Zakup pierwszego mieszkania na rynku wtórnym bez PCC! Przegląd prasy 03.04.2023

Apr 03, 2023 · Time 3 min. czytania

Rząd obecnie pracuje nad nowymi przepisami na rynku mieszkaniowym. Minister Waldemar Buda zapowiedział, że przy zakupie pierwszego mieszkania na rynku wtórnym nie trzeba będzie płacić podatku PCC od czynności cywilnoprawnych. Dodatkowo minimalna powierzchnia lokalu użytkowego ma wynosić 25 m kw. Jakich zmian możemy się jeszcze spodziewać?

Rekordowo dużo oddanych mieszkań. Ale hossa się kończy i rynek szuka punktu równowagi. Business Insider, 29.03.2023

W ostatnich miesiącach 2022 r. oddano do użytkowania w Polsce rekordowo wysoką liczbę mieszkań. Jednak mocno spada liczba wydawanych pozwoleń na budowę oraz rozpoczynanych inwestycji, co źle wróży ofercie mieszkań w kolejnych latach. Pozytywną informacją jest malejąca presja na wzrost cen materiałów budowlanych, robocizny i gruntów.

Źródło: Rekordowo dużo oddanych mieszkań

Flipperzy na cenzurowanym. Rząd chce upublicznić ceny mieszkań. Bankier.pl, 30.03.2023

W 2024 r. ruszyć ma rządowy rejestr cen mieszkań, czyli strona internetowa, która prezentować będzie aktualne stawki nieruchomości w danej okolicy. Upublicznienie kwot płaconych za mieszkania ma – w opinii rządzących – powstrzymać „flipperów i spekulantów handlujących cesjami” przed ich sztucznym zawyżaniem.

Źródło: Flipperzy na cenzurowanym

Zakup pierwszego mieszkania na rynku wtórnym bez PCC. Rząd zapowiada nowe przepisy. Forsal.pl, 31.03.2023

Przy zakupie pierwszego mieszkania na rynku wtórnym nie trzeba będzie płacić podatku PCC od czynności cywilnoprawnych – zapowiedział minister Waldemar Buda.

Źródło: Zakup pierwszego mieszkania na rynku wtórnym bez PCC

Rząd walczy z patodeweloperką. PAP, 31.03.2023

Minimalna powierzchnia lokalu użytkowego ma wynosić 25 m kw. Ma to nie dotyczyć lokali na parterze lub pierwszym piętrze, które są dostępne bezpośrednio z zewnątrz.

Źródło: Rząd walczy z patodeweloperką

Ceny wynajmu mieszkań. Tak wyglądają stawki w największych miastach. TVN24, 01.04.2023

Mamy do czynienia z karuzelą wzrostów i spadków, jeśli chodzi o stawki najmu. W porównaniu do poziomu przed rokiem najem jest droższy we wszystkich 16 badanych miastach, a średni wzrost wynosi 24 procent – wynika z raportu Expandera i rentier.io.

Źródło: Ceny wynajmu mieszkań

Może to też Ci się spodoba

Powierzchnia użytkowa nieruchomości

Powierzchnia użytkowa to w skrócie łączny metraż wszystkich pomieszczeń. Gdyby jednak to było takie proste, to pewnie nie czytałbyś tego artykułu, prawda? Sprawa jest dużo bardziej złożona i co ciekawe, w zależności od celu dla jakiego jest obliczana, powierzchnia użytkowa nieruchomości może się różnić.

Prowizja biura nieruchomości – co wchodzi w jej skład i dlaczego jest pobierana?

Prowizja to forma wynagrodzenia za dokonanie usługi. Usługi będącej niczym innym jak czynnością bądź czynnościami pożytecznymi, polegającymi na działaniach prowadzących do zaspokajania sprecyzowanych potrzeb lub dostarczania określonych korzyści.  Co wchodzi w skład prowizji i dlaczego biura nieruchomości ją pobierają?  Z dobrym biurem nieruchomości jest jak z adwokatem. Kluczowa jest współpraca w zaufaniu niczym gra do jednej […]

Ile zarabia agent nieruchomości?

Chciałbyś wiedzieć ile zarabia agent nieruchomości? Zastanawiasz się nad karierą w branży i chciałbyś wiedzieć, na co musisz się przygotować na początku pracy? Ciekawią Cię formy zatrudnienia i to, na jakie wsparcie możesz liczyć ze strony biura? Przejdźmy zatem do konkretów.

Chcesz sprzedać nieruchomość?

Napisz do nas

    Proszę o zaznaczenie zgody.