Nowe przepisy do budowy osiedli mieszkaniowych. Przegląd prasy 02.10.2023

paź 02, 2023 · Time 3 min. czytania

Rząd chce wprowadzić nowe zasady budowania osiedli. Ma to na celu zakończenie praktyki gęstego usypywania bloków mieszkalnych i nadmiernego stosowania betonu. Jednak jest jeden szczegół: inwestycje, które już zostały rozpoczęte. Trzeba będzie je przeprojektować, a to pociągnie za sobą koszty. A te poniosą kupujący. Nowelizacja warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, ma wejść w życie 1 stycznia 2024 roku.

Przegląd prasy

Rewolucja w budowie osiedli. Deweloperzy: ceny pójdą w górę. Money.pl, 29.09.2023

Od przyszłego roku deweloperzy mieliby budować osiedla według zmienionych przepisów, zwiększając m.in. odległość bloków od granicy działki. Wiele inwestycji trzeba będzie przeprojektować, a to podniesie ceny mieszkań – alarmują eksperci.

Źródło: Rewolucja w budowie osiedli

Boom na rynku nieruchomości. Jakie mieszkania kupowane są najchętniej? Forsal.pl, 30.09.2023

Popyt jakiego nie widziano od lat – tak najkrócej można scharakteryzować sytuację na największych rynkach mieszkaniowych. W sierpniu 2023 r. deweloperzy sprzedali na sześciu największych rynkach prawie trzy razy więcej mieszkań niż rok wcześniej. Taki boom zasługuje na szerszą analizę. Właśnie dlatego eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili sprawdzić, jakie mieszkania w sierpniu 2023 r. najczęściej sprzedawali deweloperzy.

Źródło: Boom na rynku nieruchomości

Pracodawcy RP uruchamiają platformę mieszkaniową. Bank.pl, 29.09.2023

Platforma Mieszkaniowa ma służyć zbieraniu danych i tworzeniu prognoz dla rynku mieszkaniowego, a jej kluczowym motorem będzie doświadczenie Polskiego Związku Firm Deweloperskich.

Źródło: Pracodawcy RP uruchamiają platformę mieszkaniową

Rozwój oferty najmu wyzwaniem dla rynku. Ale ceny nie powinny już rosnąć. Bankier.pl, 01.10.2023

Wyzwaniem dla rynku najmu w najbliższym czasie jest dalszy rozwój oferty – ocenił prezes PFR Nieruchomości Wojciech Caruk. Ceny najmu nie powinny rosnąć m.in. z uwagi na przesunięcie części popytu w kierunku zakupu mieszkań.

Źródło: Rozwój oferty najmu wyzwaniem dla rynku

Rząd zamknął program i zablokował grunty. Money.pl, 02.10.2023

Po nieudanym programie “Mieszkanie plus” pozostało wiele gruntów, które mogłyby posłużyć do budowy aż 180 tysięcy mieszkań. Rząd jednak nie ma zamiaru wprowadzić ich na rynek.

Źródło: Rząd zamknął program i zablokował grunty

Ewelina Zdancewicz

Content manager Freedom

Content manager marki. Od 2014 roku związana z dziennikarstwem i marketingiem. Specjalistka w zakresie tworzenia skutecznych treści reklamowych i storytellingu marki. Posiada tytuły Competent Communicator oraz Competent Leader marki Toastmasters International.

Może to też Ci się spodoba

Podwyżka stóp procentowych – o ile wzrosną raty kredytów?

Październikowa decyzja o podwyżce stóp procentowych była na rynku bardzo długo wyczekiwana, głównie ze względu na najwyższą od 20 lat inflację. Po półtorarocznej przerwie Rada Polityki Pieniężnej (RPP) zdecydowała o powrocie wskaźników do tych, sprzed pandemii. Główna stopa referencyjna została podniesiona o 0,4 p.p. Najmniej zainteresowani kolejnymi podwyżkami są posiadacze zobowiązań w złotych oraz osoby, […]

Sprzedaż mieszkania w 2019 – co warto wiedzieć?

Jak sprzedać mieszkanie? Szybko, bezpiecznie i z zyskiem. Potrzebujesz instrukcji krok po kroku? Świetnie trafiłeś! W tym artykule piszemy w punktach, jakich formalności dopilnować i co sprawdzić przed złożeniem podpisu na umowie sprzedaży mieszkania. Poznasz podstawy marketingu i dowiesz się, jak przygotować mieszkanie do prezentacji klientom. Z czym wiąże się samodzielna sprzedaż mieszkania i dlaczego […]

Pewny wybór 29. Jak sprawdzić Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego?

Zanim rozpoczniemy budowę lub wybierzemy projekt domu, według którego chcemy zbudować swoją nieruchomość, musimy zwrócić uwagę na wytyczne, jakie obowiązują na danym terenie.

Chcesz sprzedać nieruchomość?

Napisz do nas

    Proszę o zaznaczenie zgody.