014 roku rynek nieruchomości rośnie o ok. 10 proc. rok do roku
  • Nieruchomości to jedna z najczęściej wybieranych lokat kapitału
  • Praca na umowach na wyłączność gwarantuje stabilne przychody
  • Na nieruchomościach zarabiają przedsiębiorcy, dywersyfikujący swój dochód

  #przykład

  Największe oddziały sieci Freedom Nieruchomości sprzedają rocznie 300 nieruchomości. Osiągają przychody powyżej 2,5 mln zł i rentowność na poziomie 18 proc. Zarabiamy na pośrednictwie, kredytach oraz inwestycjach w nieruchomości, w tym m.in. na flippingu.

  Powszechnie uważa się, że nieruchomości są jednym z najstabilniejszych biznesów, oczywiście pod warunkiem, że są mądrze prowadzone.

  Specyfika prowadzenia franczyzowego biura nieruchomości

  Nie musisz znać się na nieruchomościach, żeby założyć własne biuro pośrednictwa. Jedną z najważniejszych zalet współpracy franczyzowej jest wsparcie w zakresie wdrożenia, obejmujące system szkoleń agentów, menedżerów, dyrektorów, wspólne tworzenie biznesplanu oraz pomoc w zakresie organizacji prawnej biura, dostęp do bazy dokumentów i zaufanych klientów.

  Jeszcze przed podpisaniem umowy franczyzowej, partnerzy Freedom Nieruchomości poznają zasady prowadzenia biznesu w nieruchomościach oraz informacje na temat finansowych i organizacyjnych aspektów prowadzenia własnego biura.

  Gwarantujemy również pełne wsparcie marketingowe oraz możliwość korzystania z zaplecza technologicznego franczyzodawcy, a więc oprogramowania biurowego (Asari), systemu eksportu, promocji i wymiany ofert.

  Często też kandydaci na franczyzobiorców korzystają z możliwości spotkań i rozmów z obecnymi partnerami Freedom Nieruchomości.

  Chcesz poznać odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania?

  Zajrzyj do opracowanego przez nas katalogu Q&A.

  Nowi partnerzy, rozważający start w branży nieruchomości, najczęściej pytają nas o planowane przychody. Na jakie w tej branży można liczyć oraz kiedy się ich spodziewać? Staramy się jednak skierować ich uwagę w pierwszej kolejności na budowanie zespołu zaangażowanych agentów.

  Doświadczony agent buduje wizerunek marki wśród klientów i dba o pozytywne opinie, co przekłada się na satysfakcjonujące przychody. Powinno zależeć mu na pracy w oparciu o umowy na wyłączność i rekomendacjach od zadowolonych klientów..

  #przykład

  Biura nieruchomości sieci Freedom wyróżnia praca w systemie pozyskiwania ofert w oparciu o umowy wyłącznego pośrednictwa oraz budowania bazy zaufanych klientów, rekomendujących współpracę z naszymi agentami.

  Dzięki temu standardowe mieszkania sprzedajemy o 49, a domy o 74 dni szybciej niż rynek – większość w czasie krótszym niż 3 miesiące. 40 proc. naszych ofert pochodzi z rekomendacji, a 4,6 – to średnia ocen naszych usług w opiniach Google. Jesteśmy jednym z najczęściej polecanych biur nieruchomości w Polsce.

  Sukcesy franczyzowych biur nieruchomości

  Podobno biznesu warto uczyć się od najlepszych. Z kim będziesz konkurował, zakładając własne biuro nieruchomości? Niestety, nie ma w Polsce źródła, które ze 100-procentową pewnością wskazuje, jaka jest liczba biur nieruchomości i agentów w Polsce. Możemy posługiwać się jedynie szacunkowymi danymi.

  Na liście współpracujących biur nieruchomości z całej Polski w serwisie otodom.pl zarejestrowanych jest 6 648 agencji. Swoją wizytówkę w serwisie gratka.pl założyło tymczasem 3 036 biur.

