Ceny mieszkań i gruntów - czekać, czy kupować? Przegląd prasy 2.11.2022

lis 02, 2022 ·

Rynek nieruchomości stosunkowo wolno reaguje na dynamicznie zmieniającą się sytuację gospodarczą. Ceny na razie nie spadają, ale wydaje się to nieuniknione. Głównym winowajcą są wysokie stopy procentowe i spadająca zdolność kredytowa Polaków. Czy to wymusi spadki cen mieszkań? Czy warto kupować teraz za gotówkę , czy jednak poczekać?

Kredyty hipoteczne zamarły, ale tąpnięcia na rynku mieszkaniowym nie widać. Forsal.pl, 02.11.2022

Osobom, które chciałyby w najbliższym czasie zaciągnąć kredyt możemy podpowiedzieć, aby najpierw zrezygnowały z posiadanych już produktów kredytowych np. kart kredytowych, limitów w koncie itp. To zwiększy szansę na uzyskanie kredytu hipotecznego. Poza tym zdolność kredytową warto zbadać w jak największej liczbie banków. Różnice w wyliczeniach poszczególnych banków są bowiem bardzo wysokie i czasami można dzięki temu zwiększyć dostępną kwotę o ponad 100 tys. zł.
Jak poprawić zdolność kredytową? Przeczytaj co radzi Forsal

Na rynku mieszkań rządzi gotówka. Rzeczpospolita, 01.11.2022

W naszej ocenie ceny mieszkań wyrażone w stawce za metr kwadratowy pozostają od kilku miesięcy stabilne, co jest związane z tym, że rynek pozostaje w stanie wyczekiwania – komentuje Marcin Krasoń, ekspert rynku mieszkaniowego Otodom Analytics (Obido należy do tej samej grupy).
– W jednym miejscu ceny lekko spadają, w innym lekko rosną. Bardziej dynamiczne zmiany zauważamy na mniejszych rynkach, ale tak było zawsze – za sprawą mniejszej próbki statystycznej – wyjaśnia.
Przeczytaj więcej na Rzeczpospolita – nieruchomości 

Korekta cen mieszkań – czy może powtórzyć się bessa z 2008 roku?

Wyhamowanie rynkowe sprzed 12-14 lat poprzedziła oczywiście hossa. Koniunkturę w tamtych czasach napędziło kilka czynników – przede wszystkim wejście Polski do Unii Europejskiej, a tym samym łatwiejszy dostęp do kredytowania. To wówczas rekordy popularności biły kredyty frankowe, uważane za bezpieczne – w odróżnieniu od złotówkowych. W tamtym okresie również polityka kredytowa banków, ukierunkowana rekomendacjami KNF, nie była tak restrykcyjna jak obecnie.
Czy i tym razem pęknie balon na rynku nieruchomości?  

KNF odpowiada deweloperom: Obniżcie marże! 25.10.2022

Jeśli deweloperzy rzeczywiście kierują się realną troską o dostępność mieszkań dla młodych Polaków, mają w tym zakresie możliwość dostosowania własnej polityki marżowej. Z danych Urzędu KNF wynika, że średnia rentowność brutto sektora deweloperskiego na sprzedaży za 2021 r. wyniosła 31 proc., zaś za pierwsze półrocze 2022 r. – 29,4 proc. – napisał we wtorkowym komunikacie Urząd Komisji Nadzoru Finansowego.
Komunikat KNF dla deweloperów – marże 

Rynek Gruntów Budowlanych – raporty PKO BP

W 1h22 ceny gruntów pod zabudowę w dalszym ciągu rosły, choć nieco wolniej niż w 1h21. Boom mieszkaniowy powodował naturalny wzrost cen gruntów; jednocześnie malejąca liczba działek o rozsądnej cenie w największych miastach i zmiany preferencji konsumentów wzmocniły sprzedaż działek w mniejszych ośrodkach i na obszarach poza miastami. Doświadczenia historyczne pokazują różne scenariusze dla rynku ziemi, a zwłaszcza jego segmentów i subrynków lokalnych w warunkach silnych szoków w otoczeniu zewnętrznym. Jest to konsekwencja równoległego oddziaływania wielu czynników. Obecnie w horyzoncie roku – dwóch najbardziej prawdopodobne wydają się stabilizacja lub lekki spadek cen gruntów pod zabudowę mieszkaniową. Za takim scenariuszem przemawia już wysoki poziom cen gruntów oraz ograniczenie popytu budowlanego w konsekwencji serii podwyżek stóp procentowych NBP i wysokich kosztów budowy.
Kiedy zaczną spadać ceny gruntów? 

Może to też Ci się spodoba

Jak znaleźć dobrego pracownika? Film z udziałem Agnieszki Grotkowskiej

Jak mantrę powtarza się ostatnio sformułowanie, że mamy do czynienia z rynkiem pracownika, który dyktuje swoje warunki pracodawcom. Jak wygląda sytuacja w branży nieruchomości? Jak znaleźć dobrego pracownika?

Nowe biura i doświadczeni dyrektorzy. Rośnie sieć agencji Freedom Nieruchomości

Sieć biur Freedom Nieruchomości stale się powiększa. Teraz skuteczną sprzedaż i profesjonalną obsługę klienta oferują łącznie 42 oddziały, prowadzone przez doświadczonych w branży ekspertów, a to jeszcze nie koniec. Przeczytaj o naszych nowych biurach nieruchomości w Łodzi, Nidzicy, Mielcu i Piasecznie. Dlaczego doświadczeni gracze na rynku nieruchomości tak często decydują się na współpracę z Freedom […]

Jak umówić się na spotkanie ze sprzedającym nieruchomość?

Żeby zrozumieć co czują sprzedający, tydzień temu przeprowadziłem pewien interesujący eksperyment. Na popularnym portalu ogłoszeniowym w dziale ogłoszeń prywatnych umieściłem atrakcyjną pod względem wizualnym nieruchomość z dobrą ceną ofertową. Chciałem w ten sposób wyjaśnić mechanizm, jak umówić się na spotkanie ze sprzedającym nieruchomość i dlaczego to takie trudne?

Chcesz sprzedać nieruchomość?

Napisz do nas

    Proszę o zaznaczenie zgody.