Przed nami dwucyfrowe podwyżki cen mieszkań? Przegląd prasy 07.08.2023

Aug 07, 2023 · Time 4 min. czytania

Już na etapie powstania pomysłu na Bezpieczny kredyt 2 proc. eksperci ostrzegali, że ten program może mieć złe konsekwencje. I spełniły się ich prognozy dotyczące podwyżek cen mieszkań. Problem w tym, że to nie koniec - jeśli sytuacja na rynku się nie zmieni, to kupujących czekają dwucyfrowe podwyżki cen nieruchomości.

Zła wiadomość dla kupujących. Oto jak zmienią się ceny mieszkań. Money.pl, 05.08.2023

Bezpieczny Kredyt 2 proc. napędził sprzedaż mieszkań, a zapowiadane obniżki stóp procentowych mogą ją dodatkowo przyspieszyć. Problem w tym, że popyt coraz bardziej rozjeżdża się z podażą i jeśli to się nie zmieni, będziemy skazani na dwucyfrowe podwyżki.

Źródło: Zła wiadomość dla kupujących

Sprzedający mieszkania dopasowują ceny do limitów taniego kredytu. Rzeczpospolita, 06.08.2023

W opinii ekspertów program „Bezpieczny kredyt 2 proc.” nakręca nie tylko popyt na nieruchomości, ale też ceny. Jak zauważa Karolina Klimaszewska, sprzedający mieszkania, zarówno nowe, jak i używane, korygują ceny, dopasowując je do limitów narzuconych przez program. Część osób je obniża, aby lokale kwalifikowały się do zakupu z dopłatami, a część ze względu na rosnący popyt je podwyższa.

Źródło: Sprzedający mieszkania dopasowują ceny do limitów

Toksyczne hipoteki? “Kredyty mieszkaniowe mogłyby stać się dobrem luksusowym”. Bankier.pl, 07.08.2023

Najpierw do sądów poszli frankowcy, teraz walkę zaczynają posiadacze kredytów złotowych. Żądają usunięcia z umów wskaźnika WIBOR. “To de facto żądanie, by nie trzeba było ponosić kosztów kredytu” – pisze Anna Cieślak Wróblewska z “Rzeczpospolitej”. “Rośnie więc ryzyko, że kredyty mieszkaniowe będą dla banków w Polsce mało opłacalne, wręcz toksyczne.”

Źródło: Toksyczne hipoteki?

Kolekcjonerzy nieruchomości premium – ten rynek nie zna słowa kryzys. Sport bogatych ludzi. Wyborcza.biz, 01.08.2023

Blisko plaży, z widokiem na Wawel, na najwyższym piętrze z panoramą miasta. W luksusowej inwestycji z basenem, odnowionej kamienicy czy w loftowym stylu w zrewitalizowanej fabryce w centrum dużego miasta – nieruchomości z półki “premium” oprócz wysokiego standardu muszą mieć jeszcze coś wyjątkowego, niepowtarzalnego.

Ze względu na swą cenę muszą mieć też swojego klienta – tych jednak przybywa, również dlatego, że na luksusowych apartamentach czy domach po prostu dobrze się zarabia – minimum 10 proc. rocznie. Są też prawdziwi kolekcjonerzy, którzy w swym portfolio mają po kilkanaście, nawet kilkadziesiąt mieszkań. Kupują po jednym w każdej nowej luksusowej inwestycji.

Źródło: Kolekcjonerzy nieruchomości premium

O 273,1% wzrosła wartość zapytań o kredyty mieszkaniowe w lipcu 2023 r. BIK.pl, 03.08.2023

W lipcu 2023 r. o kredyt mieszkaniowy wnioskowało łącznie 43,47 tys. potencjalnych kredytobiorców w porównaniu do 14,1 tys. rok wcześniej – jest to wzrost o 208,3%. W porównaniu do czerwca 2023 r. liczba osób wnioskujących o kredyt mieszkaniowy wzrosła o 97,5%. Nie przebiło to jednak liczby osób wnioskujących o kredyt pomiędzy lutym a lipcem 2021 r., gdy był ogromny boom na kredyty mieszkaniowe wywołany historycznie niskimi stopami procentowymi. Średnia wartość wnioskowanego kredytu mieszkaniowego w lipcu br. wyniosła 410,42 tys.

Źródło: O 273,1% wzrosła wartość zapytań o kredyty mieszkaniowe

Może to też Ci się spodoba

Odbiór techniczny nowego mieszkania – na co zwrócić szczególną uwagę?

Umowa deweloperska już podpisana. Długie oczekiwanie na nowe mieszkanie za Tobą. Wydawałoby się, że na tym koniec procesu zakupu. Nie do końca… Przed przyjęciem własności czeka Cię tylko – a może aż – odbiór techniczny. Podpowiadamy, na co zwrócić szczególną uwagę. Odbiór techniczny jest warunkiem koniecznym do spełnienia celu umowy deweloperskiej. Jak mówi ustawa o […]

Wynajem mieszkania dla studenta

Przed tysiącami młodych ludzi w Polsce staje właśnie jedno z trudniejszych zadań w studenckim kalendarzu – wynajem mieszkania na cały najbliższy rok akademicki. Poniżej przedstawiamy porady, które pomogą zarówno świeżo upieczonym studentom, jak i zaprawionym w bojach żakom, odnaleźć się na rynku nieruchomości  i znaleźć wymarzone M do nauki i studiowania.

Wyższy podatek od kupna mieszkań! Przegląd prasy 20.03.2023

Wyższy podatek od czynności cywilnoprawnych obejmie zakup większego pakietu mieszkań w ramach jednej inwestycji. Dotyczy to zarówno osób fizycznych, jak i funduszy inwestycyjnych. To jedno z rozwiązań nowego programu Bezpieczny kredyt 2 proc. Co jeszcze słychać na rynku nieruchomości? W końcu optymizm na rynku nieruchomości? Dobre informacje dla klientów. Onet.pl, 14.03.2023 Z najnowszych danych Biura […]

Chcesz sprzedać nieruchomość?

Napisz do nas

    Proszę o zaznaczenie zgody.