Czy polski rynek nieruchomości czeka załamanie? Przegląd prasy 14.11.2022 + webinar

lis 14, 2022 ·

Ograniczenie dostępności kredytów zastopowało niemal wszystkie branże związane z nieruchomościami. W odpowiedzi na apele deweloperów, rząd zamiast interweniować – szykuje nowe podatki. Jak wygląda sytuacja mieszkaniowa po III kwartale 2022 roku?

Zła wiadomości dla trzymających nieużywane mieszkania. Nowy podatek. Rzeczpospolita, 08.11.2022

Ministerstwo Aktywów Państwowych – z doradcami gospodarczymi szefa resortu Jacka Sasina na czele – chce nałożyć daninę na nieużywane mieszkania, które nie funkcjonują na rynku najmu i są czystą lokatą kapitału. Władze chcą też przeciwdziałać przyszłym zakupom o takim charakterze. Intencją tych działań jest ograniczenie spekulacji oraz wzmocnienie rynku najmu, gdzie wzmożony popyt zderza się z niską podażą.
Nowy podatek od pustostanów? Co planuje rząd?

Mieszkanie minus. Jak rynek kredytów hipotecznych zaliczył krach. Gazeta Prawna, 10.11.2022

Sytuacja na rynku mieszkaniowym jest zła, więc deweloperzy wystosowali apel do rządu. To samo w sobie nie jest żadną nowością, bo w ostatnim czasie Polski Związek Firm Deweloperskich pisze do państwa lub Komisji Nadzoru Finansowego co kilka tygodni. Listopadowe wystąpienie miało jednak znacznie bardziej dramatyczny ton niż poprzednie, a podpisało je aż 10 organizacji – też z budowlanki, meblarstwa, a nawet producentów AGD. „Polski rynek nieruchomości stoi u progu kryzysu nienotowanego od 2008 r. Pilnie należy wprowadzić rozwiązania, które zmniejszą spadki rozpoczynanych inwestycji mieszkaniowych. Brak interwencji rządu może doprowadzić do utraty miejsc pracy przez 100 tys. pracowników firm bezpośrednio związanych ze wznoszeniem nowych budynków, jak i w branżach powiązanych z rynkiem mieszkaniowym” – informują sygnatariusze.
Czy polski rynek nieruchomości stoi u progu potężnego kryzysu?

Ceny nieruchomości w Polsce spadną? Nowa prognoza PIE. Forsal.pl, 10.11.2022

Spadki cen nieruchomości w obecnych warunkach będą nieznaczne – prognozuje Polski Instytut Ekonomiczny. Według ekspertów mimo znacznego wzrostu poziomu cen mieszkań w ostatnich latach, nie mamy w Polsce do czynienia z przewartościowaniem cen nieruchomości i powstaniem tzw. bańki na tym rynku.
Zobacz najnowsze prognozy PIE

Na polskim rynku nieruchomości cisza przed burzą. A na Zachodzie? Tu i ówdzie poważne spadki cen mieszkań i domów. Czy dotrą do nas? Subiektywnie o finansach, 13.11.2022

Jeśli komuś udało się kupić mieszkanie lub dom przed wybuchem inflacji, to być może narzeka teraz na rosnące raty kredytu, ale przynajmniej zdążył przed „zamrożeniem” rynku kredytowego. Co więcej, był spokojny, że wartość nieruchomości rośnie, więc jego pieniądze są dobrze ulokowane. Ale to się może zmienić. W niektórych krajach już widać poważne spadki cen nieruchomości. Jak wysoka będzie ta fala? I czy może dotrzeć do Polski?
Spadki cen nieruchomosci na zachodzie – czy dotrą do Polski?

Sytuacja na rynku mieszkaniowym w III kwartale na tle 2022 WEBINAR

Eksperckie podsumowanie minionego kwartału na rynku mieszkaniowym w Polsce.

Prowadzący: Marek Wielgo – ekspert rynku nieruchomości rynekpierwotny.pl / GetHome.pl
Gość: Wojciech Matysiak – Kierownik zespołu Departamentu Analiz Ekonomicznych PKO Bank Polski

Program webinaru:
1.    Prezentacja danych za III kwartał 2022 na podstawie platformy BIG DATA rynekpierwotny.pl
2.    Jak wygląda sytuacja rynkowa w największych miastach Polski?
3.    Jak zmienił się rynek kredytów hipotecznych?
4.    Jak pogorszenie koniunktury wpłynie na ceny i metraż mieszkań?

Może to też Ci się spodoba

Co się zmieni na rynku nieruchomości? Przegląd prasy 15.08.2022

Wahania cen mieszkań Wakacje kredytowe zapobiegły gwałtownym spadkom. Pojawił się duży problem dla wynajmujących mieszkania Notariusze z nowymi uprawnieniami. Szykuje się duża zmiana dla rynku nieruchomości. Interia.pl, 10.08.2022 Projekt poszerzający uprawnienia notariuszu o wpis do księgi wieczystej jest na ostatniej prostej i jeszcze w sierpniu może być przyjęty przez Radę Ministrów. Przy okazji modyfikacji systemu […]

Jak zaaranżować nieruchomość do sprzedaży?

Aranżacja sceny podczas sesji zdjęciowej jest czymś zupełnie innym niż aranżacja wnętrza na dzień pokazowy. Dlaczego? Dlatego, że podczas sesji co innego jest naszym celem. Mamy zupełnie inny punkt widzenia, a właściwie ma go fotograf. Jak zaaranżować nieruchomość do sprzedaży?

Czy agent nieruchomości to praca dla studenta?

Duża swoboda i elastyczność, atrakcyjne zarobki i nieograniczone możliwości rozwoju – brzmi idealnie, ale czy na pewno agent nieruchomości to praca dla studenta?

Chcesz sprzedać nieruchomość?

Napisz do nas

    Proszę o zaznaczenie zgody.