Pomysł masowej budowy mieszkań czynszowych. Czy to realne? Przegląd prasy 11.04.2023

Apr 11, 2023 · Time 4 min. czytania

Oprócz Bezpiecznego kredytu 2 proc. oraz darmowego kredytu proponowanego przez KO pojawiła się jeszcze trzecia koncepcja. Ten pomysł to masowa budowa mieszkań czynszowych. Czy ta koncepcja jest realna i jak wpłynęłaby na rynek nieruchomości? I jak obecnie prezentują się ceny nieruchomości? Zachęcamy do przeczytania naszego nowego przeglądu prasy!

Spadek cen mieszkań z drugiej ręki coraz mniej realny. Forsal.pl, 06.04.2023

Chociaż ceny mieszkań na rynku wtórnym od dłuższego czasu stabilizują się, to jednak ostatnio coraz mocniej kierują się w stronę podwyżek – wynika z danych serwisu Nieruchomosci-online.pl przygotowanych dla Forsal.pl. Kwiecień przyniósł niewielki wzrost średnich cen ofertowych w sześciu stolicach regionów. To reakcja na ożywienie popytu, które jest coraz bardziej widoczne od stycznia 2023 r.

Źródło: Spadek cen mieszkań z drugiej ręki coraz mniej realny

Mieszkaniówka tegoroczną kiełbasą wyborczą. Na stole 300 000 czynszówek, ale czasy taniego budowania już nie wrócą. Bankier.pl, 08.04.2023

Można przypuszczać, że tematy związane z mieszkaniówką będą jednym z głównych akcentów w rozpoczynającej się kampanii przed jesiennymi wyborami. Raczej nie dziwi fakt, że politycy zamiast rozbudowanych programów prezentują propozycje doraźne i atrakcyjne dla swoich elektoratów. Oprócz “Bezpiecznego kredytu 2 proc.” oraz darmowego kredytu proponowanego przez KO pojawiła się jeszcze trzecia ważna koncepcja.

Źródło: Mieszkaniówka tegoroczną kiełbasą wyborczą

O ile tak naprawdę… potaniały mieszkania? Ile deweloperzy zarabiają na każdym metrze? Subiektywnie o finansach. 10.04.2023

Co się bardziej opłaca: mieć kredyt na mieszkanie czy płacić za wynajem takiego samego? Na które mieszkania trzeba wyłożyć więcej pieniędzy: nowe czy używane? Oto garść danych z najnowszego raportu Narodowego Banku Polskiego. Narodowy Bank Polski z dużym – jak zwykle – opóźnieniem podsumował 2022 r. na rynku nieruchomości.

Nie znajdziemy w jego najnowszym raporcie najświeższych danych ani bieżących prognoz, ale jest kilka ciekawych spostrzeżeń na temat opłacalności inwestowania w mieszkania, kosztów najmu i kredytów hipotecznych czy realnych kosztów budowy.

Źródło: Ile deweloperzy zarabiają na każdym metrze?

Urbanista: znikną mikroapartamenty, ale nie zniknie patodeweloperka. Business Insider, 10.04.2023

Wprowadzamy dobre przepisy, regulujące budownictwo mieszkaniowe w Polsce, a jednocześnie uruchamiamy kolejny program, który ma sztucznie pobudzić popyt. System, w którym pielęgniarki i nauczyciele muszą zaciągać kredyt hipoteczny na 20, 30 lat, by móc zrealizować swoje potrzeby mieszkaniowe, nie sprawdza się — przekonuje Łukasz Drozda, urbanista i politolog, autor książki “Dziury w ziemi. Patodeweloperka w Polsce”.

Źródło: Znikną mikroapartamenty, ale nie zniknie patodeweloperka

Duże odbicie na rynku nieruchomości. Sprzedaż mieszkań rośnie. Interia.pl, 11.04.2023

W I kwartale br. w siedmiu największych aglomeracjach w Polsce sprzedano 12,1 tys. mieszkań. Jest to drugi kwartał odbicia od zanotowanego w okresie od lipca do października 2022 r. dołka. Licząc kwartał do kwartału, sprzedaż wzrosła o 35 proc.

Źródło: Duże odbicie na rynku nieruchomości

Może to też Ci się spodoba

Czy przy umowie wyłącznej mogę posiadać inne umowy?

Czy przy umowie wyłącznej mogę posiadać inne umowy?

Jak przeprowadzić prezentację nieruchomości?

Romantyczny wieczór, stolik w eleganckiej restauracji, bukiet kwiatów, starannie wyprasowana koszula i pewien mężczyzna, nerwowo oczekujący na przybycie swojej wybranki. To całe zdenerwowanie wydaje się być w pełni zrozumiałe. Pierwsza randka, pierwsze spotkanie – wszyscy chcą dobrze wypaść. Kluczową rolę jednak zaczyna odgrywać ciekawość. Jaka ona jest? Zrozumienie znaczenia pierwszego wrażenia pozwoli ci wywnioskować, jak […]

Czym jest depersonalizacja?

„Wolnoć Tomku w swoim domku”. Przyszli właściciele mieszkań podczas prezentacji nieruchomości na sprzedaż wielokrotnie zastanawiają się: jak będę się czuł w tym miejscu? Gdzie postawię swoje rzeczy? Jak ozdobię ściany? Depersonalizacja, czyli usunięcie zbędnych rzeczy po dotychczasowych mieszkańcach ma ogromne znaczenie w procesie kupowania nieruchomości.

Chcesz sprzedać nieruchomość?

Napisz do nas

    Proszę o zaznaczenie zgody.