  Tylko kilka firm zbudowało struktury liczące ponad 100 agentów. Najczęściej są to sieciowe agencje nieruchomości, które posiadają ponad 300 biur w różnych miastach Polski, działając w modelu franczyzowym,

  Lista największych, sieciowych biur nieruchomości w Polsce:

  Home Broker

  Metrohouse

  Freedom Nieruchomości

  Północ Nieruchomości

  RE/MAX

  WGN

  Jakie są zalety działania sieci na rynku? Systemowe podejście do obrotu nieruchomościami i dbanie o jakość oferowanych usług. Franczyzodawcy wdrażają wysokie standardy obsługi klienta i wymagają od swoich partnerów zaangażowania w tworzenie pozytywnego wizerunku.

  Chcesz poznać przykłady szybkich i zyskownych sprzedaży nieruchomości?

  Przeczytaj artykuł “Tak działa Freedom”.

  Dlaczego warto prowadzić franczyzowe biuro nieruchomości?

  • jesteś dyrektorem na własnych zasadach
  • otrzymujesz skuteczny know-how, wdrażasz usługi o wysokim standardzie i jesteś wspierany na każdym kroku
  • korzystasz z zaplecza technologicznego i marketingowego (we Freedom to m.in. ASARI, MLS, Google Ads, G Suit, Facebook for Business)

  Prowadzenie biura nieruchomości nie wymaga wyposażenia w specjalistyczny sprzęt. Dlatego też w zależności od miasta, w którym ma powstać, należy posiadać środki na start oscylujące w granicach 60-80 tys. zł. Przychód natomiast jest mocno skorelowany z zaangażowaniem i czasem, poświęcanym przez właściciela na pozyskiwanie ofert nieruchomości, budowanie zespołu doradców oraz sprawne nimi zarządzanie.

  Chcesz wiedzieć więcej o tym, jak założyć biuro nieruchomości – krok po kroku? Wszystko opisaliśmy w naszym e-booku!

  >> Pobierz e-book pt. “Jak otworzyć biuro nieruchomości?” <<

   

  Może to też Ci się spodoba

  26 skutecznych porad szybkiej sprzedaży nieruchomości

  Jeżeli zastanawiasz się nad samodzielną sprzedażą nieruchomości, to już teraz zobacz co dla Ciebie przygotowaliśmy. Wspólnie z czołowymi portalami branżowymi oraz ekspertami z dziedziny marketingu, stworzyliśmy ebooka, dzięki któremu poznasz podstawowe zasady szybkiej i skutecznej sprzedaży.

  Freedom prowadzi sprzedaż nadmorskiej inwestycji Baltic Twins

  Dwa nowoczesne budynki z przestronnymi tarasami w odległości zaledwie piętnastu minut spacerem od morza. To atuty nowej inwestycji JAS Grupa Spółka z o.o. Deweloper powierzył proces sprzedaży mieszkań i apartamentów renomowanej sieci agencji Freedom Nieruchomości. W samym centrum miejscowości Sztutowo, niedaleko Krynicy Morskiej, powstaną dwa otoczone zielenią bliźniacze budynki Baltic Twins. Łącznie 54 mieszkania i […]

  O co warto zadbać w biznesie na swoim?

  Własny biznes – marzenie wielu z nas i synonim niezależności. Jednak to właśnie bycie swoim własnym szefem sprawia, że sami musimy  zatroszczyć się o wszystkie podstawowe kwestie. Na co szczególnie zwrócić uwagę by zachować płynność i motywację do działania? Podpowiadamy! Mam plan Przy zakładaniu własnej działalności biznesplan wydaje się właściwie oczywistością, prawda? Niestety tylko z […]

  Chcesz sprzedać nieruchomość?

  Napisz do nas

   Proszę o zaznaczenie zgody.