Pośrednik nieruchomości – dlaczego warto go zatrudnić?

mar 30, 2022 ·

Dla większości z nas zakup lub sprzedaż mieszkania nie jest chlebem powszednim. Nie śledzimy na bieżąco zmian w przepisach, nie analizujemy rynku. Mimo to, kiedy przychodzi co do czego, często zastanawiamy się, czy iść do pośrednika nieruchomości, czy jednak spróbować samodzielnie. Oczywiście zazwyczaj powodem jest konieczność zapłacenia prowizji. Czy to na pewno wychodzi drożej? 

Zacznijmy jednak z innej strony. Co robisz, kiedy zepsuje Ci się samochód, zmywarka lub komputer? Próbujesz naprawiać, czy jednak szukasz fachowca? Wszystko pewnie zależy od tego, co nie działa i jak bardzo utrudnia życie, prawda? A gdy zaboli Cię ząb? Czekasz, aż przejdzie (choć wiesz, że nie przejdzie), czy idziesz do dentysty. A włosy — obcinasz w domu, czy chodzisz do sprawdzonego fryzjera? Każdemu na pewno zdarzyło się spróbować samodzielnie, ale to zazwyczaj tylko przyspieszało wizytę w serwisie, salonie czy gabinecie.

Czy nie jest zastanawiające, że bez mrugnięcia płacimy za drobną usługę kilkaset złotych, ale przy sprzedaży mieszkania, gdzie w grę wchodzą dużo większe pieniądze, nagle zaczynamy liczyć? Czy nie dziwi to, że bez wahania wołamy fachowca do wymiany uszczelki, czy bezpiecznika, a przy tak skomplikowanej transakcji, jaką jest sprzedaż mieszkania, nie chcemy poprosić o pomoc specjalisty? Bo za co właściwie ten agent nieruchomości bierze prowizję?

Sprzedawać z pośrednikiem czy bezpośrednio?

Dziwne by było, gdybyśmy jako biuro nieruchomości zachęcali Cię do samodzielnej sprzedaży. Chcemy jednak przedstawić rzetelne argumenty, przemawiające na naszą korzyść i pokazać, za jaką pracę pobieramy wynagrodzenie. Czy słusznie? Przekonajmy się razem.

Przepisy i procedury

Dla nas rynek nieruchomości to codzienność. Śledzimy zmiany w prawie, mamy wydeptane ścieżki w urzędach, wiemy, jakie są trendy, jakie są ceny, w co warto zainwestować. Mamy wypracowane procedury postępowania, więc załatwienie niezbędnych formalności jest dla nas rutynowym działaniem i przez to wszystko przebiega sprawnie i szybko.

A Ty?  Wiesz jakie dokumenty przygotować, zanim zamieścisz ogłoszenie? Umiesz sprawdzić wiarygodność kupującego? Potrafisz samodzielnie napisać umowę przedwstępną, która będzie Cię chronić? Wiesz czym się różni zaliczka od zadatku i kiedy lepiej wziąć jedno, a kiedy drugie oraz jakiej powinny być wysokości? A cała reszta formalności po transakcji? Gdzie co zgłosić, gdzie opłacić…

Pomyślisz pewnie, nawet jeśli nie wiem, to odpowiedź znajdę w sieci. Owszem, ale czy na pewno aktualną i kompletną? Czy na pewno nic nie ryzykujesz, nie przegapisz czegoś ważnego? Czy na pewno nie będzie to kosztowało? Poza mnóstwem czasu i nerwów oczywiście.

Wycena nieruchomości

Nasi agenci na bieżąco obserwują rynek i wiedzą, kiedy wartość nieruchomości będzie rosła, a kiedy niekoniecznie oraz mają doświadczenie i narzędzia pozwalające optymalnie wycenić mieszkanie lub dom i w dodatku przekonująco uzasadnić to kupującemu. Każdą nieruchomość wyceniamy indywidualnie uwzględniając lokalizację, stan techniczny, ale też planowane w pobliżu inwestycje czy działania. Dzięki temu nasza cena transakcyjna jest często dużo wyższa od oczekiwań klienta.

