Nowe stawki podatku od nieruchomości i WIRON zamiast WIBOR. Przegląd prasy 12.12.2022

gru 12, 2022 · Time 4 min. czytania

Każdy tydzień przynosi jakieś zmiany w branży nieruchomości. Tym razem podwyżka podatku od nieruchomości, zastąpienie WIBORU nowym wskaźnikiem WIRON, czy nowe zasady budowy domów bez pozwolenia. Zapraszamy do lektury.

Podatek od nieruchomości 2023 wyższy! Ile wyniosą nowe stawki? Murator Plus, 06.12.2022

Podatek od nieruchomości w 2023 idzie w górę. Znane są już nowe stawki podatku od nieruchomości dla poszczególnych miast. 9 z nich zadecydowało o maksymalnych stawkach podatku od nieruchomości przewidzianych przez Ministerstwo Finansów. Jakie stawki podatku od nieruchomości obowiązują jeszcze w 2022? O ile wzrośnie podatek od nieruchomości w 2023? Gdzie właściciele nieruchomości zapłacą najwięcej?
Ile będzie wynosił podatek od nieruchomości w 2023 roku?

WIRON zastąpi WIBOR. Czym się różnią oba wskaźniki? Money.pl, 10.12.2022

Na wskaźniku referencyjnym WIBOR, który ma wpływ na wysokość oprocentowania, “zawieszone” są tysiące umów kredytowych. Za dwa lata – zgodnie ze światowym trendem – dotychczasowy wskaźnik zostanie zastąpiony przez WIRON.
Czym się różnią WIBOR i WIRON

Budowa domu bez pozwolenia niezależnie od metrażu? Nadchodzi rewolucja w Prawie budowlanym. Bankier.pl, 11.12.2022

Nowelizacja Prawa budowlanego, która ma zacząć obowiązywać w przyszłym roku, ma uprościć i przyspieszyć cały proces inwestycyjno-budowlany oraz zmniejszyć obciążenia po stronie inwestorów i organów administracji i nadzoru. Jednym z jej najważniejszych założeń jest m.in. możliwość budowy domów jednorodzinnych bez pozwolenia na budowę niezależnie od metrażu, likwidacja obowiązku uzyskania pozwolenia na użytkowanie i przyspieszenie cyfryzacji całego procesu budowlanego. Do części spośród tych zmian rynek nie podchodzi jednak z optymizmem.
Zmiany w prawie budowlanym – kto zyska, kto straci?

Korekta stawek w aktach notarialnych widoczna, ale niewyraźnie. „Tanieją” jedynie duże mieszkania. Bankier.pl, 12.12.2022

Po trzymiesięcznej przerwie, III kw. 2022 r. przyniósł powrót obniżek średnich stawek transakcyjnych na rynku sprzedaży mieszkań – wynika z danych Bankier.pl udostępnionych przez serwis Cenatorium. Korekta była jednak widoczna wyłącznie w przypadku dużych, co najmniej 60-metrowych mieszkań.
Ceny transakcyjne mieszkań w III kwartale 2022

Ceny działek pod budowę domu. Ile trzeba zapłacić za grunty w największych miastach? Forsal.pl, 12.12.2022

O cenach lokali mieszkalnych mówi się najwięcej. Domy w kontekście cen są nieco rzadziej poruszanym tematem – głównie ze względu na mniejszą liczbę dostępnych informacji statystycznych. Podobna sytuacja dotyczy również cen gruntów. Narodowy Bank Polski niedawno opublikował jednak ciekawe informacje dotyczące kosztów zakupu działek pod domy w dużych miastach. Natomiast GUS dosłownie kilka dni temu podał ogólnokrajowe dane na temat średnich cen działek pod domy i bloki.
Ceny działek budowlanych – ile kosztują w poszczególnych regionach pod koniec 2022 roku?

Może to też Ci się spodoba

Dlaczego warto inwestować w nieruchomości w górach?

Polacy coraz chętniej inwestują w nieruchomości w górach. Zalet takiego rozwiązania jest wiele – wynajem krótkoterminowy zapewnia stosunkowo szybki zwrot kosztów, a jednocześnie zyskujemy własną, prywatną przestrzeń do wypoczynku wśród górskich krajobrazów. Jak inwestować, aby nie stracić? 

Umowa najmu lokalu mieszkalnego – co powinno się w niej znaleźć?

Umowa najmu to kluczowy dokument, stanowiący podstawę do nawiązania współpracy pomiędzy najemcą a wynajmującym. Dobrze skonstruowany zabezpiecza obie strony, a także pozwala rozwiać wątpliwości w przypadku sytuacji spornych. Właściwie i dokładnie sporządzony jest przede wszystkim fundamentem określającym relacje, obowiązki i prawa, które każdej ze stron przysługują. Dokładniej więc – co powinna zawierać umowa najmu lokalu […]

Kariera w nieruchomościach 10: Branża dla osób, które mają konkretne cele

Kariera w nieruchomościach 10: Zimna krew to podstawa

Łączenie pracy w nieruchomościach wraz z innymi aktywnościami zawodowymi jest możliwe, ale - jak każda tego typu sytuacja - wymaga dokładnej organizacji. Jeśli dotyczy nauczycielki wychowania fizycznego, może wiązać się nawet z… przebieraniem w oficjalny strój na prezentację nieruchomości z dresu, stojąc autem na czerwonym świetle. Poznaj historię Natalii Prokurat!

Ewelina Zdancewicz lut 23, 2024 · 3 min. czytania

Chcesz sprzedać nieruchomość?

Napisz do nas

    Proszę o zaznaczenie zgody.