Sprzedaż mieszkania spółdzielczego - niezbędne dokumenty

Nov 27, 2015 · Time 4 min. czytania

Spółdzielcze, własnościowe prawo do lokalu to fenomen na skalę światową, który przetrwał do dziś. Banki, świadome znaczącego udziału takich lokali w ogólnym rynku nieruchomości, stworzyły procedury, które pozwalają na finansowanie kredytem transakcji z ich udziałem. Jak wygląda to w praktyce?

Spółdzielcze, własnościowe prawo do lokalu stworzone zostało po to, aby zapewnić klasie robotniczej możliwość posiadania własnego „m”. Ludzie skupieni w małych społecznościach zakładali spółdzielnie, do której należąc i wnosząc swój wkład finansowy, otrzymywano przydział mieszkania. To nadal obowiązujące i często spotykane na rynku nieruchomości prawo zbywalne, coraz częściej traktowane jest na równi z odrębnym prawem własności.

Jak zabrać się do sprzedaży mieszkania spółdzielczego? Jakie dokumenty trzeba przygotować, aby kupujący mógł sfinansować taką transakcję kredytem?

Niezbędne dokumenty potrzebne do sprzedaży mieszkania spółdzielczego

Do sprzedaży mieszkania spółdzielczego warto się przygotować, przede wszystkim starannie kompletując dokumenty. Standardowe, wymagane przez banki dokumenty, niezbędne do skredytowania tego rodzaju prawa, to przede wszystkim:

 • Dokument potwierdzający prawo własności zbywcy

  W przypadku spółdzielczego, własnościowego prawa do lokalu, dokumentem tym najczęściej jest przydział lokalu lub orzeczenie sądu o nabyciu spadku. Rzadziej są to akt notarialny nabycia, akt notarialny darowizny lub notarialny podział spadku.

 • Zaświadczenie ze spółdzielni

  Bardzo ważny dokument, zawierający informacje o tym, komu przysługuje spółdzielcze, własnościowe prawo do lokalu. Znajduje się w nim również opis pomieszczeń i położenie oraz zapis, czy dla lokalu prowadzona jest księga wieczysta. Jeśli nie – w zaświadczeniu powinna zostać ujęta informacja, że nie ma przeciwwskazań do jej założenia. Dodatkowo, spółdzielnia zawiera w takim zaświadczeniu informację, że jest właścicielem lub użytkownikiem/współużytkownikiem wieczystym gruntu oraz numer księgi wieczystej gruntu, na którym postawiony jest budynek. Konieczny jest także zapis informujący, że wkład budowlany został wniesiony oraz że nie ma zaległości w opłatach czynszowych i eksploatacyjnych. Zaświadczenie ze spółdzielni najczęściej ma swoją ważność – musi być aktualne, czyli wydane nie później niż 30 dni przed złożeniem przez nabywcę wniosku o kredyt.

 • Księga Wieczysta prowadzona dla lokalu

  Jeśli dla naszego lokalu została już założona księga wieczysta, bank o nią poprosi. Możemy uzyskać odpis w najbliższym Sądzie Wieczystoksięgowym lub pobrać ze strony internetowej ekw.ms.gov.pl.Dokument potwierdzający prawo własności zbywcy.

 • Księga Wieczysta prowadzona dla gruntu

  Księga Wieczysta prowadzona dla gruntu na którym posadowiony jest budynek, w którym znajduje się lokal. Dokument możemy uzyskać w podobny sposób, jak księgę wieczystą lokalu – wystarczy, że znamy jej numer.

Kompletna dokumentacja to gwarancja skutecznej i pewnej transakcji!

Fakt, że dla lokalu nie jest prowadzona księga wieczysta, nie musi negatywnie wpłynąć na procedurę kredytową. Notariusz, przenosząc własność, jednocześnie wnosi do sądu o założenie księgi wieczystej dla spółdzielczego, własnościowego prawa do lokalu. Najważniejsze, by nie było przeciwskazań do jej założenia. W proces kompletowania dokumentów warto się zaangażować, bowiem dobrze przygotowana dokumentacja umożliwia szybszą analizę wniosku kredytowego nabywcy, a przede wszystkim, skuteczną i pewną transakcję.

 

Może to też Ci się spodoba

Skuteczna sprzedaż mieszkania – Iława, ul. Matejki

Żadne uczucie nie może równać się z chwilą, kiedy otrzymujesz naoczne dowody, że to co robisz jest słuszne i skuteczne. Stosując metody Freedom odmieniłam i sprzedałam mieszkanie, w które zaczynali wątpić już nawet sami właściciele! Skuteczna sprzedaż mieszkania – case study!

Pewny wybór 10: Zdolność kredytowa

Zdolność kredytowa w dużej mierze zależy od wysokości stóp procentowych. Jeśli one rosną, zdolność spada. Od czego jeszcze zależy i jak można ją poprawić?

Praca pośrednika nieruchomości: Jak wybrać odpowiednie biuro?

Praca pośrednika nieruchomości kojarzy się z elastycznym czasem pracy, rozwojem i wysokimi zarobkami, ale czy faktycznie jest to regułą? Zobacz, jak wybrać odpowiednie biuro do współpracy!

Chcesz sprzedać nieruchomość?

Napisz do nas

  Proszę o zaznaczenie zgody.