Jakie zmiany czekają rynek nieruchomości w 2023 roku? Przegląd prasy 02.01.2023

Jan 02, 2023 ·

Co czeka rynek nieruchomości w nadchodzącym roku? Jakie będą efekty zastoju na rynku kredytowym? Jakie zmiany prawne wejdą w życie wkrótce, a jakie jeszcze pomysły szykuje rząd?

Chwilowa nadpodaż mieszkań może spowodować korektę cen. Rzeczpospolita, 29.12.2022

Jest przestrzeń do tego, by ceny transakcyjne mieszkań spadały. Lekko w największych aglomeracjach, a w tempie nawet kilkunastu procent w mniejszych miastach – ocenia Wojciech Matysiak, kierownik zespołu analiz nieruchomości w PKO BP.
Czy nadpodaż mieszkań wywoła korektę cen?

Jak wygląda sytuacja na rynku nieruchomości? NBP opublikował raport. PAP, 29.12.2022

Ceny mieszkań w III kw. 2022 r. w ujęciu nominalnym wzrosły, ale w ujęciu realnym zaczęły spadać, szczególnie wyraźnie w Warszawie – podał Narodowy Bank Polski w raporcie o sytuacji na rynku nieruchomości w III kw. 2022 r.
Raport NBP – rynek nieruchomości III kwartał 2022

Rząd bierze się za patodeweloperkę. Minister mówi co z mikrokawalerkami i katastrem. Business Insider, 29.12.2022

Rząd planuje przedstawienie w styczniu projektu ustawy, regulującej nabywanie mieszkań na wynajem oraz wykorzystania pustostanów, wynika z wypowiedzi ministra rozwoju i technologii Waldemara Budy. Planowane regulacje mają też dotyczyć zasad technicznych budowania mieszkań.
Czy rząd ukróci patodeweloperkę? Planowane zmiany w przepisach

Co czeka rynek nieruchomości w 2023 roku? Bez liberalizacji polityki kredytowej nic się nie zmieni. Money.pl, 30.12.2022

W 2022 roku w nieruchomościach wiele się działo. Wzrost stóp procentowych spowodował zapaść na rynku kredytów, inflacja przyspieszyła, a ceny mieszkań przestały rosnąć. W efekcie mieszkaniowa hossa skończyła się definitywnie. Czy koniunktura poprawi się w 2023 roku? W opinii ekspertów wiele zależy od tego, czy banki poluzują politykę kredytową.
Co czeka rynek nieruchomości w 2023 roku?

Od marca będzie można zakładać kooperatywy mieszkaniowe. Zmiany dotkną również “Mieszkanie bez wkładu własnego”. Forsal.pl, 02.01.2023

1 marca 2023 r. wejdą w życie przepisy, które mają ułatwić realizację inwestycji mieszkaniowych w formule kooperatywy. Zmienią się też zasady korzystania z gwarancji BGK i spłat rodzinnych w ramach programu Mieszkanie bez wkładu własnego. Ustawa o kooperatywach mieszkaniowych oraz zasadach zbywania nieruchomości należących do gminnego zasobu nieruchomości w celu wsparcia realizacji inwestycji mieszkaniowych zakłada, że grupa co najmniej trzech osób fizycznych, które są stronami umowy kooperatywy mieszkaniowej albo umowy spółki cywilnej, będzie mogła wspólnie zrealizować inwestycję mieszkaniową.
Kooperatywy finansowe i zmiany w mieszkaniu bez wkładu

Deweloperzy kontynuują obniżki stawek. Na rynku wtórnym zawahanie. Bankier.pl, 02.01.2023

Listopad był drugim miesiącem z rzędu, w którym byliśmy świadkami obniżek średnich cen ofertowych nowych mieszkań – wynika z danych Bankier.pl udostępnionych przez serwis nieruchomości Otodom. Oczekiwania deweloperów malały zwłaszcza w przypadku kawalerek. Z obniżaniem stawek w ogłoszeniach wstrzymali się za to oferujący mieszkania z drugiej ręki.
Ceny ofertowe mieszkań grudzień 2022

 

 

Może to też Ci się spodoba

Jak bezpiecznie sprzedać nieruchomość?

Pokolenie naszych rodziców i dziadków większość swojego życia spędzało w jednym miejscu. Mieszkanie raz kupione, miało służyć im przez dziesięciolecia. My żyjemy jednak w czasach dużej mobilności. W ciągu całego życia przychodzi nam zmieniać miejsce zamieszkania nawet kilka razy. Prędzej czy później przed większością z nas pojawia się zadanie – kupno nowego i bezpieczna sprzedaż […]

Czy przed rozpoczęciem pracy czekają mnie jakieś kursy?

Czy przed rozpoczęciem pracy czekają mnie jakieś kursy?

Jakie opłaty notarialne przy zakupie mieszkania lub domu?

Przyszedł ten moment, kiedy znalazłeś swoje miejsce na ziemi – wymarzone mieszkanie albo dom. Jesteś już po ustaleniach cenowych, wynegocjowałeś, co dotychczasowi właściciele zostawiają, co nie wchodzi w zakres transakcji. Jesteś ciekaw co dalej? Przeczytaj, z jakimi opłatami notarialnymi musisz się liczyć przy zakupie mieszkania lub domu. Zgodnie z obowiązującym w naszym kraju prawem, każda […]

Chcesz sprzedać nieruchomość?

Napisz do nas

    Proszę o zaznaczenie zgody.