A Ty? Wiesz jak dobrze wycenić mieszkanie, które chcesz sprzedać? Potrafisz obiektywnie spojrzeć na jego wady i zalety, umiesz ocenić faktyczny standard i porównać go ze stawkami w okolicy? Wiesz jak dobrać argumenty uzasadniające wyższą cenę? Wiesz, ile zapasu zostawić do negocjacji? Umiesz w ogóle negocjować?

Pomyślisz pewnie, oj tam, po prostu dorzucę trochę do średniej ceny – w razie czego będzie z czego zbijać. Ale ile? A co, jeśli pomijasz jakiś ważny aspekt i cena może być dużo wyższa? A może masz zbyt emocjonalny stosunek do wartości nieruchomości i póki nie obniżysz ceny, nikt nie odpowie na ogłoszenie? Stracisz pieniądze, czas, albo jedno i drugie.

Prowizja agenta to 3-4% wartości transakcji, ale my potrafimy sprzedać o średnio 8-10% drożej niż Ty zakładasz na starcie. Zatem stracisz, czy zyskasz sprzedając z Freedom?

Przygotowanie i obsługa oferty

Tym razem zaczniemy od Ciebie. Formalności i wycena Cię nie zniechęciły i postanawiasz jednak spróbować samodzielnie. Zatem czas wrzucić ogłoszenie.

Ogłoszenia bez zdjęć raczej nie mają szans, zatem trzeba je zrobić. Aparat na szczęście masz w telefonie. No to tylko szybciutko posprzątać, pochować zbędne rzeczy i cyknąć parę fotek. Niestety… Dopiero na zdjęciach widać pewne mankamenty, co? To jeden z dowodów na to, że na co dzień nie patrzysz obiektywnie na swoje mieszkanie. No to jeszcze raz… Ogarniamy, robimy zdjęcia. Jest lepiej.

Przeglądasz jednak inne oferty i od razu widzisz, które ogłoszenia są z agencji, a które amatorskie. Zatem jaka decyzja? Zaryzykujesz, że ktoś się skusi, mimo średnich zdjęć, czy może zainwestujesz w home staging i sesję fotograficzną? To już kosztuje. Czas albo pieniądze, albo jedno i drugie… No, ale przyznaj – jest różnica, prawda?

home staging, profesjonalna oferta

Przyjmijmy jednak, że Twoje zdjęcia nie są takie złe i opublikujesz swoje ogłoszenie samodzielnie. Tylko gdzie? Na gratkę, allegro, otodom? A może wszędzie? I jeszcze koniecznie na Facebooka, żeby znajomi udostępniali. 

I się zaczyna…

Połowa telefonów to agenci, którzy oferują swoje usługi, sporo osób pisze też na czacie, albo mailem, dopytują, umawiają się na oglądanie, przychodzą albo nie, krótko mówiąc, dezorganizują Ci życie. 

Jeśli zdecydujesz się nam powierzyć sprzedaż swojego mieszkania, podpisujemy umowę na wyłączność, więc nikt inny nie będzie do Ciebie się dobijał. Jedyną osobą, z którą będziesz się kontaktować jest nasz agent. Po drugie, to my bierzemy na siebie przygotowanie oferty, włączając w to zrobienie profesjonalnych i atrakcyjnych zdjęć oraz szczegółowy opis, który nie tylko ograniczy dodatkowe pytania, ale zachęci tych, którzy lubią mieć wszystko podane na tacy. Po trzecie, to my odbieramy telefony od zainteresowanych, udzielamy im wszelkich informacji i pokazujemy  mieszkanie.

Z Tobą ustalamy tylko, kiedy możemy zaprosić potencjalnych kupców. Możesz więc na ten termin przygotować mieszkanie i sobie wyjechać, zamiast codziennie czekać w gotowości, czy ktoś przyjdzie czy nie. To ma dodatkową zaletę – klienci czując konkurencję, są gotowi szybciej podjąć decyzję.

