Rząd chce zwiększyć dostępność gruntów pod budownictwo mieszkaniowe. Przegląd prasy 10.07.2023

Jul 10, 2023 ·

Rząd chce zwiększyć dostępność gruntów pod budownictwo mieszkaniowe przez alokowanie części gruntów w planach miejscowych samorządów. Na ten temat wypowiedział się premier Mateusz Morawiecki, zahaczając także o temat nowego programu Bezpieczny Kredyt 2 proc.

Deweloperzy przestawiają się na mniejsze mieszkania. „Bezpieczny kredyt 2 proc.” sztucznie zawyży popyt” Bankier.pl, 10.07.2023

Najnowszy odczyt indeksu urban.one wskazuje na uspokojenie sytuacji na rynku sprzedaży mieszkań. Może to być jednak cisza przed burzą związaną z wejściem w życie „Bezpiecznego kredytu 2 proc.”. W opinii ekspertów, popyt, choć sztucznie, wystrzeli zwłaszcza w przypadku mniejszych mieszkań.

Źródło: Deweloperzy przestawiają się na mniejsze mieszkania

Podatek od nieruchomości to relikt. Co musi się zmienić po wyroku TK? Business Insider, 10.07.2023

Ministerstwo Finansów po wyroku Trybunału Konstytucyjnego musi od nowa napisać definicje budowli i budynku w podatku od nieruchomości. Ma na to 18 miesięcy, a w praktyce znacznie mniej czasu. Zdaniem ekspertów, konieczne są głębsze zmiany.

Źródło: Podatek od nieruchomości to relikt

Dom i kamienica dla flippera. Rzeczpospolita, 06.07.2023

Eliza Rudnicka-Wąsińska, dyrektor agencji Freedom Nieruchomości Magdalenka, zaznacza, że podaż wielopiętrowych, wielopokoleniowych domów systematycznie rośnie. – Nie sprawdziły się scenariusze budowy bardzo dużych domów z myślą o dzieciach i wnukach – wyjaśnia. – Młode pokolenie wybiera niezależność i mieszkanie bez rodziców i teściów, nawet za cenę niższego standardu życia.
Większość takich dużych domów pochodzi z lat 1985–2000. – Nie są to nowoczesne obiekty, więc ich cena może być atrakcyjna, nie uwzględniając działki, na której stoi budynek.

Źródło: Dom i kamienica dla flippera

Dramatycznie kurczy się oferta nowych mieszkań. Zmienia się też struktura cen. Business Insider, 07.07.2023

Po okresie posuchy wróciło spore zainteresowanie mieszkaniami z pierwszej ręki. Deweloperzy wręcz nie nadążają z budową. W efekcie potencjalni nabywcy mają coraz mniejszy wybór. Jak wygląda sytuacja w siedmiu największych miastach Polski?

Źródło: Dramatycznie kurczy się oferta nowych mieszkań

Po wyborach zmiana planowania przestrzennego, by wzrosła podaż gruntów pod mieszkania. Gazeta Prawna, 03.07.2023

Premier Mateusz Morawiecki oświadczył w poniedziałek, że w kolejnej kadencji, po wyborach, rząd chce zwiększyć dostępność gruntów pod budownictwo mieszkaniowe przez alokowanie części gruntów w planach miejscowych samorządów.

Źródło: Po wyborach zmiana planowania przestrzennego, by wzrosła podaż gruntów pod mieszkania

Może to też Ci się spodoba

Podatek dochodowy od sprzedaży nieruchomości w 2019 roku

Co trzeba wiedzieć o podatku dochodowym od sprzedaży nieruchomości? Jakie zmiany w regulacjach prawnych obowiązują od 2019 roku? Przeczytaj artykuł przygotowany przez dyrektor finansową sieci Freedom Nieruchomości, Agnieszkę Rosolińską. Sprzedając prywatną nieruchomość (lub jej część oraz udział w nieruchomości), a także zbywając spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego lub użytkowego, prawo do domu jednorodzinnego w […]

Co zrobić, kiedy z pozoru łatwa sprzedaż okazuje się trudna?

Kiedy podejmujemy się realizacji jakiegoś zadania, rzadko zakładamy czarne scenariusze. Pobieżnie analizujemy sytuację, układamy w głowie prowizoryczny plan działania, oczyma wyobraźni widzimy już efekt końcowy, bo przecież dlaczego coś miałoby się nie udać? Gorzej, jeżeli mimo perfekcyjnie przygotowanej strategii i świadomości, że sprawa wymaga większego zaangażowania, na każdym kroku zaskakują nas sytuacje, które przecież nie […]

Darowizna pieniężna – co musisz o niej wiedzieć?

Planujesz zakup nieruchomości, a z pomocą chcą przyjść Twoi bliscy? Zobacz, z czym wiąże się darowizna pieniężna i jak na niej nie stracić. Kiedy przygotowujemy się do zakupu nieruchomości, ustalamy sposób jego finansowania. Podliczamy fundusze, planujemy kredyt, rodzina deklaruje wsparcie finansowe. Własne fundusze mamy udokumentowane, chociażby umową o pracę. Kredyt będzie określony umową z bankiem, […]

Chcesz sprzedać nieruchomość?

Napisz do nas

    Proszę o zaznaczenie zgody.