Likwidacja użytkowania wieczystego w 2023. Przegląd prasy 08.05.2023

May 08, 2023 · Time 3 min. czytania

Firmy będą mogły jeszcze w tym roku przekształcić prawo użytkowania wieczystego we własność. Jednak nie z mocy prawa, jak to miało miejsce przy właścicielach domów i mieszkań, ale na wniosek. Dowiedz się więcej, czytając nasz najnowszy przegląd prasy!

Przybywa promocji kredytów hipotecznych i… procentów w cennikach. Bankier.pl, 03.05.2023

Po wiosennych porządkach w bankowych cennikach na scenę powracają banki, które już wcześniej promowały hipoteki. Zła wiadomość dla kredytobiorców to lekki wzrost stawek w porównaniu z poprzednim miesiącem. Wahania w górę i w dół to już norma, obserwowana przez nas od kilku miesięcy.

Źródło: Przybywa promocji kredytów hipotecznych

Czy to dobry czas na zakup mieszkania? Obecnie trudno liczyć na spadek cen. Money.pl, 04.05.2023

Rynek mieszkaniowy w I kwartale 2023 r. wyraźnie się ożywił. Biura pośrednictwa oraz biura sprzedaży deweloperów znów zaczęły odbierać więcej zapytań ze strony kupujących. Jak wynika z danych portalu ogłoszeniowego, w trzech pierwszych miesiącach roku liczba zapytań dotyczących zakupu mieszkań z rynku wtórnego zwiększyła się o 34 proc. w porównaniu z ostatnim kwartałem 2022 r.

Źródło: Czy to dobry czas na zakup mieszkania?

NBP: Banki liczą na wzrost popytu na kredyty mieszkaniowe może nastąpić już w II kwartale. Forsal.pl, 04.05.2023

Banki oczekują dalszego spadku popytu na długoterminowe kredyty dla przedsiębiorstw, jak również dalszego wzrostu popytu na kredyty mieszkaniowe, konsumpcyjne i krótkoterminowe dla dużych przedsiębiorstw oraz zapowiadają zaostrzenie kryteriów udzielania wszystkich rodzajów kredytów w II kw. 2023 r., wynika z ankiety Narodowego Banku Polskiego (NBP).

Źródło: Banki liczą na wzrost popytu na kredyty mieszkaniowe

Likwidacja użytkowania wieczystego w 2023. Kto skorzysta, jak uzyskać grunt na własność. Gazeta Prawna, 08.05.2023

Wkrótce zakończy się ostateczny etap likwidacji użytkowania wieczystego. W kwietniu do sejmu trafił rządowy projekt zmiany ustawy o gospodarce nieruchomościami wprowadzający rynkowy model odpłatności za grunt sprzedawany użytkownikowi wieczystemu. Firmy będą mogły jeszcze w tym roku przekształcić prawo użytkowania wieczystego we własność – jednak nie z mocy prawa, jak to miało miejsce przy właścicielach domów i mieszkań ale na wniosek.

Źródło: Likwidacja użytkowania wieczystego w 2023

Może to też Ci się spodoba

Ile trwa sprzedaż mieszkania? Czy można przyspieszyć transakcję?

Średni czas sprzedaży mieszkania w 2023 roku w Polsce wynosi około 3-6 miesięcy. Oczywiście to, ile dokładnie zajmie nam sprzedaż nieruchomości, zależy od wielu czynników – w tym stanu mieszkania, doświadczenia pośrednika czy rynku, na którym się poruszamy. Ile trwa sprzedaż mieszkania w konkretnych warunkach… i czy można przyśpieszyć transakcję? Ile czasu potrzeba, aby sprzedać […]

Home staging – jak zacząć?

Jak zacząć pracę jako home stager? Jakie predyspozycje trzeba mieć i czy odbycie kursu home stagingu jest obowiązkowe? Sprawdź, jak wyglądają początki home stagera i dowiedz się, czy jest to zawód dla Ciebie! Home staging – co to jest i jakie predyspozycje musi mieć przyszły home stager? Home staging to proces przygotowania mieszkania do sprzedaży […]

Nieruchomości na studiach – literatura podstawowa

Niezależnie od tego, czy zamierzasz pisać pracę inżynierską lub magisterską na temat nieruchomości, czy potrzebujesz po prostu dodatkowej wiedzy na studiach, zapoznaj się z naszym zestawieniem lektur podstawowych.

Chcesz sprzedać nieruchomość?

Napisz do nas

    Proszę o zaznaczenie zgody.