Czy ceny mieszkań spadną? Przegląd prasy 13.02.2023

Feb 13, 2023 ·

Ekspert Polskiego Instytutu Ekonomicznego Marcin Klucznik wskazuje, że ceny mieszkań w 2023 roku nie będą już rosnąć. Kolejną dobrą wiadomością dla kupujących jest prognoza niższych rat kredytów za sprawą spadku oprocentowania. Sprawdź, co jeszcze słychać na rynku nieruchomości. Przeczytaj nasz najnowszy przegląd prasy i bądź na bieżąco!

Czy ceny mieszkań w pierwszej połowie tego roku przestaną rosnąć? Forsal.pl, 09.02.2023

Ceny mieszkań w pierwszych dwóch kwartałach tego roku nie będą rosnąć – powiedział PAP ekspert Polskiego Instytutu Ekonomicznego Marcin Klucznik. Dodał, że przygotowywany przez rząd program dopłat do kredytów na pierwsze lokum umożliwi zakup mieszkania przez mniej zamożne osoby.

Według ekonomisty, spowolnienie na rynku mieszkaniowym wynika m.in. z uruchomionych przez Narodowy Bank Polski instrumentów do walki z inflacją, czyli min. podwyżkami stóp procentowych.

Źródło: Czy ceny mieszkań przestaną rosnąc?

Grzanie na termomodernizację. Rzeczpospolita, 09.02.2023

W Polsce niemal 40 proc. budynków wielorodzinnych wymaga termomodernizacji, tak by odpowiadały współczesnym standardom energetycznym – wskazuje Jan Ruszkowski, koordynator rady ds. czystego powietrza w Konfederacji Lewiatan, przytaczając dane GUS.

Źródło: Grzanie na termomodernizację

Świadectwo energetyczne budynku od 2023 obowiązkowe! Kto musi mieć, kto wystawia świadectwo energetyczne? Za brak grożą kary. Muratorplus.pl, 07.02.2023

Świadectwo energetyczne od 28 kwietnia 2023 wprowadza nowelizacja ustawy o charakterystyce energetycznej budynków oraz ustawy Prawo budowlane. Właścicieli nieruchomości czeka więc nowy obowiązek i wydatek kilkuset złotych za wystawienie dokumentu.

Za jego brak będą kary – nawet kilka tysięcy złotych. Jakich nieruchomości ma dotyczyć świadectwo energetyczne?

Źródło: Świadectwo energatyczne budynku od 2023 obowiązkowe!

Raty kredytów spadną o 30% jeszcze w 2023 roku?

Spadek oprocentowania powinien ulżyć kredytobiorcom jeszcze w bieżącym 2023 roku. Część zadłużonych już dziś obserwuje niższe raty, a jeśli wierzyć dostępnym prognozom, to dopiero początek. Szczególnie optymistyczne założenia znajdziemy w projekcie programu mieszkaniowego, nad którym pracuje rząd. Jeśli spełni się zapisany tam scenariusz, to raty kredytów mogą spaść nawet o około 1/3.

Źródło: Czy raty kredytów spadną o 30% w 2023 roku?

Deweloperzy straszą “patoprawodawstwem”. Będzie jeszcze drożej? Business Insider, 13.02.2023

Na rosnące ceny mieszkań w ostatnich latach wpływały, obok rosnących cen materiałów, także ceny gruntów i transportu. – Występuje szereg uwarunkowań przyczyniających się do wzrostu cen mieszkań na rynku deweloperskim w ciągu ostatnich 10 lat. Poczynając od ogólnego wzrostu wszystkich cen w kraju, takich jak chociażby ceny paliw, które mają przełożenie na koszty transportu, używanego na budowach czy do transportu materiałów.

Źródło: Deweloperzy straszą “patoprawodawstwem”

Może to też Ci się spodoba

Jak wygląda dzień z życia pośrednika nieruchomości?

Pamiętam jak dziś, jak w 2012 roku podejmowałam tę decyzję. Jak się później okazało, miała ona mocno wpłynąć nie tylko na moje życie, ale i całej mojej rodziny. Zaczęłam karierę pośrednika nieruchomości.

Łódź. Miasto nie na miejscu, czyli krótka historia upadku – cz. 2

Nie ma w naszym kraju drugiego takiego miasta jak Łódź. Miasta niezwykle skrajnego, budzącego wiele zachwytów i jeszcze więcej kontrowersji. Przez jednych kochana, przez drugich wyśmiewana. Łódź była, jest i pewnie zawsze już będzie inna niż wszyscy. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę, z czego tak naprawdę owa inność wynika, i dlaczego zawsze do tej […]

Budowa domu czy kupno mieszkania? Porównanie opłacalności inwestycji daje ciekawy wynik! Przegląd prasy 23.01.2023

Co się obecnie bardziej opłaca: budowa domu czy kupno mieszkania? Okazuje się, że koszty tych inwestycji są do siebie bardzo zbliżone. Z kolei zakup mieszkania na wynajem będzie się opłacać, ale tylko osobom prywatnym. Firmy zapłacą prawie 29 razy wyższy podatek od nieruchomości niż osoby prowadzące najem prywatny. Co jeszcze słychać na rynku nieruchomości? Sprawdź […]

Chcesz sprzedać nieruchomość?

Napisz do nas

    Proszę o zaznaczenie zgody.