Trendy na rynku nieruchomości: budownictwo hamuje, odbicie w kredytach. Przegląd prasy 06.03.2023

Mar 06, 2023 ·

Wygląda na to, że rynek mieszkaniowy najgorsze ma już za sobą. Fundamentalną zmianę stanowi obniżanie stóp procentowych. Widać ją w większej liczbie wniosków kredytowych. W porównaniu do stycznia 2023 r. liczba osób wnioskujących o kredyt mieszkaniowy wzrosła o 43,5 proc. Jednocześnie liczba rozpoczynanych inwestycji maleje, a zainteresowanie wynajmem wzrasta. Zapraszamy do lektury aktualnych artykułów prasowych dotyczących trendów na rynku nieruchomości.

Mieszkania na wynajem, które nie są mieszkaniami. Potrzeba rynku czy patodeweloperka. Business Insider, 04.06.2023

Po wojnie brakowało mieszkań, więc zaczęto dzielić duże apartamenty w kamienicach na mniejsze lokale. W czasach PRL w niewielkiej kawalerce czy dwóch pokojach mieszkały całe wielopokoleniowe rodziny. Także dziś dzieli się większe mieszkania i zamiast pokoju, oferuje dwa, trzy samodzielnie, maleńkie lokale na wynajem. W sprzedaży są także nieruchomości budowane już z założeniem, że nie przekroczą powierzchni 25 mkw. Choć stanowią zaledwie 2-3 proc. krajowego rynku, mikroapartamenty wzbudzają ogromne emocje i dzielą nawet branżowych ekspertów.

Źródło: Mieszkania na wynajem, które nie są mieszkaniami

Budownictwo podmiejskie wyhamowało, ale nie wszędzie. Co z cenami mieszkań? Forsal.pl, 06.03.2023

W 2022 r. deweloperzy wstrzymywali inwestycje w największych miastach. Eksperci z GetHome.pl sprawdzili, czy podobnie było w okalających je miejscowościach oraz jaki miało to wpływ na ceny mieszkań.

Źródło: Budownictwo podmiejskie wyhamowało, ale nie wszędzie.

Odbicie w kredytach w lutym. Biznes Interia.pl, 06.03.2023

Popyt na kredyty mieszkaniowe w lutym 2023 r. spadł o 37,6 proc. w porównaniu do lutego 2022 r. – podał BIK w komunikacie. Liczba wnioskujących o kredyt mieszkaniowy w styczniu spadła o 37,4 proc. w ujęciu rocznym. BIK podkreśla, że zadziałał głównie efekt statystyczny. BIK podał, że w lutym o kredyt mieszkaniowy wnioskowało łącznie 19,02 tys. potencjalnych kredytobiorców w porównaniu do 30,41 tys. rok wcześniej – jest to spadek o 37,4 proc. W porównaniu do stycznia 2023 r. liczba osób wnioskujących o kredyt mieszkaniowy wzrosła o 43,5 proc.

Źródło: Odbicie w kredytach w lutym

W mieszkaniówce przedwiośnie. Rzeczpospolita, 06.03.2023

“Przyczajony tygrys, obity smok” – taki odzwierciedlający sytuację rynkową tytuł nosił panel mieszkaniowy VII Spotkania Liderów Branży Nieruchomości, wydarzenia organizowanego przez „Nieruchomości” „Rzeczpospolitej”. Z dyskusji eksperckiej wynika, że rynek mieszkaniowy prawdopodobnie najgorsze ma już za sobą, ale pozytywne symptomy ożywienia to bardziej przedwiośnie niż wiosna. Fundamentalną zmianę przyniesie obniżanie stóp procentowych.

Źródło: W mieszkaniówce przedwiośnie

Rządowy program mieszkaniowy namiesza. “Część osób wstrzyma się z decyzjami”. Money.pl, 06.03.2023

Rządowy program mieszkaniowy będzie negatywnym czynnikiem dla rynku kredytów hipotecznych w krótkim okresie – ocenia główny ekonomista Biura Informacji Kredytowej, Waldemar Rogowski. Zdaniem eksperta czynnikiem, który w najbliższym okresie może negatywnie wpłynąć na popyt na kredyty mieszkaniowe jest paradoksalnie planowany nowy rządowy program wsparcia nabywania mieszkań na kredyt z oprocentowaniem 2 proc. – Część osób może bowiem wstrzymać się z decyzjami zakupowymi i sięganiem po kredyt do momentu uruchomienia programu. Natomiast po jego uruchomieniu może być to kolejny impuls pozytywnie oddziałujący na wzrost popytu na kredyty mieszkaniowe – ocenia Rogowski.

Źródło: Rządowy program mieszkaniowy namiesza

Może to też Ci się spodoba

Załamanie rynku nieruchomości – w co opłaca się inwestować? Przegląd prasy 26.09.2022

Czy możemy już mówić o załamaniu na rynku nieruchomości? Czego trzeba się spodziewać w najbliższym czasie? W co warto zainwestować przy wysokiej inflacji? Rynek nieruchomości. Widoczne oznaki załamania sprzedaży. Biznes Interia.pl, 22.09.2022 Rynek mieszkaniowy wszedł w wyraźną fazę załamania. Coraz mniejsze jest zainteresowanie ofertami, spada liczba transakcji, spadają ceny. Te sygnały są również widoczne w […]

Franczyza. Nowe oddziały sieci Freedom Nieruchomości!

Franczyza to inwestycja w rentowny biznes. Profesjonalne szkolenia, skuteczny marketing i pełne wdrożenie w prawne, formalne i finansowe aspekty prowadzenia biura nieruchomości, a następnie korzystanie z wiedzy i zaplecza technologicznego sieci – nowi franczyzobiorcy Freedom Nieruchomości – po dogłębnej analizie rynku – zgodnie przyznają, że jeśli chodzi o sukces w branży nieruchomości, wybór jest tylko […]

Franczyza nieruchomości – ile potrzebujesz środków do otwarcia własnej agencji?

Dla kogo przeznaczona jest franczyza nieruchomości i jak wygląda odpowiedni kandydat na dyrektora placówki? Ile musi mieć środków na otwarcie własnego biura i co może mu zaoferować branża nieruchomości?

Chcesz sprzedać nieruchomość?

Napisz do nas

    Proszę o zaznaczenie zgody.