Jak szybciej sprzedać mieszkanie

Zgromadzenie wszystkich dokumentów, dopilnowanie niezbędnych formalności, rzetelna wycena nieruchomości, a potem atrakcyjne ogłoszenie umieszczone w najpopularniejszych portalach ogłoszeniowych i dni pokazowe dają Ci już na starcie sporą przewagę nad tymi, którzy nie mają wsparcia fachowców. Jednak to nie wszystko.

Nam też zależy na szybkiej sprzedaży, więc nie czekamy na telefony od potencjalnych chętnych, a aktywnie poszukujemy zainteresowanych zakupem. Mamy kilkadziesiąt własnych oddziałów i współpracujemy z innymi biurami, co daje nam dostęp do naprawdę dużej bazy klientów. Do tego uruchamiamy własny dział marketingu, który pokazuje Twoje ogłoszenie dokładnie wybranej grupie odbiorców. Uwierz, że wiemy, jak dotrzeć do kogoś, kto szuka i jak mu pomóc to znaleźć. To sprawia, że większość transakcji finalizujemy przed upływem 3 miesięcy!

Czy samodzielnie jesteś w stanie zrobić to lepiej? Taniej? Szybciej?

Decydując się na współpracę z nami, masz więc z głowy kwestie prawne, formalności, całe zamieszanie z przygotowaniem ogłoszenia i obsługą zainteresowanych oraz zyskujesz mnóstwo czasu i zazwyczaj lepszą cenę. Dorzućmy jeszcze negocjacje z kupującym, wsparcie doradcy kredytowego oraz pomoc przy papierologii około sprzedażowej. 

Czy to uzasadnia pobranie prowizji? Czy teraz jesteś w stanie przyznać, że skorzystanie z usług pośrednika nieruchomości to raczej inwestycja niż koszt? W końcu zyskujesz czas, spokój, a nawet pieniądze.

Na koniec jeszcze jeden bonus.  Jeśli planujesz sprzedać nieruchomość po to, aby kupić inną, mamy wyjątkową propozycję — dwie transakcje w ramach jednej umowy. Nasz agent jednocześnie sprzedaje Twoje mieszkanie i szuka nowej nieruchomości dla Ciebie. W tym przypadku oszczędność czasu jest ogromna, prowizja mniejsza niż przy dwóch transakcjach i zdecydowanie dużo mniej formalności. Brzmi zachęcająco? Sprawdź, jak zamienić stare na nowe.

Może to też Ci się spodoba

Pewny wybór 35. Wycena nieruchomości, czyli za ile naprawdę można sprzedać nieruchomość?

Pewny wybór 35. Wycena nieruchomości, czyli za ile naprawdę można sprzedać nieruchomość?

Za ile mogę sprzedać mieszkanie albo dom? To pytanie, które często słyszą pośrednicy. W nowym podcaście “Pewny wybór” rzeczowo odpowiadamy na pytania dotyczące wyceny nieruchomości!

Ewelina Zdancewicz gru 01, 2023 · 3 min. czytania

Czy polski rynek nieruchomości czeka załamanie? Przegląd prasy 14.11.2022 + webinar

Ograniczenie dostępności kredytów zastopowało niemal wszystkie branże związane z nieruchomościami. W odpowiedzi na apele deweloperów, rząd zamiast interweniować – szykuje nowe podatki. Jak wygląda sytuacja mieszkaniowa po III kwartale 2022 roku? Zła wiadomości dla trzymających nieużywane mieszkania. Nowy podatek. Rzeczpospolita, 08.11.2022 Ministerstwo Aktywów Państwowych – z doradcami gospodarczymi szefa resortu Jacka Sasina na czele – […]

Jak szybko sprzedać działkę?

Może się wydawać, że niezabudowany grunt jest nieruchomością, której sprzedaż jest najmniej problemowa w porównaniu z mieszkaniami czy domami. Nic bardziej mylnego!

Chcesz sprzedać nieruchomość?

Napisz do nas

    Proszę o zaznaczenie zgody.