Zwolnienie z podatku PCC - kiedy prezydent podpisze ustawę? Przegląd prasy 17.07.2023

Jul 17, 2023 · Time 3 min. czytania

Obecnie na rynku nieruchomości najważniejszym tematem jest czekająca na podpis prezydenta ustawa o zwolnieniu z podatku PCC na zakup pierwszej nieruchomości. Zaczynają się także już analizy ekspertów dotyczące tego, ile osób zdążyło złożyć wniosek o skorzystanie z Bezpiecznego Kredytu 2 proc. Chociaż start programu to dobra wiadomość dla tych, którzy chcą mieć własne M, to jest też zła informacja – stawki podatku od nieruchomości znowu będą wyższe.

Zwolnienie z podatku PCC na zakup pierwszej nieruchomości czeka na podpis prezydenta. Strefa Inwestorów, 11.07.2023

Sejm przyjął nowelizację ustawy o zniesieniu podatku PCC przy zakupie pierwszego mieszkania. Dzięki tej zmianie kupujący zaoszczędzą 2% wartości nieruchomości. Ustawa czeka na podpis prezydenta Andrzeja Dudy.

Źródło:Zwolnienie z podatku PCC na zakup pierwszej nieruchomości

Dotychczas złożono ok. 4 tys. wniosków o kredyt mieszkaniowy 2 proc. Forsal.pl, 12.07.2023

Dotychczas złożono 4 tys. wniosków w ramach programu “Bezpieczny Kredyt” 2 proc. poinformował minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Potwierdził, że “wszystko wskazuje”, iż chętnych do skorzystania z kredytu może być więcej niż pierwotnie szacowano (oceniano, że w ramach programu nabywanych będzie 30-40 tys. mieszkań rocznie).

Źródło: Dotychczas złożono ok. 4 tys. wniosków o kredyt mieszkaniowy 2 proc.

Pracowite wakacje deweloperów. Dzienne tempo sprzedaży mieszkań wyższe niż przed wojną. Business Insider, 13.07.2023

Efekty wejścia w życie programu Pierwsze Mieszkanie już na starcie przeszły najśmielsze oczekiwania wielu ekspertów. Okazuje się, że dzienna sprzedaż mieszkań idzie jak w czasach najlepszej koniunktury. Kurczy się oferta deweloperów i robi się duże pole do popisu dla rynku wtórnego.

Źródło: Pracowite wakacje deweloperów

Podatek od nieruchomości w górę. Rekordowa podwyżka dla właścicieli domów od 2024 r. Bankier.pl, 17.07.2023

Stawki podatku od nieruchomości znowu będą wyższe. Od stycznia właściciele domów oraz przedsiębiorcy zapłacą za nieruchomości o 15 proc. więcej niż w 2023 r. Ministerstwo finansów ogłosiło nowe stawki maksymalne podatków i opłat lokalnych na 2024 rok.

Źródło: Podatek od nieruchomości w górę

Większy popyt i mniejsza podaż podbiły ceny mieszkań. Gazeta Prawna, 17.07.2023

Od kilku miesięcy analitycy sygnalizowali, że jednym z czynników wpływających na ceny mieszkań jest Bezpieczny kredyt 2 proc. oferowany w ramach rządowego programu „Pierwsze mieszkanie”. Podgrzewał on rynek już od połowy grudnia 2022 r. Wówczas jego wprowadzenie zapowiedział minister rozwoju i technologii Waldemar Buda, a w kolejnych miesiącach ujawniono szczegółowe zasady dopłat do rat kredytu mieszkaniowego. Program wszedł w życie 1 lipca. Obecnie kredyt na preferencyjnych warunkach jest oferowany w siedmiu bankach. Bank Gospodarstwa Krajowego w odpowiedzi udzielonej DGP poinformował, że trwają negocjacje z trzema kolejnymi.

Źródło:< a href=https://serwisy.gazetaprawna.pl/nieruchomosci/artykuly/8791916,wiekszy-popyt-i-mniejsza-podaz-podbily-ceny-mieszkan.html>Większy popyt i mniejsza podaż podbiły ceny mieszkań

Może to też Ci się spodoba

Umowa użyczenia mieszkania

Użyczeniem nazywamy zgodę na nieodpłatne użytkowanie lokalu przez wskazaną osobę i ustalony w umowie czas. To odróżnia użyczenie od umowy najmu, który z zasady jest odpłatny oraz od darowizny, która przenosi prawo własności na stałe. Czego dowiesz się z artykułu: Kto i kiedy może zawrzeć umowę użyczenia mieszkania. W jakiej formie zawiera się umowę użyczenia […]

Za nami rok pełen turbulencji, ale przede wszystkim pozytywnego działania! Podsumowanie roku 2022

Wprawdzie między 31 grudnia a 1 stycznia nie istnieje – realnie – żadna różnica, jednak “dla głowy” jest to dobry czas na zrobienie klasycznego podsumowania. Zaznaczenie kreską tego, co za nami, a także spojrzenie wstecz na to, co udało się zrealizować, by mądrzej pochylić się nad przyszłością. A ta musi być w różowych barwach, tym […]

Konferencja Partnerów Freedom Nieruchomości 2023 – omówienie kierunku rozwoju firmy!

Za nami wyjątkowa Konferencja Partnerów Freedom Nieruchomości – największe, coroczne wydarzenie sieci. Uczestnikami dwudniowego spotkania byli partnerzy i franczyzobiorcy firmy, którzy poruszyli aktualne tematy dotyczące rynku nieruchomości. Nowy kierunek: Freedom Holding! Zaangażowanie, energia i masa wiedzy – tak w skrócie można opisać kwietniową konferencję Partnerów Freedom Nieruchomości. Wzięło w niej udział kilkadziesiąt osób: franczyzobiorcy oraz […]

Chcesz sprzedać nieruchomość?

Napisz do nas

    Proszę o zaznaczenie zgody.