Nowe stawki podatku od nieruchomości i WIRON zamiast WIBOR. Przegląd prasy 12.12.2022

Dec 12, 2022 · Time 4 min. czytania

Każdy tydzień przynosi jakieś zmiany w branży nieruchomości. Tym razem podwyżka podatku od nieruchomości, zastąpienie WIBORU nowym wskaźnikiem WIRON, czy nowe zasady budowy domów bez pozwolenia. Zapraszamy do lektury.

Podatek od nieruchomości 2023 wyższy! Ile wyniosą nowe stawki? Murator Plus, 06.12.2022

Podatek od nieruchomości w 2023 idzie w górę. Znane są już nowe stawki podatku od nieruchomości dla poszczególnych miast. 9 z nich zadecydowało o maksymalnych stawkach podatku od nieruchomości przewidzianych przez Ministerstwo Finansów. Jakie stawki podatku od nieruchomości obowiązują jeszcze w 2022? O ile wzrośnie podatek od nieruchomości w 2023? Gdzie właściciele nieruchomości zapłacą najwięcej?
Ile będzie wynosił podatek od nieruchomości w 2023 roku?

WIRON zastąpi WIBOR. Czym się różnią oba wskaźniki? Money.pl, 10.12.2022

Na wskaźniku referencyjnym WIBOR, który ma wpływ na wysokość oprocentowania, “zawieszone” są tysiące umów kredytowych. Za dwa lata – zgodnie ze światowym trendem – dotychczasowy wskaźnik zostanie zastąpiony przez WIRON.
Czym się różnią WIBOR i WIRON

Budowa domu bez pozwolenia niezależnie od metrażu? Nadchodzi rewolucja w Prawie budowlanym. Bankier.pl, 11.12.2022

Nowelizacja Prawa budowlanego, która ma zacząć obowiązywać w przyszłym roku, ma uprościć i przyspieszyć cały proces inwestycyjno-budowlany oraz zmniejszyć obciążenia po stronie inwestorów i organów administracji i nadzoru. Jednym z jej najważniejszych założeń jest m.in. możliwość budowy domów jednorodzinnych bez pozwolenia na budowę niezależnie od metrażu, likwidacja obowiązku uzyskania pozwolenia na użytkowanie i przyspieszenie cyfryzacji całego procesu budowlanego. Do części spośród tych zmian rynek nie podchodzi jednak z optymizmem.
Zmiany w prawie budowlanym – kto zyska, kto straci?

Korekta stawek w aktach notarialnych widoczna, ale niewyraźnie. „Tanieją” jedynie duże mieszkania. Bankier.pl, 12.12.2022

Po trzymiesięcznej przerwie, III kw. 2022 r. przyniósł powrót obniżek średnich stawek transakcyjnych na rynku sprzedaży mieszkań – wynika z danych Bankier.pl udostępnionych przez serwis Cenatorium. Korekta była jednak widoczna wyłącznie w przypadku dużych, co najmniej 60-metrowych mieszkań.
Ceny transakcyjne mieszkań w III kwartale 2022

Ceny działek pod budowę domu. Ile trzeba zapłacić za grunty w największych miastach? Forsal.pl, 12.12.2022

O cenach lokali mieszkalnych mówi się najwięcej. Domy w kontekście cen są nieco rzadziej poruszanym tematem – głównie ze względu na mniejszą liczbę dostępnych informacji statystycznych. Podobna sytuacja dotyczy również cen gruntów. Narodowy Bank Polski niedawno opublikował jednak ciekawe informacje dotyczące kosztów zakupu działek pod domy w dużych miastach. Natomiast GUS dosłownie kilka dni temu podał ogólnokrajowe dane na temat średnich cen działek pod domy i bloki.
Ceny działek budowlanych – ile kosztują w poszczególnych regionach pod koniec 2022 roku?

Może to też Ci się spodoba

praca w nieruchomościach gdańsk

6 cech, których potrzebujesz do odniesienia sukcesu w nieruchomościach

W  2010 roku  w Olsztynie powstała marka, która na trwałe zmieniła branżę nieruchomości. Postawiła na jakość i świeżość, dając młodym, głodnym sukcesu ludziom szansę na zawodowe spełnienie. Wykorzystała największe atuty pokolenia Y: energię, pasję, upór i innowacyjne myślenie. Jednak aby tego dokonać, potrzebowała nietuzinkowych osób, oddających w pełni DNA Freedom.

Co powinien wiedzieć sprzedawca nieruchomości?

Nastał ten dzień. Dzień sprzedaży Twojego mieszkania lub domu. Powodów tej decyzji może być sporo. Być może kieruje Tobą chęć przeprowadzenia się do większego lokalu. Być może zmieniłeś miejsce dotychczasowej pracy czy miejsce do życia.

Umowa najmu okazjonalnego

Co powinna zawierać umowa najmu okazjonalnego i kiedy możemy w pełni korzystać z dobrodziejstw takiego wynajmowania nieruchomości?

Chcesz sprzedać nieruchomość?

Napisz do nas

    Proszę o zaznaczenie zgody.