Czy pośrednik nieruchomości w 2018 r. jest ciągle potrzebny?

Feb 12, 2018 · Time 5 min. czytania

Świat szybko się zmienia, a rynek nieruchomości wraz z nim. Jaką rolę odegra pośrednik w obrocie nieruchomościami w 2018 r.?

Łatwy dostęp do informacji, poradników, szkoleń oraz hossa na rynku nieruchomości doprowadzają do sytuacji, w której sprzedający i kupujący coraz częściej uważają, że nie potrzebują pośredników i decydują się na samodzielne sprzedawanie i zakup nieruchomości. 

Agenci nieruchomości mogą więc zastanawiać się, czy ich praca będzie w niedalekiej przyszłości nadal potrzebna? Czy w 2018 r. będą potrzebni pośrednicy? A może pytanie powinno brzmieć inaczej? Zamiast „czy”, to „jacy” pośrednicy będą potrzebni? Za jaką pracę klienci będą gotowi zapłacić?

Zatrudnienie znajdą Doradcy przez duże “D”

Klienci nie decydują się na pośredników nieruchomości, ponieważ uważają, że samodzielnie mogą wykonać tę samą pracę, a tym samym zaoszczędzić na niepotrzebnym wydatku, tj. wynagrodzeniu. Dobrzy i nadal zatrudniani pośrednicy będą więc o krok do przodu przed klientami w posiadaniu wiedzy i informacji, w umiejętności biegłego stosowania ich w praktyce, w szybkości działania.

Na pewno klienci będą korzystać z pracy agentów nieruchomości, którzy rzeczywiście są ekspertami rynku, czyli mają potrzebną wiedzę i potrafią posługiwać się nią w praktyce, znają rynek nieruchomości, na którym działają (jak taksówkarze znający ulice miasta) oraz są dobrymi sprzedawcami. Tacy pośrednicy nieruchomości będą świetnymi doradcami:

  • klientom, którzy sprzedają, dobiorą odpowiedni plan sprzedaży i zrealizują sprzedaż w dobrym czasie i cenie;
  • klientom kupującym dobiorą nieruchomość w odpowiedniej cenie, lokalizacji i o parametrach dopasowanych do potrzeb mieszkaniowych;
  • dla inwestujących zaś w nieruchomości wybiorą okazje, które np. zapewnią dobre stopy zwrotu z najmu.

Liczy się czas i “coś więcej”

Klienci chętnie zapłacą pośrednikom nieruchomości, których praca będzie czymś dużo więcej niż stricte pośrednictwem. Zapłacą za czas, umożliwienie osiągnięcia ważnych celów, komfort i bezpieczeństwo. Zatrudnienie na pewno znajdą dobrzy pośrednicy, którzy zaoszczędzą klientom czas, czyli uwolnią go na inne ważne sprawy.

Oszczędność czasu przyniosą klientom kupującym nowe technologie, np. spacery wirtualne 3D, dzięki którym klient będzie mógł lepiej niż ze zdjęć poznać wnętrze, zanim zdecyduje się na obejrzenie lokalu. Nie do przecenienia są i będą social media, np. Facebook i YouTube – sprzedaż nieruchomości coraz częściej będzie dokonywała się za pośrednictwem kanałów społecznościowych.

Pomoc przy inwestowaniu będzie w cenie

Dobrzy agenci nieruchomości będą wyróżniać się również umiejętnością generowania i sprawnego zarządzania bazą kontaktów klientów sprzedających i kupujących, a także pośredników, aby mieć dostęp do jeszcze szerszego grona klientów. Ponadto zatrudnienie znajdą pośrednicy-doradcy, uważni na potrzeby i sytuację klienta, będący o krok przed klientem w znajomości i przewidywaniu rynku, a nawet w przewidywaniu niektórych przyszłych potrzeb, okazji lub zagrożeń dla klienta. Podczas hossy szczególne miejsce zajmą pośrednicy, którzy będą doradcami inwestycyjnymi, czyli pośrednicy znający rynek, elastyczni i uważni na okazje.

Jaki pośrednik nieruchomości w 2018 poradzi sobie najlepiej?

Najlepiej będą radzili sobie pośrednicy, którzy z jednej strony będą świetnymi, szybko działającymi sprzedawcami, znającymi rynek, posługujący się wiedzą i nowymi technologiami, korzystający aktywnie z kanałów społecznościowych, z drugiej zaś uważni i potrafiący słuchać, dopasowywać się do potrzeb klientów, rozwiązywać problemy i budować dobre, wzajemne relacje partnerskie.

W 2018 r. warto wrócić do podstaw, tj. poza wiedzą, umiejętnościami zawodowymi, nowoczesnymi narzędziami, budować po prostu dobre relacje partnerskie.

Warto zadać sobie następujące pytania:

  • Jaką wartość daję klientom?
  •  Od czego ich uwalniam?
  • Jakie konkretne korzyści wnoszę?

I podobne skierować do klientów:

  • Jakich pośredników potrzebujecie?
  • Co musieliby dla Was zrobić pośrednicy, abyście chcieli ich zatrudnić i im zapłacić?
Sprawdź, jaką rolę odegra pośrednik w 2018 r. - pobierz całą publikację!

Sprawdź, jaką rolę odegra pośrednik w 2018 r. – pobierz całą publikację!

Może to też Ci się spodoba

Pewny wybór 25. Pozwolenie na budowę. Jak zdobyć PnB?

Podstawą formalną dla budowy domu jest pozwolenie na budowę. Bez niego nie powinno się rozpoczynać inwestycji, chyba że planujemy wybudować obiekt, dla którego wystarczające jest zgłoszenie prac budowlanych.

Freedom – droga do lidera rynku nieruchomości

19 maja w Warszawie odbyło się uroczyste wydarzenie sieci Freedom z okazji rozpoczęcia strategicznej współpracy z Otthon Centrum i przedstawienia strategii rozwoju. W konferencji wzięli udział franczyzobiorcy, partnerzy Freedom oraz przedstawiciele Otthon Centrum.

Pewny wybór 03: Na czym tak naprawdę polega umowa na wyłączność?

Co to właściwie jest umowa na wyłączność, jakie są jej wady i zalety? Dlaczego boimy się tej ekskluzywnej współpracy, choć tak naprawdę przynosi nam same korzyści?

Chcesz sprzedać nieruchomość?

Napisz do nas

    Proszę o zaznaczenie zgody.